Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Szybka kolej jednak dojedzie do Pyrzowic

20.06.2009

Tagi: kolej, inwestycje, prasa – Dodał: Marek Borys

Łukasz Malina,
MM Silesia, 20.06.2009 r.


Znajdą się pieniądze dla szybkiej kolei, która połączy lotnisko w Pyrzowicach z aglomeracją. Sercem przedsięwzięcia ma być Bytom, a "odnogami" Gliwice i Katowice.


- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zostawiło na liście najważniejszych inwestycji połączenie kolejowe z Pyrzowicami, dzięki czemu z Unii Europejskiej na ten cel zostanie przekazane 30 mln euro - poinformowała Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka UM Bytom.

To właśnie w Bytomiu zlokalizowane zostanie serce nowej linii kolejowej. Nowoczesny dworzec-centrum przesiadkowe pozwoli w ciągu kilku minut zamienić tramwaj czy autobus na szybki pociąg, który zawiezie nas wprost pod terminal pyrzowickiego portu lotniczego.

2 czerwca, w pałacyku mieszczącym się obok Muzeum Górnośląskiego obradowali samorządowcy, parlamentarzyści i specjaliści ds. transportu kolejowego. Spotkanie zorganizował Piotr Koj, prezydent Bytomia. To właśnie Bytom stworzył najlepiej ocenioną przez ekspertów koncepcję przebiegu linii kolejowej łączącej aglomerację z lotniskiem w Pyrzowicach.

- 4 czerwca prezydenci: Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Świętochłowic, Tych i Zabrza podpisali wspólne stanowisko samorządów gminnych dotyczące połączenia kolejowego Aglomeracji Górnośląskiej z Portem Lotniczym w Pyrzowicach - informuje Krzemińska-Kruczek.

Samorządowcy przekonują w piśmie, że stworzenie planowanego przez Polskie Linie Kolejowe S.A. szybkiego połączenia kolejowego aglomeracji z Pyrzowicami przyczyni się do realizacji obowiązujących w Unii Europejskiej komunikacyjnych priorytetów, w tym rozwoju tzw. transportu intermodalnego (przewóz ładunków wykorzystujący więcej, niż jedną gałąź transportu, np. "TIR-y na tory" - przyp. red.). Połączenie poprawiłoby także komunikację na poziomie samej aglomeracji, ułatwiając tysiącom mieszkańców dojazd do pracy.

- Dzięki utrzymaniu na liście priorytetowych inwestycji połączenia kolejowego z Pyrzowicami i przyznaniu dotacji z funduszy europejskich, rozpocznie się procedura przygotowania dokumentacji techniczno-projektowej. Szacunkowa wartość całej inwestycji będzie kosztować około 1,2 miliarda złotych - dodaje bytomska rzecznik.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

wikibus.org Andrzej napisał(a):

Szkoda że jest jeszcze tak daleko od 30 mln E do mld zł. Chociaż to ponad 10%. Krok zdecydowanie do przodu. Przynajmniej tyle. Oby więcej podobnie sensownych decyzji zapadało w Warszawie

21.06 02:51:24

Daro85 napisał(a):

Yyyyy... Dziennikarz zaś cos źle skapował- koncepcja dominująca w UE nie jest już transport intermodalny, a transport KOMODALNY, ewentualnie multimodalny. A tiry na Tory- ekhm to akurat w aspekcie Pyrzowic trochę dziwne, chyba, ze w Pyrzowicach jet coś planowane (np. terminal kontenerowy) o czym nie wiemy.

21.06 08:54:51

Nikt napisał(a):

A jednak :)

21.06 09:52:11

Arcziv napisał(a):

Czy ktoś wie jaki ma mieć przebieg trasa. Bo u mnie na osiedlu stare babcie panike sieją, że przez te połączenie mają dwa bloki mieszkalne zburzyć.

21.06 09:58:33

Kysu napisał(a):

kolej mniej terenu zajmuje i bez paniki....można kolej poprostu odbudować na kilku odcinkach
a co z Tarnowskimi Górami?Może mi kto powie:D

21.06 11:41:15

kht napisał(a):

sluchajcie to smutne ale w czeladzi nie ma koleji myslalem by to miasto dolaczylo do stacji przelotowej bylo by wygodniej dla mieszkancow by i w tym miescie zrobic ta szybka kolej do pyzowic

22.06 10:52:52

Czaso napisał(a):

Marnowanie publicznych pieniedzy, lepiej byloby zainewstowac w dogorywajac siec TS, do Pyrzowic spokojnie wystarczaja busy.

22.06 14:39:41

Iznogud napisał(a):

baju baju baju baj...
Już niejedną taką bajeczkę od naszych włodarzy słyszeliśmy. M.in. w Zawodziu też miało powstać nowoczesne centrum przesiadkowe z parkingami dla samochodów, zadaszeniem, miała też powstać sieć szybkiej kolejki miejskiej (LKM czy jakoś tak)... a co mamy? dwie małe wiaty i jedną linię Tychy-Katowice. Czyli jak zwykle w GOP - GÓ****O...

Jutro jakiemuś włodarzowi przyśni się linia metra Bytom-Katowice-Sosnowiec, a za miesiąc linia kolei magnetycznej do Warszawy.

22.06 23:31:25

.... napisał(a):

Kto wie gdzie w Piekarach Śląskich będzie zlokalizowana stacja PKP?

24.06 16:01:02

Kysu napisał(a):

Pewnie pozostanie tak jak jest czyli na Szarleju:D
A może jakieś odgałęzienie od Piekar Śląskich zrobią.
A co do tej całej inwestycji to najlepiej jest poprostu odbudować kolej do Pyrzowic,bo chcąc wytyczać nową linię na pewno na przeszkody trafią typu uwłąszczenie gruntó i protesty,chociaż przciw kolei to raczej by nikt nie był.

24.06 21:51:33

adas napisał(a):

@....:
http://maps.google.com/maps... chyba gdzieś tutaj miała przebiegać linia - stacja w okolicy tego ronda/osiedla Sowińskiego.

ps. jak się w komentarzu w polu E-mail/WWW wpisze adres www to pojawia się komunikat: Adres email jest nieprawidłowy

25.06 07:23:17

polak napisał(a):

bzdury!!!!!!!! najkrotsza droga do lotnmiska z katowic biegnie przez Czeladz ale widocznie ci z czeladzi nie maja nikogo przy korycie....i pomysl zeby ta nowa trasa zaczynala sie przy SCC byl idealny....w planach byl latwy dojadz do przystanku przesiadkowego a bytom? tam tyeraz nie da sie jezdzic po tych riunach...naprawde wielkie gratulacje jak wydajecie te moje pieniadze...

16.09 18:14:03


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!