Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Chorzów: wielka modernizacja

05.12.2008

Tagi: inwestycje, infrastruktura, Tramwaje Śląskie, prasa – Dodał: Marek Borys

Magdalena Sekuła,
Polska Dziennik Zachodni, 05.12.2008 r.


Trzy i pół miliona złotych wyda w przyszłym roku miasto na remont torowisk i zakup nowych tramwajów. To dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców Chorzowa Batorego - niebawem ruszy bowiem długo oczekiwany, generalny remont torowiska na Armii Krajowej, która jest jedną z najważniejszych ulic w Chorzowie.


Miasto uczestniczy w regionalnym projekcie, który zakłada modernizację infrastruktury tramwajowej. Dlatego też w przyszłym roku z budżetu na ten cel popłynie trzy i pół miliona złotych. W ciągu trzech kolejnych lat będzie to łącznie dwadzieścia pięć milionów złotych. A koszt całego projektu Tramwaje Śląskie S. A. oszacowały na siedemset milionów złotych!

- Te pieniądze to udział naszego miasta chociażby w pracach nad zmodernizowaniem torowisk - mówi Marek Kopel, prezydent miasta. - To tylko połowa środków potrzebnych do zrealizowania zadań na terenie Chorzowa, reszta to będą środki unijne.

Plany są bardzo ambitne: miasto zakłada, że uda się zmodernizować trzy torowiska. Wśród nich to, które spędza sen z powiek nie tylko motorniczym, ale i kierowcom, czyli ulica Armii Krajowej.

- To projekt, na którym najbardziej nam zależało - wyjaśnia prezydent Kopel. - Ta ulica za kilkanaście miesięcy diametralnie się zmieni. Planujemy, że remont rozpocznie się już w przyszłym roku - dodaje. To dobra informacja głównie dla kierowców, którzy często przez Chorzów Batory z całego regionu jeżdżą do autostrady A4 łączącej Katowice i Kraków. - Jazda tą ulicą przypomina tor przeszkód: wszędzie są dziury i koleiny - mówi Adrian Holimowski z Centrum. - W końcu ktoś pomyślał o jej remoncie. Bo teraz to chorzowskie władze tej drogi powinny się naprawdę wstydzić.

Częścią projektu jest też częściowa modernizacja torowiska na ulicy Katowickiej i "przedłużonej Wolności". To jednak nie koniec dobrych informacji dla osób podróżujących tramwajami w naszym mieście. Oprócz nowych torowisk, pojawią się również nowe tramwaje.

W planach jest zakup dwudziestu nowych "zwykłych" tramwajów oraz dwudziestu niskopodłogowych. - A 80 już jeżdżących zostanie zmodernizowanych - mówi Kopel. Duży finansowy wkład miasta cieszy też KZK GOP - Życzylibyśmy sobie takiej współpracy z wszystkimi - zaznacza Alodia Ostroch, rzecznik prasowy KZK GOP. - Czasem trzeba oczywiście podejmować trudne decyzje, jak te dotyczące likwidacji linii tramwajowej nr 12, ale są one niezbędne.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

adam86 napisał(a):

Ciekawe tylko co niby ma 12 do modernizacji jakiejs ulicy. Paranoja.

05.12 13:37:56

Gojira napisał(a):

likwidacja linii 12 niezbędna... hmmm najbardziej niezbędna to jest likwidacja zarządu KZK GOP

05.12 14:28:00

Tom_89 napisał(a):

czego się nie czyta to zawsze swoje musi coś powiedzieć rzecznik prasowy kzk, w ramach oszczędności proponuje jej stanowisko zlikwidować!!

05.12 15:30:42

antykopel napisał(a):

No niesamowite!!! Mamy się cieszyć, że wreszcie będzie ...choć trochę normalniej i nie trzeba się będzie wstydzić - to jest naprawdę SUKCES!!!

05.12 16:17:45

emem napisał(a):

Co się dziwicie - ostatnie 2-3 tygodnie Kopel dostawał od prasy za likwidację 12, to teraz przeprowadza PR-owski kontratak pod hasłem "jak to będzie dobrze".

