Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Piekary wciąż nie weszły do KZK GOP

16.01.2009

Tagi: KZK GOP, prasa – Dodał: Marek Borys

Katarzyna Nylec
Polska Dziennik Zachodni, 15.01.2009 r.


Od niespełna dwóch tygodni Piekary Śląskie miały pełnoprawnie należeć do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Plany władz miasta, które od dobrych kilkunastu miesięcy starają się o członkostwo w związku, zostały pokrzyżowane.


Mimo że radni Piekar podjęli niezbędne uchwały, okazuje się, że decyzji piekarskich samorządowców nie popiera Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Przesłaliśmy stosowne dokumenty, które pozwolą na zarejestrowanie zmian statutowych związku do ministerstwa. Do tej pory nie odesłano nam ich - tłumaczy Krzysztof Nowak, dyrektor wydziału nadzoru prawnego wojewody śląskiego. Jednocześnie dyrektor podkreśla, że brak odpowiedzi nie powinien wywoływać zdziwienia. - Razem z zastępcą prezydenta Piekar Januszem Pasternakiem uczestniczyliśmy w spotkaniu, na którym dyrektor departamentu MSWiA jednoznacznie wypowiedział się przeciw tym zmianom. Zgodnie z prawem, dopóki miasto nie zostanie wykreślone ze statutu jednego związku (w tym wypadku Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej, który do lipca organizował komunikację -przyp. red.), nie mogą wstąpić do innego - dodaje. Władze Piekar są zbulwersowane. Smaczku sprawie dodaje fakt, że prawomocność uchwał podjętych przez piekarskich radnych potwierdził Najwyższy Sąd Administracyjny w Warszawie.

Janusz Pasternak zapowiedział, że miasto będzie interweniowało w tej sprawie. Wczoraj doszło w Katowicach do spotkania prezydenta Piekar z wojewodą Zygmuntem Łukaszczykiem. Nic jednak z niego nie wyniknęło. Jak informuje Artur Madaliński, rzecznik piekarskiego urzędu miasta, było to spotkanie typowo robocze, a wojewoda nadal czeka na pismo z ministerstwa.

Gra toczy się także o pieniądze. Samorządowcy muszą być przygotowani na większe wydatki. Póki Piekary nie staną się pełnoprawnymi członkami KZK GOP, będą płaciły więcej za wozokilometr. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo. - Najpierw władze KZK GOP muszą dokonać odpowiednich analiz dochodowości linii - tłumaczy Pasternak. Władze miasta nie tak dawno obiecywały piekarzanom komfortowe warunki jazdy po rezygnacji z usług MZKP. Na transport w tegorocznym budżecie zabezpieczono 7 mln 500 tys. złotych. To o prawie 4 mln złotych więcej, niż w roku ubiegłym!

Okazuje się, że były to tylko pobożne życzenia. Końca problemów komunikacyjnych w mieście nie widać. Pasażerowie poruszający się autobusem linii 860 na trasie Katowice-Piekary Śląskie klną, na czym świat stoi. Odkąd przetarg ogłoszony przez KZK GOP wygrał pochodzący z Rudy Śląskiej przewoźnik - firma Henzago, w KZK GOP rozdzwoniły się telefony. Ludzie narzekają nie tyle na stan techniczny taboru, co na liczne opóźnienia. - Jeżdżę tym autobusem od dawna i nie pamiętam, żeby były spóźnione choć o 10 minut. Ale spóźnienia sięgające do pół godziny to już skandal! - denerwuje się pan Edward, mieszkaniec Osiedla Wieczorka. Jeden z naszych Czytelników policzył, że w ciągu ostatniego tygodnia wypadło blisko 40 kursów! Tylko 6 i 7 stycznia na linii 860 przez większość dnia kursowały dwa autobusy (zamiast planowych czterech).

O problemach związanych z niedbalstwem rudzkiego przewoźnika wie zarząd KZK GOP. - Niestety, to prawda. Pasażerowie narzekają na tę firmę. Skarżyli się na przewoźnika od dawna, później sprawa ucichła. Teraz ponownie dostajemy sygnały m.in. o wypadniętych kursach - tłumaczy Alodia Ostroch, rzecznik związku. - Do zaakceptowania oferty przetargowej tej firmy byliśmy zmuszeni przez zespół arbitrów z Urzędu Zamówień Publicznych. Póki co, nie możemy bez solidnych dowodów wytoczyć przewoźnikowi sprawy w sądzie. Czas działa na naszą korzyść. Im więcej skarg, tym solidniejsze podstawy do oskarżenia przewoźnika - dodaje. KZK GOP już kilkakrotnie pozywał do sądu firmę. Jeżeli sprawa trafi na wokandę, Henzago może zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych kary. Niestety, mimo wielokrotnych prób, od trzech dni nie udało nam się skontaktować z żadnym pracownikiem firmy Henzago, więc nie wytłumaczył, dlaczego autobusy wypadają.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Mar0 napisał(a):

Wiedzialem, że Piekary beda miały problemy z wejsciem do KZK :/
No a jeśli chodzi o 860 to ja tylko czekam na ten proces. Sprawa sie sama bedzie robila coraz glosniejsza...

