Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Tramwaj linii 12 wyjedzie na tory po raz ostatni

31.12.2008

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa – Dodał: Marek Borys

Marcin Nowak,
MMSilesia, 30.12.2008 r.


Na nic zdały się protesty i petycje. Od 1 stycznia na tory nie wyjedzie tramwaj linii 12. KZK GOP straci kolejne wydatki a mieszkańcy Chorzowa i Siemianowic - połączenie między tymi miastami.


Decyzja o zamknięciu nierentownej według KZK GOP linii zapadła już jesienią Władze spółki były nieugięte.
- Obserwujemy systematyczny odpływ pasażerów stąd decyzja jest już nieodwołalna. Linia nr w takim kształcie przestaje istnieć. - mówił Krzysztof Drewniok – Naczelnik wydziału planowania w KZK GOP.

- Ludzie wolą kupić samochód za kilka tysięcy złotych, niż czekać na przystanku. Koszty idą w górę, wyższe są też stawki, które płacimy przewoźnikom, na skutek czego musimy odchudzić cały system komunikacji - wyjaśnia MM Silesii Katarzyna Migdoł-Rogóż z biura prasowego KZK GOP.

Tym samym transportu pozbawionych zostało 4 tysiące pasażerów, którzy codziennie kursują pomiędzy Siemianowicami a Chorzowem. Wśród nich jest Joanna Zielińska, uczennica II LO w Chorzowie, mieszkanka Siemianowic.

- Ciężko nam sobie wyobrazić przestawienie się na autobusy. Dotychczas transport trwał w miarę krótko i szybko, nie trzeba było zbytnio marznąć na przystankach. Jeżdżę tak to szkoły już 5 lat. Oprócz mnie jest kilkanaście takich osób - twierdzi Asia.

Z likwidacji 12 cieszą się również władze Chorzowa. Według urzędników zaoszczędzony zostanie nawet milion zł. Czy zdanie władz podzielają również sami mieszkańcy?

Pasażerów doskonale rozumie Jakub Halor, ekonomista transportu z Akademii Ekonomicznej. Nie może się pogodzić, że linia, która ma 110 lat znika "ot tak".
- Ręcę opadają, gdy widzi się jak publiczny przewoźnik odbiera jedyny środek transportu tym ludziom. Zostali zimą dosłownie "na lodzie". To ignorancja - irytuje się.

Z obliczeń Halora wynika, że linia sama na siebie zarabia, a konkretnie na eksploatację tego odcinka. - To średnio 30 osób na kurs. Dlatego wciąż nie rozumiem, dlaczego KZK GOP nie pokaże czarno na białym w przejrzysty sposób dlaczego akurat ta linia jest nierentowna i musi być zlikwidowana?

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

kysó napisał(a):

Nie pokaże bo ta linia jest nierentowna tylko w ich chorych mózgach

31.12 13:08:37

adik napisał(a):

A więc ostatni kurs 12 jest dziś o 21:09 z Siemianowice Plac Skargi... Może by zorganizować jakąś akcję pożegnalną?

31.12 13:10:09

Kysu napisał(a):

ciu, i już se pojeździłem do z Mysłowic do Chorzowa
jak bym nie planował sylwestra w Mysłowicach to pewnie bym sie przjechał na ostatni pociąg 12

31.12 14:08:21

piotrek napisał(a):

"Ludzie wolą kupić samochód za kilka tysięcy złotych, niż czekać na przystanku" - Sam tak zrobiłem i mimo że płacę za paliwo jakieś 3 razy więcej na m-c niż za bilet miesięczny mam ten komfort że dojadę gdzie chcę, kiedy chcę i jak chcę. Bez marznięcia na przystanku i bez jazdy w brudzie, smrodzie z jakąś niezidentyfikowaną hołotą :/

31.12 14:11:54

KOPEL - przedstawiciel HOŁOTY z CHORZOWA napisał(a):

Wiadomo o co chodzi... Straszny tramwaj już nie będzie jeździł w poranki... wieczory... w nocy... obok willi prezydenta KOPLA i innych wieśniaków, których stać na wszystko! Ręcę opadają! Ale za to superfajnie jest wrzucić kolejne kursy autobusu w najbardziej zatłoczoną ulicę Siemianowic! I to co 15 minut! Za niedługo będzie decyzja o likwidacji linii nr 13 bo się dubluje z autobusami i jeszcze po torach do Siemianowic nie będzie się opłacać jeżdzić jednej linii!!! OTO PRAWDA!!! A Koplowi życzę, żeby mu pies osr..płot!

