Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Likwidujemy, uruchamiamy...

03.02.2009

Tagi: rozkład jazdy, ZTZ Rybnik, MZK Jastrzębie-Zdrój, KZK GOP, MZKP – Dodał: Jacek Sobota

Pierwsze dwa dni najkrótszego miesiąca przyniosły kilka przetasowań w obsłudze linii, likwidację wybranych połączeń ale na mapie pojawiły się również nowe linie.


Okręg Rybnicki

Zupełnie nowa linia została utworzona przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku. Linia nr 15 łączy Dworzec Komunikacji Miejskiej z pętlą w Boguszowicach przez Dworek, Sąd, Dworzec PKP (z powrotem przez Urszulanki), Plac Wolności, Paruszowiec i Gotartowice. W Boguszowicach nowa linia przebiega ulicami Sztolniową, Braci Nalazków i Rajską. Równocześnie wydłużeniu do boguszowickiej pętli uległa trasa linii 46. Dojazd do niej odbywa się ulicami Braci Nalazków, Małachowskiego i Patriotów.

Ze względu na uruchomienie nowej linii do Boguszowic przez Paruszowiec skrócona została trasa linii 28. Obecnie linia ta kursuje na trasie Rydułtowy Rynek - Rybnik Policja (z powrotem z przystanku Rybnik Sąd), a trzy kursy (w kierunku przeciwnym dwa) dojeżdżają do pętli Paruszowiec.

Obsługa nowej linii oraz wydłużonej 46 powierzona została rybnickiemu Transgórowi, który zwyciężył w ubiegłorocznym przetargu rozpisanym przez ZTZ. Przetarg ten obejmował m.in. obsługę linii miejskich (nie określono numerów) trzema autobusami wyprodukowanymi po 2005 roku o pojemności minimum 100 miejsc oraz dwoma z co najmniej 70 miejscami. W tym celu Transgór zakupił zostały cztery fabrycznie nowe mercedesy i jednego testera, o których już pisaliśmy na naszych łamach. Na linię nr 15 wyjechał mercedes O530K o numerze 3546, który pojawił się w Rybniku zaledwie kilka dni temu. Pozostałe "nówki", mercedesy O345C, zadebiutowały na linii 46. Z kolei ex testowy mercedes O530K został skierowany do obsługi linii 16 i 51.

Rybnik - Boguszowice Stare, ul. RajskaRybnik - Boguszowice Stare, ul. Braci NalazkówRybnik - Paruszowiec, ul. Przemysłowa

Pozostajemy jeszcze w Okręgu Rybnickim ale zajmiemy się teraz innym organizatorem - Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym z Jastrzębia-Zdroju. Jeszcze w styczniu dokonana została korekta przebiegu linii 301 na terenie Świerklan. Dotychczasowe kursy kończące jazdę na pętli Świerklany Remiza (za wyjątkiem jednego kursu w soboty) zostały wydłużone do pętli Świerklany Szyb. Zmiana ta weszła w życie 26 stycznia.

Świerklany Remiza
7 lutego z kolei zmieniona zostanie trasa linii 307 w Żorach, w ten sposób, że zlikwidowane zostaną podjazdy do hipermarketu Auchan. Tym samym żadna regularna linia autobusowa nie obsłuży już przystanku znajdującego się przy tym centrum handlowym. Przypomnijmy, że przed kilku laty dojeżdżała w to miejsce także okrężna linia MZK oznaczona na rozkładach "Auchan", objeżdżająca kilka żorskich osiedli. Zlikwidowana została w 2003 roku. Przez kilka miesięcy w 2006 roku do wspomnianego hipermarketu jeździła również linia bezpłatna z Jastrzębia-Zdroju. Obydwie linie obsługiwane były przez żorski V-Bus.