05.12 17:52:23

hebel napisał(a):

Otóż to...żeby w końcu po cichu poszła likwidacja tej a fe...12-ki gdzieś tam z boku, pokażemy remontując główną ulicę w mieście że gospodarz nie bije, a nawet i przytuli swoje dziecko. Kampania wymierzona w sam raz... gdzieś do marca wszyscy zapomną że była "jakaś tam" 12-ka, remontem Armii Krajowej obywatel K zaskarbi sobie znów elektorat i sprawa załatwiona;/ żal

05.12 20:22:53

Paweł napisał(a):

KZK GOP I Władze miasta Chorzów Znalazło sobie temat zastępczy aby trochę zamydlić oczy a 12 i tak zlikwidują byle by media o tym nie mówiły.

05.12 23:39:14

Gojira napisał(a):

Dokładnie na którego jest "planowana" likwidacja linii 12?

Proponuję w ostatni dzień kursowania tramwaju, czekać na ostatni zjazd tramwaju i "legalnie" zablokować możliwość zjazdu do zajezdni- ustawić się w dużej grupie i chodzić tam i z powrotem przez jakieś przejście dla pieszych - tak długo jak długo będzie trzeba - jeśli będzie nas wystarczająca ilość możemy się nawet zmieniać... Szkoda będzie troszkę motorniczego, ale jakaś ofiara musi być :/

06.12 16:00:44

ahorcado napisał(a):

Przypomina mi się anegdota o Stalinie, której puentą było "A mógł zabić..."

Kiepski PR chorzowskiego urzędu.

06.12 16:34:53

elo! napisał(a):

Gojira, pomysł z blokadą jest ciekawy. Tym niemnniej blokada pod zajezdnia Zawodzie to pomysł o kant rzici roztrzaś, bo zablokujesz połowę wyjeżdżających tramwajów (zauważ, że na 12 jest nocka!). Ponadto zawodzie leży trochę daleko od wycinanego odcinka, lepsza byłaby blokada na Węzłowcu. O ile znajdziesz jakichś popaprańców, którzy zamiast balować w sylwestra będą chcieli się babrać w taką nieskuteczną akcję.

06.12 18:04:04

slowak99 napisał(a):

@Gorija, Elo: ja Wam proponuję to zrobić jeszcze na początku grudnia. Jakbyście tak ze 2 godziny poblokowali, to na pewno jakieś gazety by pisały o Was. Lepiej zrobić to wcześniej, a będzie skuteczniej. Najlepiej w ciągu dnia, gdzieś w centrum miasta.

Pozdrawiam!

06.12 21:25:58

102n@ napisał(a):

Bardzo ciekawy pomysł z tą blokadą, proponowałbym zablokować plac Hutników w Chorzowie w porze porannego i popołudniowego szczytu. A wkur... ludziom na nas mówilibyśmy że: "tak będzie wyglądało wasze życie za niecały miesiąc, bo tego tramwaju tu nie będzie.Idźcie na skargę do obywatela K do magistratu bo likwidacja 12-ki to jego fanaberia".

07.12 09:57:37

Jan napisał(a):

Jeśli te remonty mają wyglądać tak, jak dotychczas, to może od razu sobie dać spokój. Popatrzcie jak wygląda "wyremontowany" tor od Alfredu do Wełnowca w rok po oddaniu - niepodbity jest juz taki krzywy jak był stary. W Lipinach remontują trase 17 - wykopali dwie dziury, naprawia w dwóch miejscach po 30 metrów toru i to ma byc remont.

07.12 15:13:19

Gojira napisał(a):

@elo!: a gdzie ja napisałem żeby blokadę zrobić pod zajezdnią?:> Chodziło mi właśnie o blokadę na trasie... ;) Tak naprawdę pomysł został troszkę zerżnięty z jakiegoś miasteczka (nie wiem dokładnie jakiego) gdzie mieszkańcy cały czas przechodzili przez przejście dla pieszych blokując ruch samochodów ciężarowych... czy pomogło nie wiem, ale mówiła o tym cała polska...
@slowak99, @102n@: zgadzam się, to ustalamy jakiś termin?

07.12 16:08:28

102n@ napisał(a):

Ale w takim razie musielibyśmy chyba chodzić po tym przejściu na Kościuszki co jest zaraz za wyjazdem z placu Hutników?;p Jakie mogą być sankcje za blokowanie przejazdu środka KM ( w przypadku blokowania na samym placu Hutników)?

07.12 19:58:07

memphis napisał(a):

Dlaczego chcecie szkodzić pasażerom blokując ruch tramwajowy?

07.12 20:40:17

Gojira napisał(a):

@memphis: dlaczego zadajesz tyle pytań zamiast powiedzieć coś konstruktywnego?
Zadaj to samo pytanie np. motorniczym - dlaczego strajkują szkodząc pasażerom, nauczycielom - dlaczego strajkują szkodząc uczniom itd.