31.12 16:09:47

PF2009 napisał(a):

"...Koszty idą w górę, wyższe są też stawki, które płacimy przewoźnikom, na skutek czego musimy odchudzić cały system komunikacji..." Rozumiem, że w związku z powyższym zostanie również odchudzona administracja w KZK GOP. Czy ma ktoś dane, ilu ubędzie urzędników w 2009?

31.12 16:12:54

i tak powinno być napisał(a):

Można odchudzić system likwidując autobusy,które dublują banki,np.663,664,665

31.12 16:31:45

Gojira napisał(a):

A ja życzę najgorszego KOPEL-owi i całemu zarządowi KZK GOP - naprawdę NAJGORSZEGO!

31.12 17:11:13

szkoda słów napisał(a):

A ja proponuje odchudzic całe biuro kzk gop-u bo wten sposób za pare lat nic nie bedzie jeżdzić bo " Koszty idą w górę... " Ech szkoda słów i 12

31.12 17:23:58

Egon napisał(a):

"Ludzie wolą kupić samochód za kilka tysięcy złotych, niż czekać na przystanku. Koszty idą w górę, wyższe są też stawki, które płacimy przewoźnikom, na skutek czego musimy odchudzić cały system komunikacji - wyjaśnia MM Silesii Katarzyna Migdoł-Rogóż z biura prasowego KZK GOP."

Dawno nie czytałem podobnych pierdół. Czy ta pani się zastanowiła, dlaczego ludzie wolą kupić ten samochód? A co mają zrobić, jak KZK GOP oferuje niedostateczną komunikację, szermując jedynie pustymi hasłami typu "Zamień wóz na bus"? Co tu jeszcze chce odchudzać, jak już i tak mamy najchudszą komunikację z wszystkich większych miast/aglomeracji? Komuś chyba pomyliły się przyczyny ze skutakmi.

31.12 17:45:01

zonk napisał(a):

Odchudzamy... jak to tam idzie... system komunikacji - czyli po prostu odchudzić ofertę przewozową.

31.12 19:09:20

OTKL-CHS napisał(a):

Tak naprawdę spodziewałem się gorszego rozwiązania w tym złym przynajmniej rozkład jazdy 663 na odcinku od telewizji do Chorzowa jest fajnie ułożony - przyzwoita częstotliwość przez cały dzień roboczy i wolny. Szkoda ludzi z centrum Siemianowic ale na pewno to rozwiązanie długo nie wytrzyma. Dzwoniłem do Siemianowic i dowiedziałem się że urząd miasta nie wyraził zgody na przejazdy autobusów w Siemianowicach stąd to rozwiązanie z 663. Tak sobie myślę gdzie by było najlepiej zawrócić autobusy w centrum Siemianowic - ciekawe co urząd wymyśli (linia musi mieć postój).

31.12 20:04:28

pasażer napisał(a):

I tu mamy dość bolesny przykład, że całą tą gadaninę, pisaninę na forach można sobie wsadzić... gdzieś.
"Wadza" i tak robi swoje.

31.12 22:48:42

Siemianowiczanin napisał(a):

Prezydencie Siemianowic p GUZY odezwij się co z mieszkańcami osiedla Tuwima którzy chcą się dostać do Chorzowa

01.01 11:08:05

Gojira napisał(a):

@Siemianowiczanin: P. Guzy nie jest zły - walczył o tramwaj jak tylko mógł, i można by powiedzieć, że wciąż walczy... To jest to, co właśnie jeszcze bardziej wstrzymuje Rudę przed likwidacją 18 - p. Koj powiedział, że nie wpuści nowego autobusu do miasta... Myślę że Siemianowice chcą zrobić coś podobnego i nie jest to głupie - dlaczego? Do puki nie jest zlikwidowana trakcja i co ważniejsze torowisko, istnieje szansa, że tramwaj wróci... brak połączenia powoduje, że mieszkańcy są jeszcze bardziej wzburzeni a co za tym idzie, może w końcu głośne niezadowolenie mieszkańców (pomimo obietnic Kopla że nikt nie odczuje braku tramwaju) będzie mogło coś zmienić. Do tego "odtworzenie" linii tramwajowej przez autobus jeszcze bardziej oddaliło by marzenia o przywróceniu tramwaju - było by znów wytłumaczenie - ale już jest autobus i znów wszystko zmieniać itd. itp.

Poza tym nie miejcie pretensji do p. Guzego bo on Wam może i nie chce dać, ale gdyby nie wziął Wam KOPEL to p. Guzy dawać by nie musiał...