Pierwszy dzień lutego był ostatnim dniem kursowania linii MZK Jastrzębie-Zdrój na terenie gminy Gorzyce. Przez ostatnie 17 miesięcy jeździły tam w soboty i niedziele (uzupełnienie oferty PKS, który jeździ na podobnych trasach tylko w dni robocze) linie 210 i 215, dokładniej wariantowe kursy tych linii, a de facto zupełnie odrębne linie, chyba tylko ze względów formalnych ponumerowane w ten sposób. Autobus linii 210, obsługiwany przez V-Bus, jeździł cztery razy dziennie na trasie Wodzisław Dw. Aut. - Turza Śląska - Gorzyce - Olza - Odra Świetlica. W październiku ub. roku wprowadzona została drobna korekta trasy polegająca na wprowadzeniu podjazdów na przystanek utworzony przy basenie Nautica w Gorzycach.

Odra ŚwietlicaGorzyce BasenOlza, ul. Dworcowa

Linia 215 obsługiwana była przez minibus należący do Kłosoka. Rozkład tej linii również zawierał cztery kursy, początkowo na trasie Wodzisław Dw. Aut. - Czyżowicka - Czyżowice - Rogów - Bluszczów Pętla. W połowie stycznia ub. roku linia została wydłużona do przystanku Rogowiec, a następnie skierowana bez dłuższego postoju z powrotem do Wodzisławia bezpośrednio przez Rogów, już bez zajazdu do Bluszczowa.

Bluszczów, ul. PowstańcówRogów, ul. WodzisławskaRogowiec


KZK GOP i MZKP

Pozostajemy w kręgu zlikwidowanych linii. Dokładnie rok po wycofaniu linii 68 z Orzesza i skierowaniu jej do pętli Ornontowice Granica została ona całkowicie unicestwiona. Złożyło się na ten fakt kilka powodów, między innymi wypowiedzenie umowy przez przewoźnika (T. Powichrowski). Warto zauważyć, że od czasu ostatniego przetargu na linii kursował standardowy autobus, choć rozkład jazdy zakładał tabor A (czyli midi), a w praktyce wystarczyłby minibus. Oferta Powichrowskiego była wówczas jednak jedyną jaka wpłynęła, a ponieważ przewoźnik zaoferował nowy autobus (iribusa), więc KZK GOP zdecydował się podpisać umowę. Jednak z uwagi na całkowity brak dofinansowania ze strony Mikołowa nie było najmniejszych szans na utrzymanie tego połączenia w dłuższym czasie. Niestety, jak zwykle, pasażer się nie liczy i pozostaje mu korzystać z linii MZK Tychy i przesiadek.

Orzesze, ul. GliwickaRuda Śląska - Halemba, ul. SolidarnościHalemba Pętla
Orzesze SzkołaOrnontowice GranicaMikołów - Bujaków, ul. Korfantego

Zgodne z zapowiedziami władz gminy Tworóg z dniem 1 lutego likwidacji uległa linia szkolna MZKP Tarnowskie Góry oznaczona numerem 152. Kursowała ona na trasie Strzybnica Kościelna - Hanusek - Brynek - Tworóg - Nowa Wieś - Tworóg - Brynek - Jasiona - Wojska Podlesie.

Początek tego połączenia datowany jest na 2001 rok. W pierwszym okresie linia 152 obsługiwana była ex jastrzębskim jelczem M11 (nr inw. 513, sprzedanym później firmie B. Nowaka) przez firmę PUH "Sylwia" z Boruszowic. W 2003 roku obsługę przejął T. Rzeczkowski i kursował na niej do 23 stycznia 2009 roku, ostatniego dnia przed rozpoczęciem ferii zimowych. Przez cały okres funkcjonowania wprowadzonych zostało kilka korekt rozkładu jazdy, z których warte odnotowania są dwie wprowadzone w 2006 roku. We wrześniu nastąpiło wycofanie z Jasiony, a dwa miesiące później wydłużono jeden kurs ze Strzybnicy do Starych Tarnowic (z powrotem tylko do Strzybnicy). Ciekawostką był również fakt braku rozkładów tej linii na przystankach w Strzybnicy, tłumaczony przez MZKP brakiem zainteresowania pasażerów tą linią. Dlaczego w takim razie rozkład jednak obejmował przystanki w tej dzielnicy Tarnowskich Gór? Odpowiedź jest prosta - na ulicy Kościelnej w Strzybnicy znajduje się zajezdnia, w której nocował zarówno autobus z firmy "Sylwia" jak i autobusy Rzeczkowskiego. Rozkłady pojawiły się dopiero w 2006 roku, ale tylko na trasie do Starych Tarnowic.