16.01 19:19:24

pasażer z RSL napisał(a):

Te same problemy z wypadającymi kursami ma firemka HenZago Zagozdy w Rudzie Śląskiej na linii 255. Zobaczyć autobus z numerem 255 to istny cud. Katowice pozbyły się tego przewoźnika - przestał obsługiwać linię 37, Ruda Śląska i Piekary muszą dalej się z nim męczyć - jak długo jeszcze?

16.01 21:54:48

AS napisał(a):

[ytanie jest jedno: skoro przewoźnik nie wywiązuje się z warunków przetargów dlaczego nie można mu wypowiedzieć umowy ze skutkiem natychmiastowym? Czy wypadanie tak wielu kursów i tak liczne spóźnienia nie są dostatecznym powodem? Nie mówiąc już że tabor nie spełnia podstawowych warunków zapisanych do SIWZ w przetargu. Ten krak jest popier....ny.

16.01 22:53:20

roman z wieczorka napisał(a):

A niedziwi was to że na lini 860 jeżdzą ci sami kierowcy przeważnie OD RANA DO WIECZORA ja się już boje z nimi jezdzić.

17.01 09:19:58

były niewolnik zagozdy napisał(a):

A co do firmy henzago to spróbuj zjechać jak nie masz ogrzewania lub słabe hamulce to niedopomyślenia.Troche tam robiłem ale zaraz uciekłem spałem po dwie godziny. Szkoda mi tylko tych co tam robią w obozie pracy!!!

17.01 09:29:47

mieszkaniec rudy napisał(a):

TA FIRMA TO HORROR NA KÓŁKACH ALE KZKGOP TO NA RĘKE CIĄGLE STOJĄ NA HALEMBIE CZY GODULI I NAKŁADAJĄ KARY ZA NIEWYKONANE KURSY A ZAGOZDA PŁACI JAK ICH NIEMA TO KURSY ROZPISUJE I TAK SIĘ KRĘCI A LUDZI MAJĄ GDZIEŚ

17.01 09:43:21

Kapitan Anemo napisał(a):

Proszę o odpowiedź na pytanie, której nie dostarczył powyższy artykuł: Dlaczego Piekary Śląskie są w 2009 r. członkiem MZKP? Dlaczego nie zostały dotąd wykreślone ze statutu MZKP? Ile pieniędzy Piekary Śląskie zalegają do kasy MZKP?

17.01 10:26:05

Vegeta napisał(a):

Piekary w KZK będą więcej płacić, a ludzie będą tak samo (albo jeszcze bardziej) narzekać... Bo w KZK się ostatnio ino oszczędza, zawiesza, wycina, kroi, ogranicza i likwiduje, czy to całe linie tramwajowe czy kolejne kursy autobusów. Oczywiście wszystko "w trosce o pasażera".
Jest takie powiedzenie: zamienił stryjek siekierę na kijek...

17.01 11:15:19

pasazer 860 napisał(a):

Niestety ale musze sie z Vegeta zgodzic.Szczegolnie jezeli ktos regularnie uczęszszał 860 do pracy.Niestety ale ja sie do takich pasazerów zaliczam i od lutego prawdopodobnie bede musiał zmienic "bus na woz".Niepokladam juz zadnych nadziei na poprawe funkcjonowania tej linii.Kzk gop bowiem stoi niczym "mur beton" i nie ruszaja ich zadne skargi oraz karygodne wykonanie usług tego przewoznika.

17.01 12:14:17

ff napisał(a):

Im mniej Zagozda wykona kursów na 860 tym więcej KZK GOP przyoszczędzi. A jak pasażerowie odejdą, to będą mogli tę linię nawet zlikwidować i będzie jeszcze więcej pieniędzy na własne przyjemności (np. premie czy wyjazdy zagraniczne do innych systemów komunikacyjnych). To jest złoty interes dla tych nierobów. Nikt nie patrzy na to, że ludzie za jakiś czas kupią mniej biletów miesięcznych, bo tę różnicę pokryją gminy ze swoich dotacji. A gminy się nie zbuntują, bo ich szefowie mają prywatne oficjalne korzyści finansowe w tkwieniu w KZK GOP w takiej postaci.

