Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Irex i Meteor będzie wozić pasażerów w Lublinie

12.01.2010

Tagi: Irex, Meteor, przetarg – Dodał: Jakub Jackiewicz

Konsorcjum Komunikacji Autobusowej z Sosnowca, zrzeszające firmy Irex Sosnowiec i Meteor Jaworzno zwyciężyło w jednym z przetargów na obsługę linii komunikacji miejskiej organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.


Lublin próbuje zreformować funkcjonowanie komunikacji miejskiej, która dotychczas funkcjonowała na dość specyficznych zasadach. Po mieście kursują autobusy i trolejbusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, w których obowiązują bilety emitowane przez ZTM (przed powołaniem tej jednostki były to własne bilety MPK), a oprócz tego, na tych samych liniach, kursują autobusy prywatnych przewoźników, gdzie wnosi się opłatę gotówką u obsługi (kierowcy lub konduktora).

fot. J. Jackiewiczfot. J. Sobotafot. J. Sobota
fot. J. Sobotafot. J. Sobotafot. J. Sobota

W ramach reformy ZTM ogłosił cztery postępowania przetargowe na obsługę pakietów zadań na różnych liniach komunikacyjnych, które obsługiwane mają być przez:
1) 8 autobusów standardowych,
2) 12 autobusów standardowych,
3) 13 autobusów standardowych i 4 przegubowe,
4) 9 autobusów standardowych i 3 midibusy.

Konsorcjum Komunikacji Autobusowej z Sosnowca, czyli Usługi Przewozowe Irex Ireneusz Kozieł z Sosnowca i Meteor Sp. z o.o. z Jaworzna złożyło oferty na wszystkie pakiety. Z uwagi na kłopoty ze znalezieniem środków w budżecie miasta na finansowanie usług przewozowych rozstrzygnięcie przetargów przesuwa się w czasie. 12 stycznia ZTM zawiadomił o wyborze najkorzystniejszej oferty w pierwszym z postępowań. Sosnowieckie konsorcjum miało najniższą cenę (9 965 744,60 zł brutto, czyli ok. 4,97 zł za 1 wozokilometr netto).

Wymagania stawiane oferentom nie były zbyt wysokie - wymagano autobusów co najmniej 11-metrowych, spełniających normę emisji spalin euro 2. Nie było wymogu rocznika. Autobusy mają mieć niską podłogę przynajmniej w części oraz trzy pary drzwi (do końca 2010 roku dopuszcza się nie więcej niż trzy autobusy dwudrzwiowe). Ciekawostką jest wymóg miejskiej kolorystyki. Irex/Meteor pomalował już część autobusów w te barwy, choć wśród komentarzy można znaleźć głosy, że efekt nie jest zgodny ze wzorem.

Fakt przemalowania części autobusów w lubelskie barwy miejskie oznacza, że po Lublinie jeździć będą MAN-y NL222 ex Veolia Bordeaux, z 1995 roku. Dotychczas biało-czerwono-zieloną kolorystykę uzyskały pojazdy nr 653, 654, 655, 657, 662, 663 i 664. Obsługiwać będą one wybrane zadania na liniach 5, 13, 22, 29, 44, 45.

fot. J. Sobotafot. T. Kumorfot. T. Kumor
fot. J. Sobotafot. J. Sobota

W pierwszym postępowaniu Irex/Meteor pokonał lokalne Autobusowe Konsorcjum Lubelskie A. Motyl i wspólnicy Sp. j. oraz Dolnośląskie Linie Autobusowe z Wrocławia i spółkę Warbus z Warszawy. Oferty Motyla i Warbusa zostały jednak odrzucone. W pozostałych postępowaniach wg doniesień prasowych oferty złożyli ci sami wykonawcy, z czego oferty Motyla są najtańsze. Jednak nie ma jeszcze rozstrzygnięć. Z informacji prasowych wynika również, że w jednym z postępowań ofertę złożyło tajemnicze Konsorcjum Autobusowe "Euro" ze Świerklańca.

