Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Sławków: Emeryci wywalczyli powrót autobusów KZK GOP

17.07.2009

Tagi: KZK GOP, rozkład jazdy, prasa – Dodał: Krzysztof Bojda

Jacek Madeja
Gazeta Wyborcza, 16.07.2009


Sławków chciał zaoszczędzić i zrezygnował z usług KZK GOP-u. Zamiast autobusów na ulice wyjechały minibusy. - Chcemy, żeby było po staremu - zaprotestowali mieszkańcy i wygrali.


Chodzi o autobus 634, który do czerwca kursował ze Sławkowa przez Dąbrowę Górniczą do Będzina. Urzędnicy wyliczyli, że połączenie równie dobrze mogą obsługiwać minibusy, a miejsca dla pasażerów i tak starczy. - Zdarzały się kursy, że długim przegubowcem jechało kilka osób. Reszta to było powietrze, a za wszystko trzeba z miejskiej kasy zapłacić - mówi Janusz Mróz, rzecznik sławkowskiego magistratu.

Dlatego z początkiem czerwca Sławków zrezygnował na tej linii z usług KZK GOP-u i postawił na minibusy. Oszczędność miała wynieść 300 tys. zł. To, jak podkreślają urzędnicy, niemałe pieniądze dla miasta z 20-milionowym budżetem. Zgodnie z umową prywatny przewoźnik nie dostaje żadnych pieniędzy z miejskiej kasy. W zamian za to może korzystać z przystanków, a oprócz połączenia z Dąbrową Górniczą i Będzinem kursuje też do Katowic, Olkusza i Bukowna.

Ale nowy rodzaj komunikacji nie spodobał się sporej grupie mieszkańców. Protestowali głównie ludzie starsi. Przeciwnicy minibusów dwukrotnie urządzili pikietę pod urzędem miasta i domagali się ustąpienia burmistrz Małgorzaty Reczko.

Na rynku, skąd wyruszają busiki, sprawa budzi ogromne emocje. - To zamach na emerytów i rencistów! Już teraz ledwo wiążę koniec z końcem. W autobusach osoby powyżej 70 lat nie muszą nic płacić, a w takim minibusie nikt mi nie podaruje. Muszę wybierać: albo będę jeździła do rodziny, albo będę miała na chleb - skarży się Helena Frydrych.

Mieszkańcom nie podoba się też to, że do małych busów nie da się wejść z wózkiem i trudniej zmieścić się z większymi zakupami. - Jest mniej miejsca. Nie to co w autobusach, tam nie było takich problemów. Nic nie powinni zmieniać wtedy i byłby spokój - dodaje Barbara Świerczyna.

Mróz przekonuje, że z badań zleconych przez magistrat wynika jednak, iż duża część mieszkańców woli minibusy. - Jeżdżą częściej, a droga do Dąbrowy Górniczej jest ponad dwa razy krótsza. To ogromna oszczędność czasu dla uczniów i osób, które jeżdżą do pracy - mówi rzecznik.

Ale, jak mówią uczniowie, problemem jest kwestia ceny. - Jest szybciej, ale bilet ulgowy jest o 50 groszy droższy w minibusach. No i nie ma miesięcznych - wylicza Angelika Zięba, która uczy się w Dąbrowie Górniczej.

Władze Sławkowa w końcu ugięły się pod presją protestujących mieszkańców. - Porozumieliśmy się już z KZK GOP-em i od początku sierpnia wróci 12 kursów linii 634. Minibusy też zostaną, a przewoźnik wprowadzi bilety miesięczne - mówi Mróz.

Adam Lazar, starosta będziński, przekonuje, że usługi KZK GOP-u są dla małych gmin zbyt drogie. - Zdarza się, że pochłaniają kilkanaście procent wydatków, to dławi budżet gminy. Dlatego takie problemy będą pojawiały się coraz częściej.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

edo napisał(a):

A to może ktoś mi powiedzieć ile miasta i gminy dopłacają do wzkm.??

17.07 10:51:41

Kysó napisał(a):

No nie wiem czy mieszkańcy wygrali bo wróci 12 kursów a wcześniej ich było dużo więcej. Ale inną rzeczą jest że przeguby na 634 na terenie Sławkowa i Będzina nie do końca się sprawdzają. Lepiej byłoby utworzyć wspomagającą linię na terenie Dąbrowy a na 634 zostawić tabor B. Natomiast odnosząc się do słów p. Lazara: jakie usługi KZK GOPu?? Przecież to nie jest firma usługowa!!! Z takich słów rzeczywiście można wywnioskować, że wszyscy wychodzą z założenia, że "KM musi zarabiać"

17.07 11:17:21

Jasiek33 napisał(a):

A gdzie w Będzinie te minibusy stają bo jakoś nie kojarzę ich przystanku/

17.07 11:22:33

greg napisał(a):

Problem wszystkich pasażerów (bez względu na wiek) linii 634, mógłby być rozwiązany poprzez tabor złożony z autobusów typu "midi". Takie rozwiązanie taborowe stosowane jest powszechnie między innymi w Krakowie, Warszawie czy Bielsku Białej. Ale w GOP-ie, to wciąż unikalny i niedoceniony segment autobusów. Szkoda.

