Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

MZKP: Cięcia na liniach?

14.01.2009

Tagi: MZKP, rozkład jazdy, prasa – Dodał: Jacek Sobota

Krzysztof Garczarczyk
Gwarek, 13.01.2009


Zeszłotygodniowy atak mrozu komunikacja autobusowa na naszym terenie zniosła niespodziewanie dobrze. Jednak już w nieodległym czasie w niektórych gminach powiatu tarnogórskiego może jeździć nieco mniej autobusów. Rosnące wydatki na komunikację stanowią bowiem poważne obciążenie dla gminnych budżetów. W poszukiwaniu oszczędności konieczne mogą być cięcia w rozkładach jazdy, zwłaszcza w godzinach, w których autobusami jeździ regularnie mała liczba pasażerów.


Dlaczego samorządy ponoszą coraz większe wydatki na transport publiczny? - Bo z roku na rok rosną koszty komunikacji autobusowej - odpowiada Henryk Szudy, dyrektor Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. - Obecnie nie należy jednak spodziewać się podwyżki cen biletów. Ustalanie liczby kursów autobusów jest wewnętrzną sprawą samorządów. Jako długoletni radny, z doświadczenia wiem, że nie są to decyzje łatwe, ze względu na oczekiwania lokalnych społeczności.

Podczas uchwalenia budżetu gminy Zbrosławice na 2009 rok sprawa wydatków na komunikację autobusową wywołała wśród radnych najwięcej emocji. Wilhelm Glinka zastanawiał się, czy wszystkie kursy są potrzebne, skoro niektóre autobusy jeżdżą po gminie puste. Grzegorz Kłaczek apelował, aby mniej środków przeznaczać na komunikację autobusową, a więcej na drogi. Na nieduży procent mieszkańców korzystających z transportu publicznego wskazywał Piotr Jankowski.

- W 2008 roku na komunikację autobusową przeznaczyliśmy 2 mln 678 tys. 378 zł. W tegorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 3 mln 150 tys. 986 zł, czyli o prawie 473 tys. zł więcej. Procentowo jest to wzrost o prawie 18 procent. Być może ostatecznie uda się wydać nieco mniej, ale i tak będzie to poważny wzrost w stosunku do ubiegłego roku - informuje Marzena Żołędziewska - Błaszczyk, skarbnik gminy Zbrosławice.

Sprawy funkcjonowania i kosztów utrzymania komunikacji publicznej zajmują zbrosławickich radnych nie od dziś. Nie może być inaczej, skoro przez teren gminy nad Dramą przebiega aż 20 linii autobusowych. - Nasza gmina, ze względu na swoje położenie i rozległy obszar, znajduje się w szczególnie skomplikowanej sytuacji - zaznacza Andrzej Dramski, przewodniczący Rady Gminy w Zbrosławicach. - Mając świadomość, jak dużo kosztuje nas komunikacja, nie możemy równocześnie zapominać o mieszkańcach naszych 21 sołectw, zwłaszcza ludziach starszych i uczniach dojeżdżających do szkół, dla których autobus jest podstawowym środkiem lokomocji. Dlatego też problem ewentualnych ograniczeń w kursowaniu autobusów trzeba starannie wyważyć. Będziemy o tym szczegółowo dyskutować na posiedzeniu Komisji Budżetu, Gospodarki i Rozwoju Rady Gminy. Chodzi nie tylko o racjonalizację rozkładu jazdy, ale także jakość usług świadczonych przez przewoźników, zwłaszcza na linii 80, a także 288 i 57.

Z pewnymi cięciami w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej należy liczyć się w gminie Ożarowice. W budżecie na 2009 rok wydatki na transport lokalny zaplanowano w wysokości 1 mln 100 tys. zł. Dla porównania w zeszłym roku było to 840 tys., a dwa lata wcześniej niecałe 660 tys. Żadnych ograniczeń w komunikacji autobusowej nie przewiduje natomiast niewielka gmina Krupski Młyn - Nie będzie wprowadzenia nowych kursów, ale nie będzie też cięć w rozkładzie jazdy - mówi wójt Jan Murowski. - Mamy też szczególny powód do zadowolenia, gdyż z początkiem bieżącego roku na linii 129 pojawiły się nowoczesne solarisy. W sąsiedniej gminie Tworóg na transport publiczny przeznaczono w 2009 roku 1 mln 100 tys. 44 złote. W stosunku do kwoty zaplanowanej w zeszłorocznym budżecie oznacza to wzrost o 7,5 proc. - Prawdopodobnie już po feriach zimowych dotychczasową linię 152 zastąpi nasz szkolny gimbus - zapowiada wójt Eugeniusz Gwóźdź. - innych zmian w funkcjonowaniu linii autobusowych na razie nie przewidujemy.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

butthead napisał(a):

Może wreszcie ktoś dostrzeże istnienie taboru A i M...?

14.01 23:34:59

P Śl napisał(a):

Po tych rozleglych wsiach to faktycznie powinno sporo mniejszego taboru jezdzic i pelnic role dowozacych do jakis wiekszych linii. Wkoncu ludzie, ktorzy jezdza komunikacja regularnie i tak maja bilety okresowe i dla nich sa glownie te linie tworzone.Choc o biletach czasowych tez wypadaloby wkoncu jeszcze raz pomyslec jako altenatywy. Zbroslawice to maja faktycznie w tym systemie przerabane :).

15.01 13:24:08

Rachuba napisał(a):

Oni chcą obcinać kursy a ja uważam że faktycznie wieczorem niektóre autobusy po Zbrosławicach jezdżą puste np 153,ale mimo tego przydałby się jeszcze jeden kurs 134 z Tarnowskich Gór do Wieszowej ok godz.21,bo to jest śmieszne by ostatni bus do tej miejscowości jechał z dworca przed 19.

15.01 14:34:45

podlesianin napisał(a):

Ja bym coś pokombinował z liną 5 na przykład skrócić część kursów do Piekar Śląskich.

15.01 20:07:45

butthead napisał(a):

A od której strony? :D

15.01 20:43:45

Paneff napisał(a):

Podlesianin - w jakim celu? Równie absurdalnie ktoś z Świerklańca mógłby ci zaproponować skrócenie częsci kursów 37 do Ligoty (od Mikołowa), bo podobnie nie jeździ najszybszą trasą z pętli A do B.

15.01 20:43:45

MARTIN napisał(a):

"Podlesianin" z "5" lepiej nie kombinuj. To najważniejsza linia mzkp.

15.01 20:44:14

P Śl napisał(a):

@Rachuba: O 20:42 masz 80tke z przesiadka w Kamiencu na 132, a calosc trasy trwa tyle co 134.

15.01 22:43:02

ukasz napisał(a):

ja ja a mzkp bedzie musial sie zmiezyc za jakis czas z nowa linia w Wielowsi buehe

16.01 09:31:05


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!