Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Miliony na torach

06.06.2009

Tagi: infrastruktura, inwestycje, Tramwaje Śląskie, prasa – Dodał: Marek Borys

Marta Żabińska,
BlizejChorzowa.pl 05.06.2009 r.


47 milionów złotych - tyle pieniędzy przez najbliższe trzy lata zostanie wpompowanych w modernizację ponad 6 kilometrów chorzowskich torowisk i wydanych na zakup nowych tramwajów. Pierwsze roboty zobaczymy prawdopodobnie jeszcze w tym roku na ul. Armii Krajowej. Potem czekają nas kolejne trzy duże remonty.


Szyna "pływająca", wytłumienie energii wibroakustycznej, czyli drgań i hałasu, do tego nowoczesne tramwaje, może nawet klimatyzowane - to wizja sieci tramwajowej na Śląsku. Całkiem realna, bo są już na nią pieniądze. W zeszłym tygodniu prezydenci sześciu miast, w tym Chorzowa, podpisali stosowne porozumienie i zobowiązanie, że przekażą potrzebne kwoty. Chorzów wyda na ten cel ok. 25 mln zł. Cały projekt kosztuje aż 560 ml zł (30 nowych pojazdów i remont ponad 48 km torów), finansują go wspólnie gminy, spółka Tramwaje Śląskie i Unia Europejska.

- W Chorzowie jako pierwsze zostanie wymienione torowisko linii nr 7 w ul. Armii Krajowej na odcinku 3800 metrów od ul. Gałeczki do Dąbrowskiego za 26 mln zł - mówi Szczepan Wodniok z Tramwajów Śląskich. Ten remont powinien rozpocząć się jeszcze w tym roku. Projekt techniczny jest już na ukończeniu, niebawem ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie.

Kolejne remonty rozpoczną się w przyszłym roku. To ponownie ul. Armii Krajowej od ul. Dąbrowskiego aż do granicy ze Świętochłowicami (600 m torów za 3,3 mln zł). Torowisko linii nr 6 doczeka się modernizacji na odcinku od przystanku Chorzów AKS do Chorzów Niewidomych (400 m za 1,5 mln zł). Ostatnim zadaniem będzie remont torów w jezdni ul. Wolności na odcinku 1450 m od granicy ze Świętochłowicami do ul. Chrobrego za 4,7 mln zł. W sumie daje to 6,25 km zmodernizowanych chorzowskich torowisk.

Kupionych ma zostać 30 niskopodłogowych tramwajów, które jeździć będą w obrębie Bytomia, Chorzowa, Katowic i Sosnowca. Te zakupy zostawiono na koniec, na lata 2011-2012. O tym, jak będzie wyglądał nowy tabor, można będzie mówić dopiero po ogłoszeniu przetargu. Ma byc nowocześnie, etetycznie, może też doczekamy się klimatyzowanych wagonów. W ramach projektu Tramwaje Śląskie zmodernizują też 85 wagonów.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Suchy napisał(a):

Yyy, a gdzie my mamy przystanek Chorzów Niewidomych?:> Bo idąc od Rynku to mamy Chopina, AKS, Stadion Śląski. A najlepsze, że tego byka TŚ same postawiły w SIWZ, który można znaleźć na ich stronie. Jak rozumiem, to chodzi o modernizację odcinka od AKS do Chopina, gdzie niedaleko znajduje się Polski Związek Niewidomych, ale no do cholery, przystanek się zwie Chorzów Chopina a nie Chorzów Niewidomych:> No chyba, że czegoś jeszcze nie wiemy i KZK planuje niedługo zmienić nazwę przystanku:P

06.06 15:32:12

Gojira napisał(a):

@suchy: nie wiem jak wygląda dokładna geneza nazwy tego przystanku, ale mi już od dawna znane są dwie nazwy:

- Chorzów Chopina
- Chorzów Polski Związek Niewidomych

Nie powiem Ci co było pierwsze i gdzie co było stosowane... wiem natomiast, że obydwie nazwy były (są) stosowane i raczej nie są błędne (co najwyżej nie aktualne) ;)

