Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

MZKP i władze miasta chcą zmodernizować dworzec autobusowy

27.06.2009

Tagi: MZKP, inwestycje, infrastruktura, prasa – Dodał: Marek Borys

Krzysztof Szendzielorz,
Polska Dziennik Zachodni, 26.06.2009 r.


Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie, ale jest szansa na to, żeby obskurny dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach przeszedł nie tylko lifting, ale gruntowną modernizację. W ubiegłym tygodniu na walnym zgromadzeniu członków Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej przedstawiono oficjalnie koncepcję nowego centrum przesiadkowego wraz budynkiem dworca dla pasażerów.


Wizja stworzona w katowickiej pracowni projektowej Wojciecha Podleskiego robi takie samo ogromne wrażenie, jak suma 13 mln zł brutto, którą trzeba będzie wydać na jej realizację.

Koncepcja zakłada m.in. likwidację czterech peronów i stworzenie jednego zadaszonego. Będzie można na niego wejść bezpośrednio z parterowego budynku dworca, który ma stanąć naprzeciwko zabytkowej stacji PKP. Wjazd na plac manewrowy będzie tylko od strony ul. Pokoju, a nie jak teraz ul. Częstochowską. Będzie to wymagało przebudowy układu komunikacyjnego w tym rejonie miasta. Na ul. Pokoju ma się pojawić się trzeci pas, tylko dla autobusów. Przy ul. Częstochowskiej, za peronem, mają powstać parking dla prawie 60 samochodów. - Będzie można stworzyć w mieście system "park and ride", czyli zostawić samochód przy dworcu i pojechać do centrum autobusem - wyjaśniał projektant. Możliwe, że na skrzyżowaniu ulic Pokoju i Styczyńskiego pojawi się rondo. Ma powstać też nowy budynek dworca. Oprócz kas biletowych, informacji autobusowej i dyspozytorni, 360 metrów kw. mają w nim zająć knajpki i sklepiki. Obiekt ma powstać na planie elipsy.

Skąd MZKP weźmie na realizację tych planów pieniądze, skoro jeszcze do niedawna borykał się z problemami finansowymi, spóźniał się z płaceniem za wykonane kursy przewoźnikom i aby załatać dziurę budżetową chciał wyprzedawać majątek?

- W ostatnim roku wypracowaliśmy jednak zysk w wysokości 2 milionów 700 tysięcy złotych - mówi Henryk Szudy, szef zarządu MZKP.

Wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski powiedział, że 85 proc. środków na to zadanie można pozyskać z funduszy europejskich. Wkrótce ma zostać ogłoszony konkurs.

» Zobacz wizualizacje dworca na stronie gwarek.com.pl

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

podlesianin napisał(a):

Komunikacja miejska przyniosła zysk, to chyba jest ewenement na skalę światową czy cóż?

27.06 15:42:45

tacol napisał(a):

Kolejna fatamorgana w Tarnowskich Górach. Architektonicznie bardzo nowoczesna budowla na pewno będzie "pasowała" do zabytkowego budynku dworca PKP. Jak bardzo to się "zgra" to można się przekonać na tarnogórskim rynku, gdzie znajduje się tzw. okręt, a obok zabytkowy kościół ewangeliczny.Gratulacje dla architekta za radosną twórczość oraz MZKP za wypracowany zysk , który należny szybko przeznaczyć na obsługę kredytów bieżacych i długookresowych zaciąganych z powodu spadków przychodów z sprzedaży biletów.Czy wyobrażacie sobie kopcące Ikarusy i Jelcze wyprodukowane w ubiegłym wieku poruszające się wewnątrz tej nowoczesnej budowli? Nie, nie musicie bo takowa i tak nie powstanie. Dlaczego nie powstanie ? - ponieważ MZKP to specjaliści europejskiej klasy od bujania w obłokach i opowiadania bajeczek dla pasażerów.

27.06 17:57:26

PKM b napisał(a):

Ciekawe gdzie przeguby będą parkować. Zgadzam się z @tacol. Taka budowla i złomy wokoło. Niech najpierw odnowią tabor, a potem niech mażą o dworcu.

27.06 19:07:44

102n@ napisał(a):

Co to za bzdura z tym jednym paronem? Właśnie chwalę sobie tarnogórskie rozwiązanie że różne linie odjeżdżają z różnych peronów. I nie rozumiem kto o zdrowych zmysłach będzie korzystał z park & ride żeby zostawiwszy auto wsiąść do np. 19 czy 820 i...żeby go wywiózł poza centrum. Lepiej nie ch to zostawią jak jest, wyremontować i zbudować budynek dla pasażerów i wystarczy-naprawdę;)

27.06 20:23:37

Nikt napisał(a):

Tacol - wstrzymaj się z designem, liczy się PRAKTYCZNOŚĆ z punktu widzenia PASAŻERA. MZKP i remont... Ech a mi się MZKP kojarzy z wiochą i Ikarusami 260/280 i Migami... Brzmi ciekawie. Jeden peron to trochę paranoja, ale raczej da radę, jakby był długi to nawet byłoby OK.

27.06 21:50:15

Paneff napisał(a):

ROTFL, zostawić auto na Częstochowskiej by przejechać 1 przystanek autobusem ("do centrum") i jeszcze wracać się pieszo? Chyba, że projektant miał na myśli centrum Bytomia. :P

27.06 22:31:30

Tom_89 napisał(a):

No z tym P&R w centrum miasta to niezłe jaja, przeważnie takie parkingi się robi na granicy miasta a nie przystanek przed końcem trasy w centrum ;D

27.06 22:57:03

zonk napisał(a):

P&R robi się po to, żeby z parkingu móc wsiąść w te znienawidzone tramwaje (jadące bezkorkowo średnio co 10 minut!). Jaki to ma sens w obliczu ciągle jeszcze istniejących migów czy ikarusów i reszty złomiastych już autobusów (żeby chociaż przemalowali je jednolicie na ten niebieski kolor, coby nie straszyły tak bardzo na peronach) jeżdżących co pół godziny (w optymistycznym wariancie)?

28.06 06:37:09

Daro85 napisał(a):

@Tom_89: Nie jest do kona tak jak piszesz :P

28.06 10:16:31

lgor napisał(a):

W sumie to parking zawsze się przyda.(Gwarki) ale naciąganie tego pod system P&R. Notabene przystanek Tarnowskie Góry Bytomska (jadąc od dworca) umiejscowiony jest tak że do rynku trzeba się wracać a w porównaniu do nie wiele większej odległości z dworca do rynku, pomysł przesiadki jest absurdem.

28.06 14:25:24

ik 280 napisał(a):

No tak, autobusowy P&R, to brzmi strasznie. Znam jednego nieomylnego człowieka, mędrca nad mędrcami, który byłby gotów przyklasnąć, gdyby jeszcze bardziej nie kochał aut osobowych. Nie mówię z jakiego miasta, bo to jest chyba oczywiste. Władcy Tarnowskich Gór przynajmniej nie likwidują wąskotorówki, słyszałem że coś tam im nawet dopłacają.

28.06 18:33:49

Hawker napisał(a):

hehe najpierw niech MZKP przekaże ten "wypracowany zysk" na zakup nowych autobusów lub przynajmniej kupno jakiś "używek" z zachodu

29.06 20:31:27


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!