Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Bez tramwaju z Chorzowa do Katowic ani rusz

29.01.2009

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa – Dodał: Marek Borys

Jacek Madeja,
Gazeta Wyborcza, 30.01.2009 r
.

- Autobus zastępczy będzie jeździł dwa razy rzadziej i nie zatrzyma się na najważniejszych przystankach - denerwują się chorzowianie, którzy wcześniej podróżowali zlikwidowaną "dwunastką".


Tramwaj łączący Chorzów z Siemianowicami Śląskim przestał kursować wraz z początkiem roku. Pokonał go rachunek ekonomiczny. Połączenie było za drogie, a pasażerów za mało. - Zamiast tego będą jeździły dodatkowe autobusy. Mieszkańcy nie odczują straty tramwaju - przekonywali chorzowscy urzędnicy i przedstawiciele Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Najpierw pasażerowie "dwunastki" mieli się przesiąść do autobusu 663. Na trasę wyjechało ich więcej, a częstotliwość kursowania została zwiększona do 15 minut. Co z tego, kiedy trasa obydwu linii tylko częściowo się pokrywała? Pasażerowie, żeby dojechać z Chorzowa do centrum Siemianowic, tracili dwa razy więcej czasu. - Kto to wymyślił? Żeby przejechać z jednego miasta do drugiego, trzeba najpierw objechać wszystkie okoliczne osiedla - denerwowali się pasażerowie.

Telefony rozgoryczonych podróżnych w końcu przekonały KZK GOP, że rozwiązanie nie było trafione. Od początku lutego 663 będzie jeździł według starego rozkładu, a lukę po "dwunastce" ma wypełnić nowy autobus nr 190. Ale pasażerowie już narzekają, że to wcale im nie ułatwi podróży.

- Tramwaj jeździł co 15 minut, a autobus ma kursować tylko dwa razy na godzinę. Wszyscy zapewniali nas, że brak tramwaju to nie będzie żaden problem, ale widać skończyło się na obietnicach - skarży się Tomasz Melka.

Mieszkańcy Chorzowa Starego podkreślają, że do tej pory to "dwunastka" była dla nich najlepszym sposobem, żeby dostać się do centrum Katowic. - Dojeżdżało się do pl. Alfreda i tu od razu można było złapać tramwaj albo autobus do centrum Katowic. W rozkładzie 190 nie ma takiego przystanku. Oczywiście, można wysiąść wcześniej w Bytkowie, ale potem trzeba iść 15 minut na piechotę. Teraz do Katowic jeździmy przez centrum Chorzowa, przez co cała podróż jest o 20 minut dłuższa. Nowy autobus to żadne rozwiązanie - denerwuje się Izabela Konieczko, która pracuje w jednej z katowickich drukarni. Dodaje, że próbowała interweniować w chorzowskim magistracie i KZK GOP, ale bez skutku. - Jak w ping-pongu każdy odbijał piłeczkę na drugą stronę - mówi.

W sprawie autobusu w Chorzowie od razu odsyłają do KZK GOP. - To KZK zaproponował nam rozkład i przebieg trasy. Tam proszę pytać - ucina Gabriela Kardas, rzeczniczka chorzowskiego magistratu.

- Na razie autobus będzie jeździł co pół godziny, bo takie są nasze możliwości - odpowiada Alodia Ostroch z KZK GOP. - Jeśli chodzi o przystanki, to rzeczywiście mamy problem z dwoma - obok telewizji i przy pl. Alfreda. Trzeba je dopiero przystosować do tego, by autobusy mogły się tam bezpiecznie zatrzymywać. Na razie wyjaśniane są sprawy własnościowe gruntów, na których mogłyby powstać zatoki. Trudno na razie powiedzieć, kiedy cała sprawa zostanie sfinalizowana - wyjaśnia Ostroch.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

puschel napisał(a):

No pięknie. Może teraz "włodarzom" naszych miast otworzą się oczy i docenią nasze tramwajki.

30.01 00:14:20

Gojira napisał(a):

Mam do Was takie pytanie - czy myślicie, że istnieje w ogóle chociaż najmniejsza szansa, by ta linia kiedykolwiek powróciła? Czy nawet jeżeli nie za kopla to czy istnieje szansa, że nowy prezydent Chorzowa ją wskrzesi czy to tylko moje marzenia?

