Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Koniec roku - koniec złudzeń

28.12.2008

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, komentarz – Dodał: Jakub Jackiewicz

Zbliża się 1 stycznia 2009 r., dzień w którym wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej. Jest to również moment w którym nasza akcja "Ratujmy tramwaje w GOP!" w zasadzie kończy swoją misję. Czy odnieśliśmy sukces? Co uzyskaliśmy? O tym w dalszej części artykułu.


Akcję podjęto spontanicznie na początku listopada 2008 r. jako wyraz protestu wobec planowanych likwidacji linii tramwajowych, jakie zapowiedziane zostały przez KZK GOP i władze niektórych miast regionu. Od początku było jednak wiadomo, że nie tylko to jest celem akcji - chodziło nade wszystko o zwrócenie uwagi na stan transportu publicznego w GOP i jego postępujący upadek.

Jednym z podstawowych elementów akcji był list otwarty skierowany do władz samorządowych i osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie transportu publicznego (» treść listu). Na stronie internetowej ratujmytramwaje.pl uruchomiliśmy zbieranie podpisów - ponad 3 tysiące osób poparło nasz apel. Podpisy zbierane były również w tramwajach linii 12 - akcję zorganizowało Stowarzyszenie "Moje Miasto".

Wystosowaliśmy pisma do Prezydenta Chorzowa Marka Kopla (» treść listu) i Prezydenta Rudy Śląskiej Andrzeja Stani (» treść listu). Na pisma te otrzymaliśmy lakoniczne odpowiedzi spychające całą odpowiedzialność za podejmowane decyzje na KZK GOP (choć obaj prezydenci zasiadają w Zarządzie KZK GOP i bezpośrednio decydują o kształcie oferty przewozowej). KZK GOP do dnia dzisiejszego nie wystosował żadnej odpowiedzi na adres Klubu.

Treść odpowiedzi z Urzędów Miast:
» Chorzów
» Ruda Śląska

Sprawą próbowaliśmy zainteresować także media. Artykuły na ten temat możecie znaleźć » w archiwum naszej Prasówki.

28 listopada 2008 r. na antenie Telewizji Silesia, w ramach programu "OK_NO" odbyła się debata (a właściwie rozmowa) na temat przyszłości tramwajów. Zapisu programu nie znajdziemy wprawdzie na stronach telewizji, ale można się z nim zapoznać korzystając z serwisu YouTube:
» Zobacz materiał filmowy - część 1, część 2, część 3, część 4

Otrzymaliśmy również głosy poparcia ze strony osób zajmujących się transportem na co dzień (zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie), jak również ze strony mieszkańców m.in. Chorzowa. Za wsparcie wszystkim dziękujemy!

Co wynikło z tych wszystkich działań? Niestety niewiele. Pomimo deklarowanej chęci, nie udało się nam się do dzisiaj spotkać z Przewodniczącym Zarządu KZK GOP Romanem Urbańczykiem. Nie uzyskaliśmy znikąd odpowiedzi na wysuwane przez nas argumenty i wątpliwości dotyczące przyczyn podjęcia takich, a nie innych decyzji. Wiadomo jedynie, że linie tramwajowe 18 i 24 nie będą likwidowane od stycznia 2009 roku. Linia 27 raczej też nie, choć spodziewać się można ograniczeń w kursowaniu na terenie Będzina. Natomiast w sprawie linii 12 decyzja podjęta przez KZK GOP jest ostateczna i nieodwołalna. W sylwestrowy wieczór tramwaje tej linii po raz ostatni zjadą do zajezdni, zastąpione jedynie fragmentarycznie przez autobusy.

Wełnowiec, pl. Alfreda
Pewnego rodzaju satysfakcję daje nam jedynie to, że zwróciliśmy uwagę społeczeństwa na problemy transportu miejskiego, że zmusiliśmy władze samorządowe do choć chwili refleksji nad swoim postępowaniem. Żyjemy nadzieją, że w przyszłości zmieni się jednak ich stosunek do komunikacji miejskiej (w szczególności słowa te kierujemy do p. Otte z chorzowskiego magistratu) i że stanie się ona przysłowiowym oczkiem w głowie, że będzie rozwijana i modernizowana oferując mieszkańcom regionu coraz lepszą jakość usług. A do mieszkańców miast apelujemy - rozliczcie wasze władze z działań w zakresie transportu przy okazji najbliższych wyborów samorządowych!