17.01 13:27:12

KZKGOP1779 napisał(a):

@ff: skończ już wypisywać te brednie o jakiś przyjemnościach. Po prostu zwyczajnie chodzi o to, że im mnie się HZ zapłaci, tym mniejsza będzie dziura budżetowa.

17.01 13:39:28

podlesianin napisał(a):

Popieram cię ff taka brutalna prawda. A co do ciebie KZK GOP1779 musisz zrozumieć jak nie będzie pasażerów to nie będzie komunikacji i nie będzie też ciebie w KZK GOPie. Bo nikt nie będzie utrzymywał takich instytucji które nic nie robią nie te czasy a i musisz zrozumieć jeszcze jedno wypłatę bierzesz z kasy podatników.

17.01 14:48:04

Kobuch_PM napisał(a):

@ podlesianin

W pełni popieram. Pracownicy KZK GOP-u są opłacani z naszych podatków. Tak a pro po nie tylko nawalają linie 860 czy 255. Zagozda posiada również takie linie jak 215 czy też 144. Tak samo na tych liniach niektóre kursy odpadają, tym bardziej na 144 kursują 2 wozy i jak jeden wóz ma defekt to po co czekać prawie 2 godziny na następny autobus ;/ Ta organizacja komunikacji w naszym regionie jest CHORA !

18.01 19:17:21

Yarek napisał(a):

A ja Wam powiem że linia 860 w Piekarach przejdzie do historii !. Z lini najbardziej dochodowej aż do jej całkowitego zlikwidowania. Obraz który coraz częsciej obseruje sie na przystankach - to przestawienie się pasażerów z lini 860 na 168 czy też 5. A GOP - GOP pewnie w niedługim czasie zrobi pomiary napełnienia,i co się okaże ??. Okaże się że tylu pasażerów tą linią podróżuje ,że na lini konieczne są cięcia... cięcia,cięcia aż do całkowitej lini zniknięcia......

a wszytsko w myśl głośnego GOP-owskiego hasła:

ZAMIEŃ BUS NA WŁASNY WÓZ :).

18.01 22:12:40

MS napisał(a):

Wiecie co... pewnego pięknego ranka jechałem do Katowic o godzinie 6:05 z Piekar... Oczywiście kurs obsłużył autobus, który wcześniej przyjechał z Katowic (czyli kierowca zaczął jeździć o 4:35 rano). Wiecie w jakim byłem szoku jak tego samego kierowce zobaczyłem wracając z Katowic o 19:20??!! Myślałem że źle widze, ale niestety to była prawda... :/

18.01 23:58:50

wert napisał(a):

bo zagozda to nowoczesny oboz pracy niema ogrzewania a kierowca ma to gdzies niech ludzie marzna

19.01 09:19:36

podlesianin napisał(a):

Ja dokładnie oglądałem takie same obrazki z czasem pracy na linii 37 tylko tam było jeszcze gorzej bo pracował od 5 do 23 tylko jak ja to opisywałem to zaraz mnie jedni wyzwali od troli. Więc ja wam mogę tylko współczuć i czekajcie na likwidacje tej linii pewno szybko nastąpi bo spadek liczy pasażerów jest już znaczny pewno, a o to chodzi KZK GOPowi ma taką misje do spełnienia. Tylko nasuwa się jedno pytanko nad chodzi kryzys i ciekawe co KZK GOP zrobi jak będzie musiał tak o 20% więcej ludzi przewozić?

19.01 18:01:45

~jaro napisał(a):

No i co teraz mądrzy Piekarzanie?
Trzeba było więcej wpłacić do MZKP i byście jeździli punktualnie i lepszymi autobusami, a tak to płacicie więcej jeździcie nie punktualnie i jeszcze większymi gratami. Nic tylko pogratulować mądrości.

19.01 22:36:31

viator napisał(a):

A ty jesteś pracownikiem MZKP czy jak?

20.01 07:51:02

andrzejh69 napisał(a):

Piekarzanie tu nie mieli nic do powiedzenia tylko ich włodarze. A najlepiej jakby cały ten KZKGOP diabli wzieli.