01.01 13:38:18

mieszkaniec napisał(a):

co to jest milion złotych w budżecie na rok w tak dużym mieście jak Chorzów i nawet siemianowice. Jak miasto nie ma paru groszy na tramwaj to kto odpowiada za finanse. takiego bu...elu nie ma nawet w night clubach

01.01 14:02:28

John napisał(a):

"Tym samym transportu pozbawionych zostało 4 tysiące pasażerów, którzy codziennie kursują pomiędzy Siemianowicami a Chorzowem" - ale propaganda takie zdanie można by napisać, gdyby zlikwidowano i autobusy i tramwaje. A to co piszecie to guzik prawda została wzbogcona oferta 663, więc pasażerowie mają czym jeździć, a wy rozpaczacie za jednym głupim tramwajem. Autobus jest pewniejszy, bany często się psują i jest później długa przerwa. Pozatym biorąc pod uwagę fundusze miejskie to wzbogacenie oferty 663 napewno jest tańsze niż utrzymywanie 12.

01.01 14:08:28

wicheR napisał(a):

Guzy powiedzial tylko veto ale nic poza tym nie robil i nie robi. Ja tylko przypomnie ze kzk juz czesniej odciol mieszkancow os.Tuwima od centrum katowic poprzez skrocenie 662 do Silesi, a jak dobrze pamietm to chyba nie jechal jeszcze przez to osiedle 43 w strone Katowic (moge sie mylic). Teraz mieszkancom os. zlikidowano jedyne polacznie z Chorzowem. Ja jescze proponuje odciac mi wode, prad, niektorym gaz.
Kzggop to jedna wielka pomylka.
Amen

01.01 15:01:12

Arek napisał(a):

Zobaczymy jak długo będzie ta wzbogacona oferta 663 - miesiąc, dwa, a moze trzy. Całe to wzbogacenie zostanie na bank wycięte w drobny mak przy kolejnym "odchudzaniu". A to pasibrzuchy skoro mają się z czego odchudzać.
TAXAMO było z tramwajem 25 i tym gównianym autobusem, który sobą obecnie niczego nie reprezentuje.

01.01 19:02:28

koko napisał(a):

Popieram co piszesz Gojira i niech się w piekle smażą a ty John masz ptasi móżdżek nie ubliżając ptakom

01.01 19:18:09

John napisał(a):

@ koko: przykro mi, że obrażasz mnie bo nie potrfisz użyć argumentów przeciwko moim argumentom, a to świadczy o braku nie tylko mózgu czy móżdzku. Ty poprostu nic tam nie masz. Poitrafisz tylko bezmyślnie powtarzać slogany wymyśloneprzez innych.

01.01 20:48:28

B_A_M napisał(a):

Nie krytykujcie serio Prezydenta Guzego! Po prostu najśmieszniejsze jest to, że jak jeden idiota z Chorzowa wymysli sobie coś, co pasuje władzom GOP-u to już prezydent Guzy nic nie może zrobić. Bo już jest koalizacja wiejskich niedouków, którzy jeżdżą sobie samochodami, a ludzi mają w dupie! Jak czytam w gazetach, że Prezydent Guzy zamiast budować fontanny i upiększać miasto ma całą kasę wydać na szpital i szkoły to mnie szlak trafia. I tak samo jest jak gadają tu takie pacany, że autobus to autobus... a szkoda, że w Bytkowie te słynne autobusy stoją po kilkanaście minut w korkach i dalej wrzucają następne linie!!! A ja mówię tramwaj to tramwaj i biorąc pod uwagę, że na Tuwimie jest między innymi duże liceum to szlak mnie trafia... Zyczę powodzenia w przesiadce z 663 na 222, który przez większość dnia ma częstotliwość kursowania wręcz zabójczą... Oby tak dalej panie Kopel i niechciany nigdzie Urbańczyku! Znalazł sobie ciepłą posadkę w GOP-ie i zaraża ludzi głupotą... Powinni w całej Polsce uznać społeczność Górnośląską za nieudolną... Bo nie potrafi w żaden sposób poradzić sobie z tą chorą organizacją... I nasuwa się myśl, którą mój szef wypowiada w pracy do luidzi, którzy nie umieją nic zrobić porządnie! Czy u Was pracują niepełnosprawni czy poje...?? I powiem szczerze, że nie chcę urazić nikogo, bo wiem, że niepełnosprawni umią w wielu dziedzinach pracować lepiej niż niejeden z nas! A Panu Urbańczykowi życzę jeszcze raz szybkiego upadku KZK GOP-u!!!

01.01 21:03:23

Egon napisał(a):

@John: zobacz, co jeździ zmiast tramwaju. Gdyby te autobusy były jeszcze w miarę porządne, to możnaby to jeszcze jakoś przeboleć, ale wyjechały dziś wozy Delty. Jeśli cokolwiek interesujesz się komunikacją miejską, powinieneś zrozumieć, co to oznacza. Wzmocienie linii 663 zostało dokonane tak, aby nikomu nie służyło (jakość, relacja) i nadawało sę do wycięcia przy pierwszej nadarzającej się okazji.