Linia 152 była typową linią szkolną (choć dostępną dla "cywilnych" pasażerów), nawet rozkład jazdy zawierał pieczątki tworoskiego gimnazjum. Po feriach uczniów do gimnazjum w Tworogu dowiezie gminny gimbus.

Wojska PodlesieWojskaBrynek, ul. Pyskowicka

1 lutego KZK GOP wprowadził również kilka drobniejszych zmian rozkładów. Najważniejsza z nich to zmiana trasy kilkunastu kursów linii 677 w Pyskowicach - co drugi kurs w godzinach szczytu jedzie przez dworzec PKP i ulicę Sikorskiego.

Przechodzimy do anonsowanych na wstępie zmian przewoźników, które wyjątkowo nie mają związku z przetargami, tylko z niesolidną firma przewozową. Po licznych skargach pasażerów KZK GOP zdecydował się wreszcie wypowiedzieć w trybie natychmiastowym (z data wykonalności 1 lutego) firmie Henzago umowy na obsługę linii autobusowych nr 230, 255 i 860. Przypomnijmy, że na liniach 230 i 255 rudzka firma jeździ od 1 lipca 2006 r. (po wygranym przetargu, a nawet gdyby go nie wygrała to i tak by jeździła, bowiem zbiegło się w to czasie z likwidacją PKM Bytom, który obsługiwał je wcześniej), natomiast na linii 860 autobusy z Chebzia można było oglądać (przy odrobinie szczęścia, jeśli akurat kurs nie wypadł) od 1 grudnia 2008 r.

Ruda Śląska - Godula, ul. JoannyRuda Śląska - Chebzie, ul. NiedurnegoPiekary Śląskie - Kamień, ul. Partyzantów

Obsługę linii 230 w trybie z wolnej ręki na okres pięciu miesięcy powierzono dwóm firmom - PKM Świerklaniec i Nowakowi z Nowego Chechła. W dni robocze jeżdżą dwa przegubowce z PKM (w tym jeden niskopodłogowy) i dwa standardowe autobusy niskopodłogowe Nowaka. W dni wolne kursuje jeden krótki autobus Nowaka.

Ruda Śląska - Wirek, ul. 1 MajaRuda Śląska - Nowy Bytom, ul. 1 Maja
Godula Plac Niepodległości, fot. P. MajchrzakRuda Śląska - Wirek, ul. 1 Maja

Piekarski Transkom z kolei zajął się obsługą okrężnej linii 255. Będzie na niej jeździł również co najmniej przez najbliższe pięć miesięcy, do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu (jeszcze nierozpisanego). Ze względu na to, że Transkom nie posiada wystarczającej ilości przegubowych niskopodłogowców zmieniony został rozkład jazdy, w którym pozostawiono tylko jeden wóz typu CN w dni robocze (dotychczas były trzy).

Ruda Śląska - Wirek, ul. KatowickaRuda Śląska - Nowy Bytom, ul. NiedurnegoWirek Plaza, fot. P. Majchrzak

Po zaledwie dwóch miesiącach przerwy na linię 860 powróciły autobusy PKM Świerklaniec. Będą jeździć na tej trasie do końca maja, o ile PKM nie wygra nowego przetargu (wtedy oczywiście dłużej).

Piekary Śląskie - Brzozowice, ul. OświęcimskaPiekary Śląskie - Brzozowice, ul. Oświęcimska

Po tym drastycznym posunięciu Henryk Zagozda obsługuje już tylko dziesięcioma wozami pięć linii KZK GOP - 73, 86, 144, 215 i 286.