30.01 05:21:45

Arcziv napisał(a):

""dwunastka" była dla nich najlepszym sposobem, żeby dostać się do centrum Katowic. - Dojeżdżało się do pl. Alfreda i tu od razu można było złapać tramwaj albo autobus do centrum Katowic.(...)Teraz do Katowic jeździmy przez centrum Chorzowa, przez co cała podróż jest o 20 minut dłuższa. To chyba mówił mieszkaniec Chorzowa starego bo trzeba być nienormlanym, zeby z centrum jechac do Katowic przez Siemianowice:)

30.01 07:03:37

jyss napisał(a):

"Sprawy własnościowe gruntów" Oj Lodziu nie kompromituj się to raptem 5 m2 przy drodze a nie jakiś hektar pola

30.01 07:24:56

Merowing napisał(a):

Ciekawe kto będzie obsługiwał tę linię ,czyżby PKM Katowice. Dawna 190 miała lepszą trasę ;)

30.01 09:50:22

Vegeta napisał(a):

W GOP zawsze tak było: najpierw robią, potem myślą.

Przecież ś.p. tramwaj 25 przed likwidacją kursował co pół godziny, a dzisiejszy autobus nawet co 3 godziny (w dodatku ze zmienioną trasą)! I niczego to ludzi nie nauczyło?!?

@Gojira: niestety, przy obecnym betonie, któy rządzi miastami GOP, nie ma na to najmniejszych szans. Mało tego, lada dzień znów może pojawić się informacja, że gdzieś likwidują kolejną linię (choćby w Bądzimiu, czy Gliwicach).

Jest na to chyba tylko jeden sposób: taczka, albo lepiej - ciężarówka, przewożąca śmieci lub gnój. Mieszkańcy muszą tylko wrzucić tam Kopla, Barana i Frankiewicza (może starczy też miejsca dla Haładusa) i wywieźć ich do Gruzji lub na Syberię!

30.01 10:59:40

marin napisał(a):

Zgadzam sie, cala te ferajne na taczki
i wywiezc gdzies daleko, niech organizuja komunikacje w Osetii powiedzmy.

Ludzie prosze obudzcie sie, wybory samorzadowe w przyszlym roku. Wytnijcie to cale towarzystwo zanim zniszcza reszte komunikacji na Slasku.

A do kochanej Alodii
Gdyby glupota byla lzejsza od powietrza - to kochana latalabys jak golebica.

30.01 13:44:53

Silver Surfer napisał(a):

Oszuka również można wrzucić do tego samochodu.

30.01 14:08:55

wicheR napisał(a):

Arcziv Wszycy jechali 12 do Alfredu i tam na 13. 13 przewaznie czkala na 12 z Chorzowa i pasazerowie przechodzili z bani do banki. A jak teraz maja dojechac do pracy np do GIGU (Glowny Instytut Górnictwa)?? Jechac czy to 74 czy 663 do rynku, z rynku na 6 19 11 do ronda i z ronda do 13 14 16.
Na razie ... kiedy cała sprawa zostanie sfinalizowana. nigdy nie zostanie wykonana bo KZK ma tak gleboko to wsystko dup.., ze nawte rentgen tego nie pokaze. A nawiasem móweic to im w KZK GOP sie poprzestawialo w glowach bo mysla ze pasazerowie sa dla KZK , a nie odwrotnie KZK Gop dla pasazerów.

30.01 14:36:42

TomekCh napisał(a):

@ Gojira

Nie ma szans. Tory zostaną jak najszybciej rozebrane, aby ktoś czasem nie zaproponował reaktywacji 12.

PKP też po to rozbiera linie. By ludzie się nie domagali, albo żeby inny przewoźnik nie przyszedł.

30.01 14:49:09

ik 280 napisał(a):

Przepraszam, bo zapomniałem, Haładus to kto? Na taczkę dorzuciłbym jeszcze Stanię. TomekCh, PKP nie może rozebrać na szczęście więcej linii, są jeszcze ciapągi towarowe.

30.01 17:40:01

37 napisał(a):

Trzeba je dopiero przystosować do tego, by autobusy mogły się tam bezpiecznie zatrzymywać.
Wyjaśnienie IDIOTY! Mam nadzieję, że nigdy tej kobiety już nie zobaczę na żywo bo chyba bym sie nie powstrzymał.

30.01 17:45:47

MARIANO napisał(a):

Likwidacja linii 12 to wielka kompromitacja władz chorzowa i KZK GOP... Wypowiedzi ludzi z magistratu lub KZK GOP to idiotyzm... Organizacja komunikacji zastępczej to czysty debilizm... Apeluję do władz Chorzowa i KZK GOP! Polska sie z was śmieje! Zostawcie już tę naszą komunikację w spokoju, przecież wy ją doprowadzicie do totalnej katastrofy... Wstyd! Proszę ukryjcie swoje twarze bo jak was widzę to mi się chce... Pozdrawiam.

30.01 19:04:07

butthead napisał(a):

Wbrew pozorom kwestia gruntów jest problemem. Niemałym!

