Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Linia 12 została zlikwidowana

01.01.2009

Tagi: likwidacja, Tramwaje Śląskie, KZK GOP – Dodał: Jakub Jackiewicz

W sylwestrowy wieczór po raz ostatni na trasie można było spotkać tramwaje linii 12 łączącej Chorzów z Siemianowicami Śląskimi. Decyzją władz Chorzowa i KZK GOP od 1 stycznia linia została zlikwidowana.


Linię tramwajową na tej trasie zbudowano 1897 roku, a trzy lata później zelektryfikowano. Początkowo była wąskotorowa (785 mm), w latach 1946-52 przebudowano ją na normalnotorową.

Pod hasłem "ograniczania kosztów" i "likwidacji nierentownych połączeń", pomimo zdecydowanych protestów społecznych mieszkańców Chorzowa Starego oraz władz Siemianowic Śląskich, włodarze Chorzowa i KZK GOP pozostali nieugięci i decyzja o likwidacji "12-tki" stała się faktem.


31 grudnia 2008 r. był ostatnim dniem kursowania linii 12. Przez cały dzień linię (kursującą tego dnia wg rozkładu jazdy na soboty) obsługiwały dwa wagony 105Na - 277 (jako poc. 121) i 329 (jako poc. 122).


Wagon 277 wykonał ostatni kurs z Chorzowa do Siemianowic o godz. 20:39, po czym z pętli przy placu Skargi odjechał o 21:09 i zjechał do zajezdni Zawodzie o godz. 21:39.


W noc sylwestrową trasę z Siemianowic do Chorzowa i z powrotem dwa razy pokonał jeszcze wagon 105Na 328, który obsługiwał poc. 131 - kursy nocne włączone były bowiem do rozkładu jazdy linii 13.

W zamian za tramwaj (kursujący co 14 minut w dni robocze i co 28 minut w dni wolne) uruchomione zostały dodatkowe kursy w ramach istniejącej (i do tej pory dublującej tramwaj) linii autobusowej 663. Dodatkowe kursy obsługują skróconą relację Węzłowiec Pętla - Chorzów Miasto Dworzec PKP i wraz z kursami na trasie podstawowej (Siemianowice Powstańców Pętla - Chorzów Batory Pętla) pozwalają uzyskać 15-minutową częstotliwość ruchu w dni robocze i 20-minutową w dni wolne. Pasażerów jeżdżących tramwajem dalej niż do Bytkowa - czyli do placu Alfreda, Osiedla Tuwima lub placu Skargi, skazano na chodzenie pieszo.

Linię 663 obsługuje zasadniczo konsorcjum PUP/Sed-Baz Czeladź, jednak pierwszego dnia dwa z trzech dodatkowych autobusów (zastępujących tramwaj) wynajęto z firmy PUH Delta ze Świętochłowic. Były to Jelcz M11 nr tab. 3 (ex MZK Wejherowo) i Jelcz 120M nr tab. 5 (ex MPK Włocławek). Oprócz nich kursował MAN NL223 nr tab. 32.

fot. J. Sobotafot. J. Sobotafot. J. Sobota

Nie wiadomo co stanie się z infrastrukturą na trasie linii 12 - najprawdopodobniej czeka ją taki sam scenariusz jak tę z linii 8 i 25 zlikwidowanych w kwietniu 2006 roku, czyli szybki demontaż sieci trakcyjnej (w celu zabezpieczenia przed złodziejami) i po dłuższym czasie rozbiórka torowiska.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Rafał napisał(a):

Chyba nieprzypadkowo ostatnimi wozami, jakie (co prawda nie w składzie) przejechały tę trasę były 328 i 329 ;-(.

