Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Będzińska wojna tramwajowa

29.05.2009

Tagi: likwidacja, Tramwaje Śląskie, prasa – Dodał: Jakub Jackiewicz

(JL)
sosnowiec.info.pl, 22.05.2009


Od kilku już lat wojna tramwajowa wstrząsa Będzinem, ale ostatnio - nabrała na sile. Grupa inicjatywna pod patronatem związków zawodowych z będzińskiej zajezdni zebrała już 6 tys. podpisów mieszkańców Będzina pod wnioskiem o ogłoszenie referendum w sprawie odwołania Radosława Barana z urzędu prezydenta Będzina.


Głównym powodem tej akcji jest według jej organizatorów systematyczna likwidacja komunikacji tramwajowej w Będzinie przez prezydenta Barana. Niedawno radni (bez radnych SLD i radnego PiS) w geście solidarności z prezydentem wystosowali apel, w którym podkreślili, że decyzja o zmianach (ograniczeniach) w funkcjonowaniu tramwajów podejmowana była wspólnie przez prezydenta i radę miejską.

Wczoraj starosta będziński, Adam Lazar zaapelował do radnych i prezydenta Będzina o przejęcie pakietu akcji Tramwajów Ślaskich Spółka Akcyjna. Według starosty, posiadanie tych akcji przez miasto przywróci możliwość wpływania będzińskiej społeczności na dalsze losy komunikacji tramwajowej w Zagłębiu a także na przyszłość zajezdni tramwajowej. Starosta uważa też, że w obecnej chwili pojawiła się też wyjątkowa okazja do wynegocjowania darmowego przejęcia pakietu akcji Tramwajów Śląskich od rezygnujących Gliwic.

Dzisiejsze argumenty o tramwajowej nieopłacalności jutro mogą okazać się śmieszne i anachroniczne. Przejmując akcje Tramwajów Śląskich wykażemy się mądrością i rozwagą, a równocześnie uzyskamy rzadką szansę na odwrócenie niebezpiecznych tendencji, naprawienie popełnionych błędów i przywrócenie obywatelskiego zaufania! - czytamy w apelu starosty do prezydenta i radnych Będzina.

W odpowiedzi na apel starosty - prezydent Będzina, Radosław Baran i przewodniczący Rady Miejskiej, Waldemar Szydło przyjęli stanowisko, w którym informują, że Rada Miejska w Będzinie już dwukrotnie i jednogłośnie zdecydowała o nieprzejęciu akcji Tramwajów Śląskich S.A.

Mówienie o odkupywaniu udziałów za rzekomo „nieduże pieniądze” świadczy o nieznajomości tematu - uważają prezydent i przewodniczący RM - a ewentualne przejęcie akcji jest przystaniem na podejmowanie kolejnych olbrzymich zobowiązań finansowych. Jeśli starosta będziński jest przekonany o konieczności podjęcia podobnego kroku liczymy na to, że Starostwo Powiatowe w Będzinie włączy się w finansowanie komunikacji międzygminnej o co już wcześniej zabiegało miasto Czeladź. Będzin, niezależnie od tego kto jest posiadaczem akcji Tramwajów Śl. SA, nadal będzie płacił wielomilionowe dotacji do funkcjonowania tramwajów.

Poseł Grzegorz Dolniak odbiera apel starosty będzińskiego do prezydenta i radnych Będzina w kategorii zaczynu do szerokiej dyskusji na temat komunikacji zbiorowej w całym Zagłębiu Dąbrowskim.
- Nie możemy zostawić Będzina – miasta tranzytowego w funkcjonującym systemie komunikacyjnym - samego z poważnym problemem. Powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem komunikacji zagłębiowskiej. Mamy ku temu warunki – zajezdnię i PKM Sosnowiec. Oczywiście, że przejęcie akcji Tramwajów Śl. nie rozwiąże problemu nakładów Będzina na komunikację tramwajową. Co innego tworzenie odpowiedniego klimatu dla komunikacji zbiorowej, a zupełnie inną sprawą jest rozpisanie tego na nuty. Nie budujmy niepotrzebnych emocji, a rozmawiajmy ze sobą. Na pewno wszystkim w Będzinie zależy na komunikacji zbiorowej, ale problemem jest brak środków – powiedział dla sosnowiec.info.pl poseł Dolniak.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

slowak99 napisał(a):

Wreszcie coś pozytywnego w tej sprawie, choć szkoda, że tylko na poziomie rozmów. Może faktycznie powstanie w niedalekiej przyszłości taka wyodrębniona komunikacja zagłębiowska?

30.05 13:13:40


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!