Ponadto zaledwie po miesiącu funkcjonowania zlikwidowane zostały dodatkowe kursy linii 663, mające rekompensować pasażerom zlikwidowaną linię tramwajową nr 12. W zamian uruchomiona została linia 190 z Chorzowa do centrum Siemianowic Śl. Szerzej o tych zmianach w odrębnym artykule:
» Czytaj więcej o problemach po zlikwidowaniu linii 12

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

KB napisał(a):

Zacytuję: "Linia nr 15 łączy Dworzec Komunikacji Miejskiej z pętlą w Boguszowicach przez Dworek, Sąd, Dworzec PKP (z powrotem przez Bolesława Chrobrego i Urszulanki), Bazylikę, Paruszowiec i Gotartowice." - Przecież ona jedzie w obu kierunkach przez Plac Wolności, a dalej ulicą Wyzwolenia na Paruszowiec. Następny błąd: "Z kolei ex testowy mercedes O530K został skierowany na linię nr 16." - Został skierowany na 16 - tak zgadza się, ale robi również kursy linii 51 ;)

03.02 21:31:54

zyga szofer napisał(a):

Zagozdzie powinni zabrać wszystkie linie i niech jedzie na stałe do Inowrocławia żeby na śląsku już nikogo nie wkurzał.Linie po Zagozdzie powinny przejąć PKM KATOWICE i PKM GLIWICE ludzie by się dowiedzieli jak wygląda prawdziwa komunikacja.

04.02 08:26:41

zagozda won! napisał(a):

"Hynek" znowu się będzie odwoływał,twierdząc,że został pokrzywdzony,jak to ma w zwyczaju.

04.02 10:30:55

Arcziv napisał(a):

Jak znam Zagozdę to wystartuje w przetargach na linie, z których został wyrzucony tylko zmieni nazwę na ZAGOHEN. A jak znam KZK to oczywiście tłumacząc się przepisami prawnymi orzekną o jego zwycięswie w tych przetargach. Jeszcze jedno mnie ciekawi dlaczego z 860 można było wyrzucić Zagozdę po 2 miesiącach a z 230 i 255 trwało to tak długo? Martwi mnie również coraz większa dominacja pana Nowaka w Rudzie Śląskiej. Niestety jego solidność też pozostawia wiele do życzenia a w dodatku praktycznie brakuje mu tylko 255, żeby miał wszysktie linie po PKM Bytom (nie licząć 147 i 98 bo te w dniu upadku firmy nie były w jej posiadaniu).

04.02 10:46:31

Rachubka napisał(a):

A czemu nikt nie wspomina o likwidacji Tesco busa w Tarnowskich górach???Przecież nie jeździ już od Nowego Roku.

04.02 11:57:38

jacekso napisał(a):

Będzie to odnotowane w zestawieniu zmian tras w styczniu przyszłego roku. :)

04.02 13:30:35

suchy napisał(a):

@Arcziv - a dlaczego cię martwi Nowak? Czyżby był tak samo żałosnym przewoźnikiem jakim był Heniek? Bo do tej pory cały czas wykonywał swoje zadania dość dobrze, w przeciwieństwie do Henia, który bardzo często leciał w kulki. A co do dominacji - dlaczego cię nie martwi że w Tarnowskich Górach dominuje PKM Świerklaniec, a w Gliwicach PKM Gliwice? Mnie Nowak w Rudzie nie przeszkadza, dopóki będzie wykonywał zadania zgodnie z umową. Przynajmniej jeździ punktualnie, a nie jak w przypadku Henia na 147 jak jeszcze jeździł - odjazd o 5 minut za wcześnie albo 5-10minut spóźnienia zawsze miałem gwarantowane.

04.02 16:58:41

Gr0t napisał(a):

Ratujmy 86 i 286 spod ręki tego człowieka... Raz nie mając pojęcia gdzie jedzie 86 (kierunek) kierowca tak miło mi odpowiedział że chcę by Transkom wrócił :)

04.02 22:03:14

Arcziv napisał(a):

@SUCHY: Uważam tak bo niestety linia 146 nie jest taką pewną linią jak za czasów PKM Bytom. I to nie tylko moja opinia. Bardzo często się spóźnia, jest wiele awarii (nie zawsze szybko jest coś podstawione) jeżdżą często brudne autobusy. Także jest tego. Kiedyś jak Nowak miał tylko 121 to było inaczej później moim zdaniem już stracił kontrolę nad tym wszystkim. Nie mówię, że przewoźnik ten jest złośliwy jak PKM Chebzie, ale obsługa 146 pozostawia wiele do życzenia.