Podobnie było z przystankami na linii 19:

1.
- Bytom Batorego
- Bytom Zakłady Energetyczne

2.
- Stroszek Dom Górnika
- Stroszek pl. Żeromskiego

06.06 17:39:47

Hawker napisał(a):

szykuje się zatramwaje a powiedzcie mi jeszcze czy "karliki" wyjada tak w pełni? albo to już historia

06.06 17:56:32

lgor napisał(a):

Przydałoby się zrobić wjazdy/zjazdy we wszystkich możliwych kierunkach z jakiejś pętli w centrum Chorzowa, czyli albo plac Hutników albo pętli przy Ratuszu.

06.06 19:01:43

Suchy napisał(a):

@Gojira - ale tu się nie liczy geneza, albo to co było pierwsze, a co drugie, tylko liczy się to, co jest oficjalnie stosowane w rozkładzie czy zapowiedziach głosowych. A oficjalną nazwą tego przystanku w każdym rozkładzie jest Chorzów Chopina i taka nazwa powinna być stosowana, również w dokumentacji przetargowej.

06.06 21:05:12

butthead napisał(a):

Na początku chyba było przy tym przystanku nawet dograne za nazwą "Chorzów Chopina" jeszcze "Polski Związek Niewidomych".

07.06 01:39:26

102n@ napisał(a):

A mi się wydaje że dlatego zastosowano nazwę "Chorzów Niewidomych" bo torowisko będzie remontowane od świateł przy Teatrze Rozrywki (od miejsca gdzie kończy się onegdaj remontowane torowisko w jezdni). Dlatego zapisano że od Chorzów Niewidomych do AKS-u, bo jeśli byłoby do Chopina wtedy nie wyremontowano by tej rąbanki od Chopina do świateł przy Teatrze;-)

07.06 10:23:30

Suchy napisał(a):

A w takim razie co z odcinkiem między AKS do Stadionu?:> Przecież tory są wyremontowane tylko na przystanku przy samym AKS, zaraz za przystankiem zaczyna się roller coaster aż do świateł, na samym skrzyżowaniu są nowe tory, i za samym skrzyżowaniem znów jest tragedia. Czyli trzeba by wyremontować jeszcze odcinek AKS-światła przy Stadionie:>

07.06 16:48:03

lgor napisał(a):

@Gojira Nigdzie w historii komunikacji nie znalazłem takiej nazwy przystanku tj. że niby Bytom Batorego kiedyś nazywano Bytom Zakład Energetyczny (taki przystanek istnieje w Grzybowicach).

07.06 21:51:51

Gojira napisał(a):

@Igor: niestety nie wiem kiedy stosowano tę nazwę, wiem natomiast, że była stosowana (na pewno w ciągu ostatnich 10 lat)...

08.06 02:44:13

Daro85 napisał(a):

@Igor: bo nie mogłeś znależć- taki przystanek był tylko w tramwajowej gadaczce.

08.06 08:17:03

lgor napisał(a):

@Daro85 czyli to błędnie zaprogramowana gadaczka a nie oficjalna nazwa przystanku ?

08.06 15:36:39

Gojira napisał(a):

@Igor: Tak czy inaczej z palca sobie tego nie wyssałem ;) ;P

09.06 02:34:37

zonk napisał(a):

Ludzie, ten Polski Związek Niewidomych na papudze był razem z Chorzów Chopina. Został dołożony przez TŚSA w celu niewiadomym (może uatrakcyjnienia oferty?). Na t12 też była podobna "promocja" (przystanek "Chorzów. Szkoła Ogrodnicza. Dom pomocy społecznej dla niewidomych").

09.06 08:17:42

butthead napisał(a):

W celu zasadniczym, czyli informowania pasażerów. Za dawnych czasów zdarzało się komuś jeszcze o nich myśleć. Faktycznie, na 12-tce też były takie uzupełniające zapowiedzi.

09.06 12:42:09


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!