Warto uświadomić sobie, że projekty modernizacji infrastruktury tramwajowej zapowiadane i opisywane szeroko w ostatnich miesiącach na łamach prasy to zaledwie część potrzeb zaniedbanego od lat systemu. Bardzo dobrze, że są podejmowane, nie spowodują jednak że będzie dużo lepiej, lecz po prostu że... nie będzie jeszcze gorzej.

Już wkrótce opublikujemy artykuły na temat zmian w komunikacji tramwajowej jakie nastąpią od 1 stycznia 2009 r. - w końcowej fazie zawierania jest bowiem wieloletnia (na 15 lat) umowa pomiędzy KZK GOP, a Tramwajami Śląskimi. Przygotowywane są również nowe rozkłady jazdy dla części linii tramwajowych, co ciekawe oparte na postulowanym przez nas regularnym takcie 15-minutowym. Zapraszamy do lektury w najbliższych dniach!

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

tom napisał(a):

Dokładnie - działania władz powinny zostać rozliczone w lokalach wyborczych. W końcu po co komu prezydent, który nic nie robi, aby pomóc, tylko spycha odpowiedzialność za zły stan rzeczy na innych i na tym jego rola się kończy.

29.12 06:42:52

psycho napisał(a):

Takt 15-minutowy... To w ciągu 7 godzin zamiast 30 pociągów (w takcie 14-minutowym) 28 - fenomenalne cięcie - tak ograniczyć rozkład, że nawet MKMi się cieszą. Jestem pewien, że 12-minutowego NIGDY by wam się wprowadzić nie udało. KZKGOP spełnia tylko te obietnice, które są korzystne dla Zagozdy. Jak trzeba coś dla tramwajów zrobić, to tylko tak, aby je dobić.
Kod: RYP145

29.12 08:13:03

szymonp napisał(a):

A że się spytam, tory po linii 12 będą zaorane?

29.12 09:19:05

dexiu89 napisał(a):

Dlaczego tej całej sytuacji nie nagłośnimy na całą Polskę? Oj teraz żałuję, że Polska odzyskała niepodległość.
Wolałbym być zgermanizowany. I tak sporo umiem po niemiecku. :)

29.12 11:27:53

adas napisał(a):

@psycho: Ale takt 15 minutowy będzie bardziej zrozumiały dla pasażerów.

29.12 11:28:02

greg napisał(a):

Szkoda, że biegu złych i nieprzemyślanych zdarzeń nie sposób zatrzymać.
Sądzę, że potomkowie tych osób, którzy są odpowiedzialni za bezmiar swojej głupoty będą się wstydzić za ich czyny już za kilkanaście lat. Historia powinna skrzętnie odnotować nazwiska wszystkich prezydentów przenoszących winy i grzechy na KZK GOP - związek, w którym paradoksalnie sami czynnie biorą udział w niszczeniu komunikacji zbiorowej.

Do redakcji portalu:
Składam Państwu wyrazy podziękowania za wkład i pracę wniesioną w informowaniu Nas i przybliżaniu wszelkich zdarzeń, aktualności oraz problemów związanych z działaniem komunikacji miejskiej naszego regionu. Dziękuję również wszystkim tym, którzy wnieśli cenne opinie, komentarze oraz porównania za zaangażowanie i wsparcie w tak ważne bieżące sprawy jakie obecnie dotyczą komunikacji tramwajowej.
Oby Nowy, 2009 rok był rokiem zmieniającym dotychczasowy bieg zdarzeń.

29.12 12:09:20

Amalio napisał(a):

@tom i co Ci dadzą wybory? Prezydent teraz może robić co mu się podoba, nałapie kasy i odejdzie. Pojawi się następny, naobiecuje, wybiorą go i też będzie robić co mu się podoba...

29.12 12:21:45

motorowy napisał(a):

Myślę że powinien teraz powstać portal o nazwie:"Jak umierają śląskie tramwaje" z historią zlikwidowanych linii
1 Gliwice ul. Zygmunta Starego - Gliwice Dw. PKP
2 Gliwice Trynek - Gliwice - Zabrze - Zaborze Lompy Pętla
8 Bytom Politechnika Śląska - Brzeziny Śląskie - Dąbrówka Wielka Pętla
25 Dąbrowa Górnicza Kopalnia Paryż - Będzin - Grodziec - Wojkowice - Żychcice Pętla
31 Bytom Pl. Sikorskiego - Karb - Miechowice - Rokitnica - Wieszowa
32 Bytom Pl. Sikorskiego - Karb - Miechowice - Rokitnica - Stolarzowice
33 Bytom Pl. Sikorskiego - Karb - Miechowice - Rokitnica - Mikulczyce
34 Bytom Bobrek II Mijanka - ul. Celna - Dąbrowa Miejska Park
36 Bytom Pogoda - Rozbark - Szarlej - Piekary Śląskie.
To smutne, do tej listy od stycznia dodamy 12!
Nic dodać, nic ująć.....