04.02 22:54:27

Paneff napisał(a):

Który sobotni kurs 301 kończy w Świerklanach Remizie?

05.02 12:26:19

jacekso napisał(a):

o 8:10 z Żor

05.02 13:32:33

Kokol napisał(a):

Ja powiem tak podoba mi sie to(mimo iz jestem za ludzmi z Rudy) to ze Zagozdy wypiepszaja z Rudy. Po pierwsze jak usuneli mu 147 to przynajmnij sie nie spozniam do szkoly, teraz jak nie ma go na 255 tez mnie cieszy bo nie musze wydawac fortuny na esy do mojej dziewczyny z tlumaczeniem ze autobus mi nie jedzie. jezeli chodzi znowu o 230 to nic do tej lini nie mialem bo to jedyna linia na ktorej staral sie Zago. Teraz przynajmnij wiem ze autobusy beda normalnie nie beda gasly na zakretach(czesto tak bylo u Zagozdy), no i nareszcie widzialem cos takiego jak polaczenie starego i nowego taboru co mnie cieszy bo juz dawnop sie chcialem starym dobrym IKARUSEM przejechac

05.02 15:11:47

Gr0t napisał(a):

Brudne... Czyli brudny to dla Ciebie powód by nie jechać tym busem? TWÓJ WYBÓR. Dziś na 81 widziałem nie jednego brudasa z Gliwic i nikt nie narzeka że PKM to zło... A nierzadki to widok... Jednak i tak się mówi że PKM Gliwice jest lepszy od wielu innych "czyściochów".

05.02 15:41:55

Hawker napisał(a):

http://radzionkow.pl/index.... coś jednak uruchamiają :) w końcu

05.02 16:22:20

Paneff napisał(a):

W rozkładzie widzę jeszcze jeden kurs w S do Świerklan, o 15:20 z Żor.

05.02 22:16:46

jacekso napisał(a):

Ten kurs jest do Os. Gwarków. Patrz na wydruki z BusMana, a nie na rozkłady tabelaryczne.

05.02 22:33:02

Paneff napisał(a):

Ok, masz rację.

BTW, dzwoniłem do MZK i 307 wylatuje spod Auchana od 07.02.

06.02 11:06:38

jacekso napisał(a):

Ja to wiem i bez dzwonienia. ;) Pod koniec stycznia zamieścili na stronie niewiele mówiący komunikat, przez to założyłem, że 307 wylatuje spod Auchana od 1 lutego.

06.02 11:43:14

Paneff napisał(a):

W takim razie się ciesze, że wiesz. Wystarczyło spojrzeć w rozkład, dzwoniłem żeby się upewnić. :> Szkoda tylko, że nie poprawiłeś artykułu.

06.02 12:17:49

jacekso napisał(a):

Zmieniony rozkład dopiero wczoraj się pojawił, a artykuł będzie poprawiony.

06.02 13:19:09

Lin napisał(a):

Dobrze robią w Rybniku, że z jednej strony dopuszczają prywatnych przewoźników alez drugiej strony wymagają dobrego taboru. KZK GOP się powinien tego nauczyć!

09.02 11:28:32

gregor napisał(a):

jak czytam, że Zagozda traci linie i mu się pogarsza to aż serce rośnie, świat widzę w jaśniejszych barwach, jestem szczęśliwszy. za to co wywijał na 37 swego czasu nie trawię go i jeśli mam być szczery to podpisuję się dwoma rękami pod wypowiedzią zygi szofera. trafił w sedno

09.02 18:58:03

ik 280 napisał(a):

PKM Gliwice jest pieszczoszkiem Frankiewicza, co roku dostaje od niego grube miliony dotacji. Frankiewicz planuje skasować 4 i 1, bo stare tramwaje nie pasują mu do lśniących jak psu... solniczek.

10.02 17:24:54

zielone_drzewko napisał(a):

No fakt, nasza komunikacja pozostawia wiele do życenia,za to jednak niektórzy kierowcy to prawdziwi przystojniacy ;)))

24.04 21:27:44


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!