30.01 19:21:29

Gojira napisał(a):

W jednym we wcześniejszych artykułów w komentarzach ktoś napisał że już gdzieś tam rozbierają tory... czy ktoś, coś na ten temat wie? :/

@Vegeta, TomekCh: Nie mogliście mnie okłamać?! Napisać, że jutro ją przywracają :( ehhh. Nadzieja matka głupich, ale każda matka kocha swoje dzieci...

30.01 19:22:47

Gojira napisał(a):

A i jeszcze jedno: "Trzeba je dopiero przystosować do tego, by autobusy mogły się tam bezpiecznie zatrzymywać. Na razie wyjaśniane są sprawy własnościowe gruntów, na których mogłyby powstać zatoki."

Co za kretyński tekst :/ NA KTÓRYM Z ZLIKWIDOWANYCH PRZYSTANKÓW PO TRAMWAJU LINII 8 POWSTAŁA ZATOCZKA?! A ile jest normalnych przystanków na zwykłych trasach bez zatoczek?! To taka gra na czas... z czasem ludzie przyzwyczają się do gorszych warunków i przystanki będą nie potrzebne PROSTE

30.01 19:36:18

MARTIN napisał(a):

W Będzinie "Syberka" już jest więc do Syberii niewiele brakuje.

30.01 20:16:55

slowak99 napisał(a):

@Ik280: Haładus to taki sam typ jak np. Baran, czy Frankiewicz, tylko na szczęście nie prezydentuje w Sosnowcu.

Zastanawiam się, co my możemy zrobić na rzecz naszej komunikacji. Wysyłanie pism za pomocą poczty, czy maila nic nie daje. Ja sam osobiście jeszcze nigdy nie dostałem odpowiedzi od KZK. Pisanie do urzędów miast też nic nie daje, bo prezydenci zasiadają w zarządzie, więc do cholery co my możemy zrobić na rzecz naszej komunikacji?

30.01 21:17:02

Kobuch@RSL napisał(a):

@ik 280: Jest sprawa dotycząca prezydenta Rudy Śl. przeczytaj cytat z uwagą i zastanów się czy Stania się przyczynia też do tego ;/

Jeden raz napisałem do prezydenta A. Stanii w sprawie wyremontowania dworca kolejowego w Kochłowicach i przywrócenia go do życia, po tygodniu dostałem odpowiedź. Przytoczę cytat wysłanego do mnie listu : "Miasto Ruda Śląska zabiega i zawsze zabiegało o utrzymanie jak największej ilości połączeń komunikacyjnych z miastami ościennymi, połączeń zarówno kolejowych, tramwajowych oraz autobusowych"

30.01 21:43:50

Anna napisał(a):

"- Na razie autobus będzie jeździł co pół godziny, bo takie są nasze możliwości - odpowiada Alodia Ostroch z KZK GOP".
Mnie się to podoba. Z rachunku ekonomicznego zlikwidowali tramwaj co 14 minut za około 6 za wozokilometr. Dali busa co 30 minut za 2,5 za wozokilometr. Czyżby tramwaj był tańszy, że jeździł częściej?

30.01 22:39:40

Vegeta napisał(a):

@ ik 280

Haładus to wielki wróg tramwajów w Sosnowcu. W wielkim skrócie: jest ekonomem, uważa, że tramy są za drogie, marzy mu się przerobienie torowisk w mieście na dodatkowe pasy dla samochodów.

Na razie gość jest nieszkodliwy i potrafi jedynie głośno szczekać na tramwaje.

zobacz np. ten artykuł: http://www.sosnowiec.info.p...

Ale nowe wybory tuż tuż, tak więc strzeżmy się i jego...

30.01 22:47:39

Rafał napisał(a):

190 będzie obsługiwać Katowicki PKM dwoma niskopodłogowymi autobusami. Czyli wsiadanie 1drzwiami z biletem w ręce.

31.01 00:33:49

Kysu napisał(a):

juz se bez biletu nie pojedziesz
jak tak dalej pojdzie to udusimy sie w spalinach

31.01 11:51:07

Łukasz napisał(a):

skoro nowy "190" bedzie wjezdzal do centrum Siemianowic to wg mnie warto to wykorzystac i KZK moglby pomyslec o uruchomieniu przystanku przy ul. 27go Stycznia, przydalby sie, jako ze trasa ma przebiegac od strony Chorzowa przez os. Tuwima-Katowicka-Pl. Skargi-Staszica-Swierczewskiego-27go Stycznia-Sienkiewicza-Pl.Skargi, a przystanki przewidziano: dwa na Tuwimie, przy petli na Skargi, Swierczewskiego i Skargi (stanowosko lini 22 w kier. Chorzowa)