17.07 14:09:30

Nikt napisał(a):

@Kysó
O co chodzi? Jak nie wiesz o co to o forsę. Jest bardzo po*bane ale cóż. Masz forsę, masz wszystko. Ale dobrze że są w KZK GOP'ie, choć może lepiej by było w MZKP ;].

17.07 14:41:17

dabex napisał(a):

@Jasiek33

... W zamian za to może korzystać z przystanków...

Czytaj ze zrozumieniem

17.07 15:28:53

Ala napisał(a):

Wyślijmy tych emerytów do Gliwic może nam tramwaje uratują ;)

17.07 15:41:02

PKM b napisał(a):

@gerg - Zgadzam się z tobą. Taki Man NM2x2 czy Solarka U10 by wystarczyła z cało pewnością. Niezbyt duża i wózek się zmieści.

17.07 16:41:54

budda napisał(a):

O tym samym sobie pomyślałem:)

17.07 18:22:24

budda napisał(a):

Moja wypowiedź miała się odnieść od wypowiedzi Ali;p

17.07 18:24:38

Nikt napisał(a):

@Ala - popieram, to gdzie (dokładniej niż Gliwice) i kiedy ściągamy emerytów :P? Żarcik mały. Czyli jak się chce to się da. Nie każdy jednak o tym wie, Frankiewicz i Baran chyba nie.

17.07 18:47:44

Kysó napisał(a):

@Nikt: Widzę, że nie przeczytałeś uważnie mojego komentarza, bo nie pytałem w czym jest problem tylko odnosiłem się do artykułu.

17.07 20:22:33

Jasiek33 napisał(a):

@dabex: nie chodziło mi o to, gdzie jest w Będzinie przystanek będący własnością firmy obsługującej minibusy tylko gdzie w Będzinie jest przystanek gdzie te minibusy się zatrzymują. Czytanie ze zrozumieniem.

17.07 20:23:41

Dramat napisał(a):

@Jasiek33
Busy te zatrzymują się na przystankach autobusowych zlokalizowanych:
Będzin Kościuszki(stanowisko 1)
Będzin 11-ego listopada
Będzin Urząd miejski nie jestem pewny czy stają na Alei Kołłątaja i na Koszelewie ale chyba też.

17.07 23:46:23

Kysu napisał(a):

A czemu nie przywróca lini do Olkusza.Tyle lat była i jakoś sprawnie to działało:D
Ale ja usłyszałm że nawet Sławków rezygnuje z lini 634:hmm:

18.07 20:53:39

ik 280 napisał(a):

Gdyby rządził w Sławkowie Franek, to lokalne media nie napisałyby nic, albo napomknęłyby o garstce pieniaczy, którzy w ogóle nie rozumieją co jest dla nich dobre i jak to władza się dla nich stara.

19.07 17:08:51

kk napisał(a):

Bardzo dobry komentarz! To co się teraz dzieje w Gliwicach to totalna żenada - władza sieje propagandę sukcesu, bo widzi, że referendum się odbędzie. Przecież oni ratują nas przed starymi tramwajami w zamian dając nowe spaliny głośnych autobusów. Tak tak te nowe niby cacka są głośniejsze od tramwajów - silnik spalinowy zawsze będzie bardziej uciążliwy od elektrycznego. I ta super wygodna przesiadka na granicy... miodzio, cud i nie umierać. Ech trzeba jak najszybciej wiać z tego miasta, choćby do Bytomia, gdzie linia 38 to jako żywo ul. Zygmunta Starego za czasów jej świetności z tramwajem nr 1...
Gliwice stają się totalną wiochą, a głupota władz sięga zenitu.

20.07 00:47:27

Zabrze 3-go maja napisał(a):

To co się dzieje w Gliwicach powinno się już stać dawno temu, bo te złomy i torowiska gdyby miały przechodzić normalne odbiory techniczne, dawno byłyby już wyłączone z ruchu. Huk jaki emituje tramwaj jest dalece większy od tego jaki jest przy przejeździe solniczki. Popytajcie ludzi mieszkających przy torowisku czy to taki cichy środek lokomocji (nie wspominając o pękających ścianach budynków).

20.07 11:33:00

PKM b napisał(a):

I zapewne będą jeździły same solarisy. Wiadomo gdzie PKM-y mają wymagania.

20.07 16:30:42

perkoz napisał(a):

Spoko majonez. PKM PKM'owi nie równy. Na 860 jechał do tej pory ikarus? Na 81 poza meczami ile razy widziałeś ikarusa? A na np. 617 gdzie nie ma ani jednego niskiego w planie mało kiedy nie jedzie solniczka. Więc nie wrzucaj wszystkich PKM'ów do jednego wora bo to bardzo wygodne, tyle że nie prawdziwe. Tak samo na przykładzie firmy heniektravel możesz wystawić opinię o wszystkich prywaciarzach (choć w tym przypadku to akurat było by dużo bliższe prawdy).

20.07 22:50:00

KBS napisał(a):

na 870 nie powinien teoretycznie kursować żaden solaris a kursują i to nawet kilka kursów dziennie'

21.07 21:56:01


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!