01.01 20:18:13

fidelo napisał(a):

KZKGOP = Grabarze komunikacji tramwajowej w aglomeracji katowickiej.
1)Jak zrozumieć decyzję zarządu KZKGOP o likwidacji linii tramwajowej nr 12, kolejnej po liniach 8 i 25?!
2) KZKGOP powołały tutejsze Gminy natomiast zarząd Związku nie liczy się z ich protestami ani nie bierze pod uwagę interesów pasażerów tj. podatników, bo z podatków są pieniądze na komunikację lokalną!
3) Gminy w swoich budżetach uchwaliły pieniądze na komunikację miejską (dla KZKGOP) oraz na "modernizację infrastruktury tramwajowej i trojejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej..."
4) Czy to nie są sprzeczne decyzje finansowe??? Jeden rujnuje a drugi buduje - o co tu chodzi? Czy to nei jest marnowanie pieniędzy podatników???
5) Za to KZKGOP fuduje pasazerom coraz gorszą oferte przewozową za coraz droższe bilety.
6. Tylko na Śląsku likwiduje się tramwaje, najbardziej ekoligiczny transport, a ponadto tramwaj nie stoi w korkach ulicznych, podobnie jak pociągi!
7) Gminy też nie sa bez winy przez bierną postawę, wobec ewidentnego marnowania publicznych pieniędzy!
8) Czy wyborcy będą pamiętać o GRABARZACH z KZKGOP?!

01.01 21:55:03

były wnerwiony pasażer napisał(a):

Żegnaj linio 12 :-(...
I żegnaj KZK-Głąb! Mam już dość tego związku. Od 3000 podpisów i pasażerów ważniejsze jest dobro jednego pierdzistołka, któremu tramwaj hałasuje pod jego willą. Tak jak napisano wyżej, tylko w tym burdelu GOP likwiduje się tramwaje. No i może jeszcze w Gruzji... Proponuję porównać rozkład KZK z tym sprzed roku: ile linii (T i A) wycięto?

Niedawno zdałem na prawko i zakupiłem tanio stare, używane Punto. Będziemy się z kumplami zrzucać na paliwo, zresztą, gaz i benzyna ostatnio staniały... Wyjdzie i taniej i wygodniej. Może nawet i szybciej...

Pozdrawiam wszystkich Miłośników tramwajów i życzę sporo cierpliwości w korzystaniu z cudownej komunikacji GOP. No i oczywiście... szybkiej zmiany BUSA na WÓZ, albo przeprowadzki do jakiegoś NORMALNEGO miasta, np. Krakowa. Szkoda nerwów.

01.01 22:44:15

Roki napisał(a):

Moi drodzy Chorzowianie. Już za 1,5 roku wybory samorządowe. Nie pozwólmy Koppelowi ich wygrać! To dzięki niemu pożegnano tę linię. Tego mu nie możemy wybaczyć!!! Czas na zmiany w komunikacji publicznej i w samorządzie. Potrzeba tam młodych ludzi inaczej myślących niż ten obecny beton który niszczy komunikację na Śląsku!!!

01.01 23:56:16

Dariusz napisał(a):

No i mamy koniec kolejnej linii :-(.
Zastanawia mnie ta nierentowność 12. Trochę to dziwne jak parenaście lat temu na 12 nawet BISy były.
Oby tak dalej kzk. Właśnie zostało nam 29 linii (z czego 2 to linie sobotnio niedzielne a jedna wahadłowa (zastępcza)) jeszcze kilkanaście miesięcy temu było ich blisko 40.

02.01 00:13:26

23 napisał(a):

Autobusy Delty - fuj
Wyrazy współczucia w nowym roku
i niechaj wiatr zawiewa spaliny Koplowi w okna

02.01 09:51:31

Mieszkanka - T.G. napisał(a):

Widzicie.. MZKP jest o niebo lepszy od KZKGOP, mimo zadłużenia działa dla ludzi! Wystarczy zadzwonić, poprosić o dodatkowy kurs, w ciągu najbliższych tygodni takowy się pojawi.. W kzkgop, z tego co nieraz słyszę jest wręcz przeciwnie - wybrane linie są likwidowane. W dodatku historia "dwunastki", którą tak często jeździłam...:(

KZK-GŁĄB!

02.01 13:14:32

102n@ napisał(a):

Wet za wet.
Skoro Koplowi niepotrzebna jest 12-ka i ją zlikwidował to my zlikwidujmy jego wille bo jest ona nam niepotrzebna;p

02.01 14:34:34

102n@ napisał(a):

Stworzyłem mały albumik o linii 12, może zdjęcia nie są idealne ale zapraszam do obejrzenia:
http://102na.fotosik.pl/alb...