29.12 12:39:44

budda napisał(a):

@Dexiu89- widzisz.. Polacy nigdy nie wiedzieli co z wolnością zrobić dlatego nastąpiły zabory.
@motorowy- raczej nic ująć a jeszcze będzie dodane..

29.12 15:36:31

wściekły pasażer napisał(a):

I ten cały Otte myśli,że ludzie będą korzystać z tych "dwóch dodatkowych autobusów"? A co on ich do tego zmusi np.mówiąc:wsiadać! nie po to uruchamialiśmy dwa autobusy,żeby teraz jeździły puste?chyba koleś prowadził rozmowę ze ślepym o kolorach.No ale przecież "zamień wóz na BUS-no comments

29.12 19:27:04

MARTIN napisał(a):

Dziś w "Aktualnośćiach"wypowiadał się p. B A R A N aktualnie na stanowisku prezydenta m. Będzin stwierdził że będzie inwestował w autobusy gdyż są bardziej mobilne. Panie prezydencie B A R A N I E w roku 2009 życzę Panu aby i do Pana miasta zawitała firma HENZAGO. Wtedy w następnym wywiadzie będzie Pan namawiał do inwestowania w hulajnogi i buty z mocnymi podeszwami.

29.12 19:47:43

102n@ napisał(a):

Byłem dziś na 12-ce pofocić trochę i stwierdzam że w sposób wybitnie CHAMSKI władze miasta oraz kzk gop potraktowały (czy tez potraktują) pasażerów 12-ki. Po cichu ściągnięto dziś ze słupków znaki mówiące że to przystanek tramwajowy, ani słowa na rozkładach o likwidacji!!!;-/ Dodam...że na autobusowych dalej ani słowa o obiecywanych "dodatkowych dwóch autobusach";/
Żal, wściekłość i bezsilność- to mnie ogarnia;/

29.12 21:46:36

chirs napisał(a):

@MARTIN Wydaje mi się że rejon zbyt bardzo opanowany przez jeden słuszny PKM :P Organizator z pewnością patrząc w rejon Zagłębia i ogłaszając tam przetarg nie będzie w żadnym przypadku brał pod uwagę potrzeby pasażerów. Nowy U15 = Nowy U18.

29.12 21:51:43

znawca napisał(a):

No i 24 juz nie bedzie dojezdzala do DG, a na kazdym kursie na petli przy dawnej kopalni wysiadalo przynajmniej kilkanascie osob.

29.12 23:45:52

anty-kopel napisał(a):

@tom, Amalio: To jest w tym wszystkim chyba najsmutniejsze - w następnych wyborach pewnie znowu miernota Kopel zostanie prezydentem... I to wcale nie dlatego że jest taki dobry, tylko po prostu nie ma żadnej sensownej kontrkandydatury.

30.12 01:30:07

Żabek napisał(a):

A ja z innej beczki: właśnie dlatego nie należę do tego całego KMTM. Mieć takie poparcie społeczeństwa, taki fenomen jakim jest ruch społeczny (bo tym była akcja Ratujmy Tramwaje) nie zrobiliście z tym zupełnie nic! Wysłaliście dwa czy trzy listy, wręcz epistoły do prezydentów miast (w zasadzie na stronie http://www.ratujmytramwaje.pl podaliście e-mail do prezydenta Sosnowca, że niby on jest winien likwidacji tramwajów, podczas gdy sam obronił dwie linie: 24 i 27), dostaliście śmieszne odpowiedzi i co? Podwijacie ogon i uciekacie do budy... "Zlikwidowali nam 12 to porazka, nic tu po nas". Dopóki leżą tory, tramwaj może wrócić na tory, żaden kłopot powiesić tabliczke na wagonie i wysłać go w trasę! Rozmawialiście z prezesem TŚSA? Nękaliście przewodniczącego KZK telefonami z prośbą poparcia? Nie! Zebraliście jakoś sensownie podpisy pod swoim apelem? Nie, zrobiliście to przez internet. Przecież mogliście wejść z petycją do jadącej dwunastki i zbierać podpisy normalnie. Nie dziwię się, że dla prezydenta Chorzowa nie są ważne podpisy ludzi z Sosnowca czy Gliwic...
Jednym słowem - obróciliście w niwecz piękną ideę i nie przesadzę za bardzo jeśli powiem, że przyczyniliście się swoimi nieporadnymi działaniami do likwidacji "dwunastki"...