01.01 22:37:33

przeciętny zjadacz chleba napisał(a):

@Egon: A Ty się czego spodziewałeś na "zadwunastce", funkel-nowych citarek??? Od wczoraj jesteś w GOPie, że nie zauważasz, jak od lat pasażerów traktuje się jak bydło, jak najgorsze ścierwo? Przecież niskacze w GOPie się pojawiły na szerszą skalę wyłącznie dlatego, że zabrakło już ikarusów na wtórnym rynku. Poza tym 663 zostanie prędzej czy później przycięte, jak wszystko...

01.01 23:36:16

suchy napisał(a):

@John - zamiast kłapać to byś najpierw spojrzał do rozkładu 663 i się zorientował jak została "wzbogacona" oferta na tej linii, bo dodatkowe kursy są jedynie na trasie Chorzów - Węzłowiec, od Węzłowca przez Alfred aż do Siemianowic jest rozkład dalej taki jaki był do tej pory. Więc nie wciskaj kitu że to propaganda i że pasażerowie mają czym jeździć bo NIE MAJĄ. Do tej pory jeśli pasażerowie chcieli jechać z Chorzowa do Siemców to mieli co 14 minut tramwaj plus 663 co pół godziny, czyli w sumie 6 kursów na godzinę, teraz mają TYLKO 663 co pół godziny, czyli 2 kursy na godzinę. I co, dalej będziesz wmawiał że to propaganda że nie ma czym jechać? Jak ci tak to nie przeszkadza to jeździj sobie codziennie na tej trasie i stój na przystanku po pół godziny bo ci właśnie przed momentem uciekło 663, albo ewentualnie podjedź sobie tym "dodakowym" kursem na Węzłowiec a potem deptaj z buta na Plac Skargi do Siemców.. Jak to się mówi - "przez nogi do głowy" - może jak się tak kopniesz kilka razy piechty to trochę sensowniej będziesz myślał i widział całą tą sytuację.

02.01 00:28:38

Gojira napisał(a):

@John: Gdybyś miał troszkę odwagi i przekonania o swojej racji to podał byś swój e-mail a nie link do strony - chciałem do Ciebie napisać kontr argumenty...
Oto kontr argument: PASAŻEROWIE NIE MAJĄ CZYM JEŹDZIĆ, jeżeli sprawa jest Tobie obca to warto się z nią zapoznać nim wypisze się takie bzdury... linia 663 pokrywa się niedostatecznie z byłą linią tramwaju co powoduje, że od wieży TV ludzie do Siemianowic pl. Skargi(i odwrotnie) muszą iść na piechotę...
Pokaż mi wyliczenia na podstawie których stwierdziłeś, że autobus jest tańszy?
Pokaż mi jakieś statystyki świadczące o tym, że na odcinku od Siemianowic do Chorzowa to tramwaj częściej zawiódł (ja słyszałem o dokładnie odwrotnych statystykach)?
Rzucasz pustymi argumentami tak jak cały KOPEL i KZK GOP.

02.01 02:59:55

andrzejh69 napisał(a):

Panie Kopel..idąc Pana tokiem rozumowania... to niech Pan wogóle nie dopłaca do komunikacji i wtedy Pan zaoszczędzi mnóstwo pieniędzy jak tego 1 mln Panu żal... żałosne jest Pana myślenie, wstyd że Chorzów ma takiego prezydenta.

02.01 08:45:31

ff napisał(a):

To paradoksalnie bardzo dobrze, że teraz pasażerowie nie dojadą do Alfredu i centrum Siemianowic, na co nie zezwolił prezydent Siemianowic, który nie chce mieć kojelnych chmur spalin. Dzięki temu jest smród wokół tej sprawy, ale tylko i wyłącznie zawdzięczać to można Koplowi, który likwidację tramwaju zainicjował. Widać wyraźne niedociągnięcie przemawiające na korzyść tramwaju. Pomijam już graty Delty na linii 663, bo to już mówi samo przez się co było lepsze.

02.01 17:06:17

nowy napisał(a):

To było wiadomo od razu, że nie chodzi o nierentowność lini ale o tych co tam się budują nowobogaccy. chyba ten niby hałas chyba przeszkadzał im w seksie nie potrafili sie skupić i mieli problemy ze zwodem.Pozdrowienia dla pana Kopla

05.01 19:53:02

Mister Magister napisał(a):

@John - Jesteś niezorientowany w realiach, więc daruj sobie zabieranie głosu. 4000 jeździło samą linią 12, miedzy Siemcami a Chorzowem łacznie przemieszcza się zbiorkomem 3 razy tyle ludzi.

25.02 20:02:03


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!