Więcej szczegółów znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej ZTM Lublin:
» Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia
» wymagania odnośnie taboru
» wzór kolorystyki
» wszystkie postępowania

Panu Koziełowi gratulujemy zdobycia nowego rynku i życzymy powodzenia w Lublinie. Przypomnijmy, że to dopiero trzeci przypadek w którym przewoźnik z GOP-u obsługuje linie regularne poza naszym regionem. Dotychczas tylko Henzago Ruda Śląska wygrało przetarg w Inowrocławiu, a mysłowicki Transgór ma za sobą epizod w postaci obsługi linii hipermarketowej w Krakowie.

fot. J. Sobotafot. J. Sobota

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Kysó napisał(a):

Jak na takie wymagania to cena 4,97 zł według mnie dość wysoka.

13.01 07:25:07

lgor napisał(a):

Ciekawe czy w tym tajemniczym Konsorcjum Autobusowym "Euro" ze Świerklańca kryje się Nowak Transport i PKM Świerklaniec

13.01 12:44:53

Pat napisał(a):

Ciekawe jak długo jeszcze musza dojrzeć władze KZK GOPu żeby wprowadzic firmowe malowanie.To powinno byc oczywiste, a jednak jak widac nie jest.

13.01 14:20:26

lgor napisał(a):

@Pat KZK GOP nie wprowadzi jednego malowania bo PKMom nie jest to na ręke :/ Najlepiej bym widział wszystkie wozy w gliwickiej żółci. Nie żebym promował PKM Gliwice w tej kwestii ale ten kolor najbardziej mi się podoba. PKM Sosnowiec to chyba promuje barwy SLD (czyt. barwy mają wymiar polityczny) Innego związku Sosnowca z barwami czerwono-białym nie widzę bo barwy z flagi Sosnowca to niebieski i biały :D

13.01 16:58:35

Pat napisał(a):

Nikt kolego Igor nie pytał sie Ciebie jak "ty byś to widział" więc nie wiem skąd twój komentarz odnośnie kolorystyki.

13.01 18:25:56

Cezar napisał(a):

... ale dlaczego nie można wyrazić własnego zdania np w kwestii kolorystyki autobusów na terenie KZK ?? Mnie również nie podoba się ta różnorodność w malowaniu - owszem niech każda z firm ma inne malowanie ale JEDNOLITE. A tak to częto co autobus to inne malowanie - czuję się jak w trzecim świecie. Chciałbym już na pierwszy rzut oka wiedzieć jakiego przewoźnika autobus podjeżdża do przystanku. Ale to niestety tylko marzenia - tych nikt mi nie odbierze ... Pozdro

13.01 19:41:05

Pan G. napisał(a):

Chcecie szarość - ja nie. Czy to będzie oczo...ny zielony, czy szary to i tak byłoby nudno ;]

13.01 21:42:33

ŁMPP napisał(a):

Hehe... Gdyby nie napis na wyświetlaczu, to można by pomyśleć, że ten MAN już jeździ po Lublinie. Patrząc na miniaturkę odniosłem takie wrażenie... A wszystko przez trolejbusową sieć trakcyjną.

13.01 22:27:08

greg napisał(a):

Z dołączonych powyżej fotografii wynika, że jeszcze jesienią przed rozstrzygnięciem tego przetargu autobusy zostały pomalowane w barwy KM Lublina. Z tego można wnioskować bardzo wiele ale można też przyjąć, że Irex i Meteor przyjął barwy zbieżne z KM w Lublinie lub klubowymi Zagłębia Sosnowiec.
A czy ktoś z sympatyków sportu dostrzega może zbieżność malowania remontowanych wozów w PKM-ie Katowice (żółta karoseria i czarne zderzaki) ze znanym niemieckim klubem piłkarskim?

14.01 20:17:24

obeznany napisał(a):

Jeśli Irex pomalował kilka kilkunastoletnich wozów tak samo, to chyba co najwyżej powód do uciechy, a nie szukania afer ;) A malowanie w Katowicach zderzaków na czarno to jest co najwyżej efekt poziomu tej firmy (zero dbałości o wizerunek)...

14.01 21:42:27


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!