20.01 08:50:55

omen napisał(a):

w sobotę miałem przyjemność jechać linia 73 Hanzego.. spóźnienia 10minut na 5 przystanku.. ruski kierowca który nie wiedział gdzie jechać, otwierały się tylko 1 drzwi.. a w kabinie kierowcy śmierdziało alkoholem.. coś więcej na temat Rudzkiego przewoźnika ?

20.01 20:16:05

Patrisco napisał(a):

To dlaczego nie zadzwoniłeś na policje?

20.01 21:40:25

Apologeta napisał(a):

omen - a czy prrzypadkiem nie jest to tak, ze mieszkancy Piekar zgodnie z przyslowiem "polak mądry po stracie", żałują co tak naprawdę stracili?

Pozdrawiam Sz.Pana!

20.01 22:20:12

~jaro napisał(a):

@viator. Nie, nie jestem pracownikiem MZKP tylko od dłuższego czasu oglądam tą całą farsę i do takich wniosków doszedłem.

20.01 22:57:52

viator napisał(a):

@~jaro: Ja również oglądam tą (jak to powiedziałeś) farsę, również pamiętam twoje komentarze tu na WPK. I widzę, że wtedy i teraz odpowiedzialność za całą sytuację zrzucasz na jedną tylko stronę. Dlaczego? Przecież ta sprawa jest bardziej złożona i malowanie czarno-białego obrazu jest pozbawione logiki.

21.01 08:45:38

Yarek napisał(a):

Reakcja pasażerów gdy na przystanku pojawi się autobus lini 860, jest zdumiewająca , jakby wygrali w jakimś konkursie czy cuuś...

BRAVO HENZAGOO !:)

21.01 09:19:12

zpiekar napisał(a):

właśnie serwis http://www.slask24.pl opublikował informację, że piekary śląskei stały się członkiem mzkp - własnie dzisiaj do urzedu miejskiego przyszedł w tej sprawie list z MSWiA

21.01 11:09:50

viator napisał(a):

Już wczoraj o tym na forum pisaliśmy, więc nie jest to taki gorący news. A po drugie nazwy związków Ci się pomyliły ;)

21.01 14:26:18

zpiekar napisał(a):

a no fakt :P

21.01 15:17:09

bodzio napisał(a):

"Czas działa na naszą korzyść. Im więcej skarg, tym solidniejsze podstawy do oskarżenia przewoźnika - dodaje. KZK GOP już kilkakrotnie pozywał do sądu firmę. Jeżeli sprawa trafi na wokandę, Henzago może zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych kary." - tłumaczy Alodia Ostroch.

No właśnie, czas działa na korzyść KZK GOP. To, że ten czas działa na niekorzyść pasażerów w ogóle nie ma znaczenia. KZK z jednej strony oszczędzi na nie zapłaceniu HENZAGO'wi za nie wykonane kursy, a może jeszcze z drugiej strony zarobi na karze. Pasażer jak zwykle wcale się nie liczy.

21.01 21:43:15

podlesianin napisał(a):

Nic nie zarobi tylko będzie tracić i marnować w dalszym ciągu publiczne pieniądze na tego typu przewoźników co ma w swojej sieci. Bo jak znam życie to w naszym kraju zanim się są zbierze sąd i przyzna racje KZK GOPowi ,to dawno już nie będzie śladu po tej firmie albo będzie majątek w postaci złomu który nic nie jest teraz wart.

22.01 15:31:19

tomek napisał(a):

wczoraj ponownie nie otwierały sie drzwi na 73 jechalem 11.25 z radzionkow knosaly dzis o 14.13 ten sam wóz i ten sam kierowca ale na szczescie juz dzialaly

23.01 19:20:29

wikibus.org andrzej napisał(a):

Na 860 wejdą prywatni przewoźnicy autobusowi i cena będzie niższa (bez żadnych dotacji), a autobusy wyłącznie z miejscami siedzącymi. KZK GOP jak zwykle żenuje zarówno bezradnością i brakiem dobrej woli.

24.01 07:21:22

Rekin napisał(a):

Prywatni przewoxnicy autobusowi są dotowani, i to bardzo mocno. Sam fakt, że mają prawo jeździc po drodze której nie utrzymują jest olbrzymią dotacją.

24.01 14:09:07

adam86 napisał(a):

@wikibus: a HZ to jest państwowy czy jak?

24.01 14:14:49

GD napisał(a):

Gdyby uciąć im dotacje z kieszeni podatnika, zapewne natychmiast zaczęli by się starać...

Jak ktoś nie umie zarządzać komunikacją, to niech wypierd... ze stołka, co mnie obchodzi, że stracił posadkę w UM?