30.12 08:41:58

Adik2004 napisał(a):

To, co się dzieje to jakoś mnie nie dziwi, wręcz przeciwnie. Ja na miejscu "władz" KZK GOP lub lepiej przylepieńców do stołków wyjadaczy naszych "nowych" tramwajów, podjąłbym jedną a zasaniczą decyzję. Zróbcie tak: zlikwidujcie połowę linii, puśćcie tramwaj, co godzinę i się niczym nie przejmujcie. Niech Ślązacy poczują tramwaj jako rarytas na naszych "prostych" torach. Poczujemy się jak jazda po najnowszej autostradzie, bez ludzi, korków itd. Ludzie to, co się dzieje z KZK to żenada, ja to się dziwie, że kasuje jeszcze bilet, bo czuje się tak jakbym niecałe 3zł rzucał na chodnik. Zastanawiam się czy nie lepiej dać te 3 zł biedakom na dworcu???? niż WŁADZĄ KZK Szczęśliwego Nowego Roku Wam życzę. Adi

30.12 08:56:21

Kopel i inne niebezpieczeństwa napisał(a):

To teraz już ludzie wiecie dlaczego tak zażarcie Kopel walczył żeby Warszawa oddała Tramwaje na Śląsk.

Dosiego Roku
i mocnego kroku
w chodzeniu piechotą
i staniu na przystankach

30.12 10:18:40

Co raz lepiej napisał(a):

Zmiany rozkładów jazdy od dnia 1 stycznia 2009 r.

Z ww. dniem nastąpi wyłączenie z eksploatacji linii tramwajowej 12.

Na liniach tramwajowych 0, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 i 31 wprowadzona zostanie zmiana częstotliwości kursowania z co 14 minut na co 15 minut (dni robocze) oraz z co 28 minut na co 30 minut (dni wolne). Dodatkowo uwzględnione zostanie dostosowanie czasów przejazdów do panujących warunków drogowych.

30.12 10:44:54

wnerwiony pasażer napisał(a):

Ha! Wreszcie KaZiK łaskawie nas raczył poinformować o zmianach rozkładów po Nowym Roku... Dwa dni przed wprowadzeniem zmian w życie. Fajnie.

Nawet do 24 się dowalili i wycięli parę wieczornych kursów. Za to o 27 na razie głucha cisza...

30.12 11:05:06

greg napisał(a):

@żabek: W takim razie w ostatnim dniu funkcjonowania "12" zdobądź się może na coś więcej, zamiast szczekać bezpłodnie. Historia zna takie przykłady publicznych, heroicznych protestów. Wymyśl sobie jakiś. Może być na torach "12" albo w siedzibie... - sam wiesz najlepiej czyjej. Może przejdziesz do współczesnej historii. A może jakiś nowy model tramwaju na Twoją cześć, nazwą Twoim nickiem.
Stać Cię na to?

Do tej pory wylałeś swoje negatywne emocje na ludzi, którzy na pewno nie są temu winni. Stosujesz zasadę wszystko albo nic. Nie masz nic wspólnego z likwidowaną "12", bo jesteś z innego terenu - prawdopodobnie z Sosnowca.
To co "wyprawiasz" na tym portalu to czysta hipokryzja w równej proporcji ze zbuntowaną przekornością.
Jesteś niezrównoważony i prawdopodobnie niedojrzały emocjonalnie. Gryziesz już wszystkich, a teraz rzucasz się i zacząłeś gryźć nawet swoich.
Obyś się nie zatracił kiedyś w życiu w tej szaleńczej gorączce.
Mam nadzieję, że nie zrobisz jutro jakiegoś głupstwa, bo z Twojego powodu sąd mógłby postawić mi zarzut dotyczący podżegania, a ja nie chcę mieć nic wspólnego z Tobą.

30.12 12:06:45

Kapitan Anemo napisał(a):

Tramwaje linii nr [18] również nie wyjadą 1 stycznia 2009 r. na tras! Informacja o tym została wywieszona na przystankach na rozkładzie jazdy. Zobaczcie sami.