02.01 15:49:31

Bartek napisał(a):

Mogli wprowadzić na 12 wsiadanie przednimi drzwiami wtedy byłaby bardziej rentowna :/

Kiedy doczekamy się całkiem nowej linii tramwajowej z nowoczesnym taborem. Marzenia. Może jednak czas zmienić te całe KZK GOP na coś lepszego.

02.01 16:57:44

zonk napisał(a):

@Bartek: sprawdzanie biletów w tramwaju byłoby bardzo trudne, a przebudowanie pierwszego wejścia z kolei bardzo kosztowne, a jeszcze żeby dyspozytor pamiętał, które wagony wyprowadzać na dwunastkę.
Zresztą z willą pana prezydenta nic nie może się równać i czuję, że jak tylko autobus zacznie przeszkadzać Koplowi, to nagle też okaże się ""nierentowny""...

02.01 18:08:06

Mikey napisał(a):

12 była jednym z ostatnich bastionów 102Na, podobnie jak 7... Szkoda, że w jednym roku zakończył się żywot tych wagonów na naszych torach i żywot jednej z linii, na których na stałe jeździły ;((( DWUNASTKO, WRÓÓÓÓÓĆ! a decydenci KZK Głąb na tory, pod tramwaj... choć w sumie tramwaju do tego szkoda...

02.01 20:20:52

wyborca napisał(a):

Mam 36 lat jak byłem mały jeździłem z moim śp dziadkiem do planetarum do Chorzowa dwunastką. A co teraz?
a teraz Kopel i jego ekipa będą mieć spokój. Ludzie mówicie o tym aby odsunąć od władzy obecną ekipę a jak przyjdzie co do czego i Kopel zostanie to powiecie że ktoś go wybrał ( bo wam nie chce się ruszyć dupy na wybory). pokażmy kto jest ich pracodawcom i wyp.. ich z roboty. to dotyczy wszystkich miast i różnych ludzi którzy mają swój interes ponad interesy lokalnej społecznosci .do dzieła

02.01 21:01:09

Gojira napisał(a):

@wyborca: słuszna uwaga.
PS: mam 20 lat i dopiero od jakichś 2 lat korzystałem z 12 (głównie żeby dojechać do planetarium). Wcześniej nie korzystałem bo zwyczajnie nie miałem pojęcia, że ta linia dojeżdża bliżej (3x!) planetarium niż 6 i 19(41)

02.01 21:12:01

MARIANO napisał(a):

Drodzy Pasażerowie, drodzy Miłośnicy i wszyscy pogrążeni w bólu... Przyjmijcie wyrazy współczucia po utracie Naszej ukochanej 12. Niestety nie mogę zrozumieć tego co sie stało! To tak dba się w cywilizowanym kraju o społeczeństwo? Tak dba prezydent o swoich mieszkańców? Zawiodłem się panie Kopel i wiem, że za 1,5 roku przy urnie odwdzięczę się za to, iż starsi ludzie, niewidomi, ciężko pracujący, młodzież i dzieci zostały bez dogodnego dla siebie środka transporu... W czasach szkolnych dziennie jeździłem dwunastką. Pamiętam jak mimo złego stanu torowiska tramwaje jeździły punktualnie, pamiętam wozy tych czasów to #200, #318i340, #328i329. Niestety #200i #318 już ś.p., niestety linia 12 już ś.p. Szkoda...

02.01 21:16:37

śmiech przez łzy napisał(a):

Za niedługo KZK w ramach "optymalizacji" wyda nakaz przewoźnikom,żeby sprowadzali PAZ-y z Rosji i innych republik byłego ZSRR.

03.01 15:25:16

margrabia napisał(a):

Właśnie wróciłem z Brukseli. Najlepszymi środkami transportu w stolicy Belgii są metro i tramwaj (na pewnym odcinku jako premetro). Autobusy mimo że jeżdżą mercedesy są zapchane, stoją w korkach i na światłach, a przejazd nimi trwa wieczność. wniosek sam się nasuwa..