31.01 18:44:43

Łukasz napisał(a):

i jeszcze cos... o "najwazniejszych" przystankach. Pierwszy to Pl. Alfreda, jak wiadomo jadac od strony telewizji nie ma sie gdzie zatrzymac, wiec moze
skorygowac trase na os. Tuwima i ustalic trase ulicami Lesna i Lipowa z przystankami przy II LO na ul. Lesnej i przy skrzyżowaniu Okrezna/Lipowa/Grabowa. W ten sposob nowe stanowisko przy Pl. Alfreda bedzie dwukierunkowe dla tej linii. Drugi problem to przystanek Bytkow Telewizja. A jakby przykladem przystanku "Siemianowice Rurownia" (parking WRJ) sprobowac ustawic stanowisko dwukierunkowe przy wejsciu do tv (parking)...

31.01 19:29:19

Rekin napisał(a):

@Łukasz - człowieku, na jakiej planecie ty zyjesz. Leśna to wąska ulica, gdzie trudno jest dziś autem przejechać, a co dopiero autobusem. Czasy, gdy jechał tam 46 to historia. KZK GOP niech juz nie myśli, bo myślenie im zwyczajnie nie służy. @Anna - za 2,50 to sobie możesz rowerem pojeździć. Autobus będzie kosztował KZK GOP niewiele mniej od tramwaju, a społeczeństwo dużo wiecej

31.01 22:54:35

wyborca napisał(a):

wystarczyłoby puścić autobus lini 12T trasą tramwaju i po problemie

01.02 11:56:14

AdaM napisał(a):

Nie wiem czemu ciągle się pisze o rachunku ekonomicznym skoro rozpatruje się wyłącznie finanse. To jednak spora różnica. Z ekonomii wynika, że im wiecej jeździ tramwajów tym są tańsze. Teraz wyjdzie na to, że 13 jest do likwidacji bo jedzie sama po końcówce, potem 14. 16 może oszczędzą bo to dobra pętla do wyjazdów 6...i tylko dlatego.

@marin: nie czepiaj sie Alodii, ona robi swoje. Czepiac sie nalezy tych co podejmuja te "uzasadnione" zmiany.

01.02 12:07:13

kryspi napisał(a):

powróci? w życiu, tory od 12 częściowo są już wyciągnięte!

01.02 21:56:26

puschel napisał(a):

@Gojira - tory na dwunastce rozbierają bo Koppel ma dla wszystkich miłośników komunikacji prezent - budują tam szybki, podziemny tramwaj wzorem z Krakowa.( kłamię gorzej jak poseł Kurski, ale pomarzyć można ).

02.02 00:12:23

zonk napisał(a):

A wiecie co? My tyróz bydziymy miyć ałtobananaa i bydziymy szybkó jyździć!
Jak wywalą te tory to takie poszerzenie ulicy strzelą że się nie pozbieramy (ze śmiechu).

02.02 17:57:05

andrzejh69 napisał(a):

Wczoraj sciagali juz siec trakcyjna na ul. Siemianowickiej(?) tak wiec 12 idzie do piachu. Nie mogę się z tym pogodzić ale coż, skoro szary człowiek jest bezradny w takiej materii.

04.02 08:23:23

Bufi napisał(a):

2 i 3 kierowcy z 190 zatrzymywali się jeszcze na alfredzie, ale dzisiaj buc stwierdził "tu nie ma przystanku" i musiałem na tramwaj zapierniczać z tuwima. Bez tych 2 przystanków (bytków i alfred) ta linia jest zupełnie bezsensu.

04.02 09:41:38

andrzejh69 napisał(a):

cały KZKGOP jest bez sensu gdyz rządzą nim nieudolni ludzie. Moim życzeniem jest aby w 2009 roku kZKGOP przestał istnieć,

04.02 12:39:42

ajs330 napisał(a):

bo KZKgop to jest firma która zajmuje się likwidacja konkurencji czyli Tramwajów Śląskich. a mówienie ze autobusy wszystko załatwią to jest IDIOTYZM! linia która kursowała 100 lat nagle okazała się nieopłacalna. Ale chyba zauważyliście że u nas NIC się nie opłata, rozwiązaniem problemów jest LIKWIDACJA!!!. A tak na marginesie to transportem zbiorowym nie powinni się zajmować ludzie, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia (patrz politycy, prezydenci) tylko fachowcy. A 12 to już niestety historia, w której chlubnie zapisała się pan Koppel i jego ekipa (która powinna dostać czerwoną kartkę od mieszkańców przy urnach) bo z tego co wiem prezydent Siemianowic był przeciwny likwidacji 12-stki!!

05.02 20:48:50


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!