24.01 14:18:48

podlesianin napisał(a):

Oczywiście że prywatni przewoźnicy są dotowani przez to że im się płaci za nie wykonane kursy więc niestety tak to trzeba nazwać. Niestety nad tym nikt już nie panuje taka prawda.

24.01 22:15:42

GD napisał(a):

Ale mnie chodzi o KZK GOP.

Co to, nowość u HZ, to co się dzieje na 860? A jak było w Zabrzu, Chorzowie, Katowicach? Kilkanaście lat minęło, a KZK nadal "niedowidzi"?

Nowość była jakiś czas temu, że kierowcy palą? Dopiero po trochę przesadna postawa pewnej osoby wymusiła jakąś akcję - o której skuteczności można jednak deczko powątpiewać, jadąc km w dni wolne, czy na mniej obłożonych fragmentach tras.

Jeżeli rozwiązanie podstawowych problemów, przy jednak ogromnym budżecie, sprawia problemy, to może jednak pora się zastanowić, co niektóre osoby w KZK robią, poza odbieraniem wypłat?

25.01 00:33:45

jolanta napisał(a):

Czy nie uważa nikt, że ta nagonka to tylko wciśnięcie się do biznesu na opłacalną linię?
Czy 6 stycznia na Dworcu na Osiedlu Wieczorka poza autobusami HENZAGO były rano jakieś inne?
Czy nie uważacie , że ta nagonka śmierdzi a smrodek siągnie z KZK GOP ?
Mnie tylko dziwi parę spraw n.p. mamy nieskie podłogi tam gdzie ich dotychczas nie było zgodnie z wymaganiami KZK GOP, jeżdżą niezłe autobusy.
No i to pytanie zadane"co robią niektóre osoby w KZK GOP poza odbieraniem wypłat" no robią interesy tyle że kosztem pasażerów i przewoźników (niektórych).

25.01 21:27:25

viator napisał(a):

@jolanta: Rozumiem, że wszyscy pasażerowie są podpłaceni by robić szum? Poziom absurdu sięgnął chyba zenitu...
Odnośnie 6 stycznia, to tak się składa, że byłem na Wieczorka i wiem, że największy problem był właśnie z linią 860.
Czy te "niezłe autobusy" to heuliezy GX107 jeżdżące na 73? Notabene i tak niezgodne z wymaganiami KZK GOP. Tym jednak i tak nikt się nie przejmuję.

26.01 07:58:40

adam86 napisał(a):

@viator: jolanta jest kolejnym klonem pisującym z okolic Chebździowic Górnych, więc nie ma o czym dyskutować:)

26.01 17:00:32

GD napisał(a):

@jolanta: o "interesy", itp. nie podejrzewam - ale życzyłbym sobie, żeby za wypłatą wynagrodzenia z moich podatków, szła rzetelnie wykonana praca

26.01 17:04:52

alice_b napisał(a):

wczoraj chyba po raz pierwszy przyjechał 860 o 16:22 , nawet o czasie. Tylko , że z Mickiewicza odjechał o 16:35! A kierowca siedział sobie i spokojnie czekał . Nie wiem na co. Może mu się kierunki pomyliły i " myslał " że jest w Piekarach ? Ludzie wybierają 5 lub 168 bo jeżdzą punktualnie w przeciwieństwie do 860. Ja dojeżdzam z Piekar do Sosnowca do pracy więc i z 860 pokrywają mi się wszystkie autobusy do Sosnowca , zwłaszcza rano. Jak tak dalej pójdzie to będe zmuszona jeździć przez Bytom.

28.01 19:53:34

doCzAsUsPoKoJnY napisał(a):

powiedzcie mi na jakiej sronce mógłbym złożyc jakąś oficjalną skargę na działalność firmy Henzago bo na stronce KZK GOP nie dopatrzyłem sie takiej możliwości.Chce żeby moją skarge ktoś zauważył tak żeby i mój głos sie liczył w walce z tą "cud" firmą.Ja wiem że może nie wszyscy byli w komunii(mam tu na myśli kierowcó)i może nie mają zegarków przez to...bo cholera trzeba by chyba 15 minut przed odjazdem na przystanku stać żeby sie nie spóźnić...moim zdaniem jak bus odjeżdża 5 minut za wczas patrzać na zegarek w kabinie kierowcy to coś tu jest nie tak.Długo nie zabierałem głosu w tej sprawie ale wybiło mi wkońcu

09.02 22:31:24


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!