03.01 20:03:53

badziol napisał(a):

A ja życzę tym, którzy podjęli decyzję o likwidacji 12-stki, żeby któregoś dnia obudzili się z przysłowiową "ręką w nocniku". I tak będzie. Pasowało by im także udzielić takiej logicznej porady, mianowicie mili Państwo linię autobusową zawsze można wznowić, w każdej chwili. Natomiast infrastruktura tramwajowa po dłuższym okresie nieksploatowania na to nie pozwala. Obyście w odpowiedni sposób bekneli za tę dcyzję. Nie jeżdżę na codzień 12-nastką, ale jeźdżę innymi liniami, głównie 1 i 9 i moge powiedzieć, że tramwaj nie raz uratował mnie przed spóźnieniem się na wykłady. Dziękuję

03.01 22:33:14

Kysu napisał(a):

Co za debilizm.W innyc miastach Polski się usprawnia transport miejski a u Nas się go niszczy.Kilka tysięcy mieszkańców Siemianowić Śląskich pozbawionych połączenia z Chorzowem.12 zawsze jechała około 15 minut,a 663 trzeba jechac nawet około pół godziny,no chyba że ktoś wybierze 74 to około 20 minut dojedzie,ale trzba jeszcze do tego dodać dojście na Plac Wolnośći lub jak ktoś jest z Tuwima to dreptać musi na Bytków.Niestety władza niszczy wszystko i żyzyć im najgorszego nalezy.Tak utrudniać życie społeczności.

04.01 12:13:09

ręce opadają napisał(a):

Pamiętam,jak przeglądając swego czasu forum zauważyłem to,co jeden z forumowiczów napisał,cytuję:"debile z WS 31" za co został zbesztany przez innych forumowiczów.Niestety (albo stety) ów człowiek miał całkowitą rację pisząc te słowa;bo jeśli to jest ta ich "optymalizacja" to inaczej tych ludzi nazwać się nie da!!!!!!!!!!!!!!!!A może w ramach optymalizacji zlikwidują wszystkie linie tramwajowe.

04.01 16:38:29

niegdyś użytkownik tramwajów napisał(a):

Nawet jeśli Kopel nie zostanie wybrany, to czy myślicie, że stanie mu się krzywda?
Święta naiwności...

04.01 20:42:12

Hag napisał(a):

Ja tylko czekam na 663 z węzłowaca, które nie wjadą na oblodzoną górkę pod telewizją... szczególnie te stare graciory;)

04.01 22:58:23

Goral napisał(a):

Poleciała 12-ka, za chwilę poleci 18-ka ze względu na stan torów, potem wywalą 24, bo też nierentowna i obetną 27, bo do Będzina nikt nie jeździ...
A ja proponuję od razu zlikwidować wszystkie linie tramwajowe, postawić na wielce ekologiczną i przyszłościową komunikację autobusową, a tabor Tramwajów Śląskich postawić na Bobrku w Bytomiu w ramach noworocznego prezentu dla lokalnych prywatyzatorów złomu.
Pozdrawiam władze zwierzchnie miłościwie nam panującego KZK GOP.

06.01 15:19:28

pasażer napisał(a):

@Goral-18 na szczęście nie wywalą,bo Pr.Bytomia Piotr Koj,powiedział,że za kolejny autobus płacił nie będzie,a jeśli "piastowscy" będą chcieli mieć ten autobus,to będą go mieli,ale jak chyba sami będą go sobie utrzymywać;widziałbym na tym "zatramwaju" SAM-y z PKM-u Chebzie.

06.01 17:04:01

ik 280 napisał(a):

pasażer, i co z tego, że Koj nie chce autobusu. Siemianowice też protestowały i okazało się, że Kopel i KZK mają je głęboko... Ja najbardiej obawiam się o jedynkę, odkąd Zygmuś F. i Szary chwalą się tymi swoimi solniczkami i hybrydami. Oficjalnie już zapowiedzieli, że jak DTŚ dociągną do Gliwic, to hybrydy zastąpią tramwaje na czas budowy. A chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy, że później tramwaje wrócą.

09.01 13:41:50

Transportowiec napisał(a):

Zniszczono linię pamiętającą IX wiek!
Zniszczono środek transportu dla niewidomych!
Zniszczono szacunek dla naszych władz (nie szanują nas i tego kraju-marsz do Holandii-jak to robią nasi "patrioci")!!!

Na koniec chciałbym przywołać jeden mądry cytat z Biblii: "Jak Chcecie żeby ludzie wam czynili, tak i Wy im czyńcie"!!!

19.01 21:07:40


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!