30.12 12:07:44

zonk napisał(a):

@Adik2004: zastanów się przez chwilę. Albo nie, po prostu weź zaparz sobie herbatę ziołową, weź zimny okład na głowę i połóż się... Ludzie nie jadą tramwajem dla rozrywki, a dlatego, by dojechać do roboty. Jak zobaczą że tramwaje przestają im odpowiadać, po prostu przesiądą się do przedpotopowych malutkich autobusów i do tego z przesiadkami. Dodatkowo będą zrażeni do tramwajów i nie przesiądą się z autobusów nawet, jeśli NOWE tramwaje będą jeździć co 10 minut ze średnią prędkością 50km/h.

30.12 12:30:49

adik napisał(a):

A może by zorganizować akcje pożegnalną czy coś w tym stylu. Ostatni kurs z tego co widzę jedzie z Siemianowice Plac Skargi o 23:50. Może by zrobić coś w stylu pożegnania i sylwester w tramwaju...

30.12 13:37:59

zonk napisał(a):

Dla porównania:
http://journeyplanner.tfl.g...
http://journeyplanner.tfl.g...
http://www.tfl.gov.uk/asset...
Rozkłady wyglądają znajomo - widać że KZK GOP pewnie chce się upodabniać do Londynu. Dwudrzwiowce też już się masowo sprowadza.
http://www.tfl.gov.uk/asset...
Tramwaje już się likwiduje, tylko dlaczego ilości autobusów się nie zwiększa?

30.12 13:40:48

peter napisał(a):

@Żabek: Być może nastał czas by napisać tutaj => http://www.nik.gov.pl/mail_...
Myślę, że to link dla osób odważniejszych.
Ja również nie należę do KMTM, ale rozmawiałem może nie z prezesem KZK GOP, ale z innymi wyżej postawionymi ludźmi tej instytucji. Niestety nie do wszystkich docierają cywilizowane metody rozwiązywania problemów. Zobaczymy co ludzie zrobią gdy tramwaju nie będzie. Nie można powiedzieć, że nie byli informowani. Uczmy się demokracji.

30.12 13:47:54

mark40 napisał(a):

@Żabek; Nie trzeba należeć do zadnego stowarzyszenia, zeby móc przeprowadzic podobne akcje zbierania podpisów i by nastepnie przedłożyc je Prezydentowi. Zresztą podpisy kilkuset mieszkańców Chorzowa zbierane w tramwajch 12 przez Stowarzyszenie Moje Miasto przy współudziale miłośników również nie podziałały na Kopla, bo odpowiedz jest łudząco podobno do powyzszej z artykułu http://i12.photobucket.com/... . Do tego zaangażowaliśmy w sprawę Polski Zwiazek Niewidomych, który przedstawi w KZK GOP i Koplowi potrzebe istnienia 12 dla osób niepełnosprawnych dojeżdzajacych do osrodka przy Siemianowickiej. Być może w sprawe 12 (jej reaktywacji) zaangażuje sie "Ktoś" jeszcze, ale na razie nie chciałbym uprzedzać faktów :-)
Zdanie odnośnie szukania poparcia u Urbanczyka miało stanowić żart z Twojej strony?

30.12 14:27:44

piotr napisał(a):

i wywalczyliście i tak linia t12 pójdzie w nie pamięć niestety nikt z nas nie ma nic do gadki ani wpływu

30.12 15:31:11

Żabek napisał(a):

@greg: dziękuję z dogłębną analizę mojej osoby, profesorze psychologii :]
Zauważ, że jest jednak różnica pomiędzy "gryzieniem swoich" a ich krytykowaniem. Bo jeśli ktoś powołuje akcję społeczną to powinien starać się ją kontrolować. A tu RatujmyTramwaje swoje podpisy, Moje Miasto swoje podpisy, Niewidomi swoje podpisy - jak tu traktować coś takiego poważnie. Przekrzykiwanie się nawzajem że "moje jest mojsze niz twoje". Zabrakło koordynacji, widać niczego nie nauczyliŚMY sie po likwidacji 8 i 25

30.12 21:37:39

motorniczy napisał(a):

W materiale filmowym jest błąd.
Jaki Dyrektor Techniczny?

Szczepan Wodniok - Dyrektor ds. Rozwoju i Inwestycji

http://tram-silesia.pl/?id=...

tylko tego rozwoju i inwestycji nie widać wręcz przeciwnie

31.12 21:23:55

memphis napisał(a):

Wcześniej jego stanowisko nazywało się Dyrektor Techniczny.

07.01 02:23:16


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!