07.12 20:50:27

memphis napisał(a):

Nie odpowiada się pytaniem na pytanie - napisz po prostu co chcesz tym osiągnąć.

07.12 21:04:56

Gojira napisał(a):

Co chcę tym osiągnąć? Chcę by w końcu władze miast oraz nasz wspaniały organizator zobaczyły że my szarzy ludzie też potrafimy się postawić, że potrafimy walczyć, że też mamy coś do powiedzenia... chcę zainteresować tym innych którzy nie wykluczone, że się do nas przyłączą, chcę zainteresować tym media BY W KOŃCU ZROBIŁ SIĘ KOŁO NASZEGO WSPANIAŁGEGO GOP-u SZUM! By włodarze miast i zarząd KZK GOP w końcu czuli na swych plecach oddech innych którzy będą patrzeć im na ręce i przez palce... by w końcu zobaczyli, że nie są Państwem w Państwie i że nie są bezkarni...

Memphis, napisz jakie Ty masz pomysły?

07.12 21:21:09

suchy napisał(a):

@memphis - a co proponujesz zrobić innego, jeśli metody pod nazwą "gdybanie na forum co MOŻNABY zrobić" oraz "wysyłanie listów, które prezydenci i KZK i tak mają głęboko gdzieś" nie działają? Co z tego że sobie wejdziemy tu na WPK albo na forum i między sobą popiszemy o tym, co powinno zostać zrobione, poprawione, o tym, że trzeba zmienić trasy autobusów i dostosować je do ruchu tramwajowego?

Co z tego że KMTM w twojej osobie wyśle do Stani albo Kopla list przeciwko likwidacji, jak Kopel zapewne po zobaczeniu samej nazwy KMTM albo wyrzuci ten list, albo każe odpisać na niego jakiejś swojej sekretarce, a sam tylko złoży podpis bez przeczytania ani jednego słowa?

W ten sposób nic nie osiągniemy, bo całe społeczeństwo nic nie wie o tym, że takie coś się dzieje, raz na jakiś czas tylko Echo da kilka linijek artykułu, a Aktualności zrobią minutowy reportażyk, że KZK planuje wyciąć tramwaj "bo trzeba, a zamiast niego to się zorganizuje jakiś tam dodatkowy autobus"... I co to da? Ludzie pomyślą sobie, że - skoro ktoś gada, że trzeba wyciąć no to widać trzeba, a jak obiecują dać w zamian dodatkowego busa to już wogóle co się będę przejmował likwidacją tego tramwaju...

A w całej sprawie rozchodzi się chyba o to, żeby TO CO MY WIEMY, żeby dowiedzieli się też inni mieszkańcy aglomeracji, i to nie tylko w sprawie 12, ale też każdego innego tramwaju - że jest to podstawa komunikacji, że trzeba likwidować autobusy dublujące trasę tramwaju, bądź puszczać je innymi trasami tak, żeby dowoziły pasażerów do tramwajów itp itd, tzn przekazać mieszkańcom te wszystkie prawdy które MY ZNAMY, a o których oni nie wiedzą... A poprzez ciągłe nasze pisanie w kółko tego samego na forum tego nie zrobimy... Dam ci tylko przykład - gdybyś był zwykłym ludziem, który nie interesuje się żadną komunikacją, to czy wiedziałbyś o tym, że kolejarze walczą o podwyżki? Nie wiedziałbyś napewno bo skąd? Wezmą wyślą do swojego pracodawcy list z żądaniem podwyżki, w jakiejś gazecie pojawi się jakiś artykulik drobny albo parę zdań w wieczornych wiadomościach i tyle... Ale jak kolejarze zablokują ci na parę godzin ruch na dworcu w Katowicach to cała aglomeracja już o tym wie, że kolejarze chcą podwyżek, bo protestują tak, że żaden pociąg nie może przejechać...

Tak samo z naszymi tramwajami - jeśli wrzucisz parę artykułów na WPK i wyślesz parę listów do prezydentów, to NIKT o tym się nie dowie, ale gdyby zablokować ruch na torowisku to zaraz sporo osób się dowie, bo nie będą mogli tym tramwajem dojechać do celu, albo dojadą spóźnieni..

Ja uważam, że trzeba skończyć z grzecznością i spokojnym patrzeniem jak powoli likwidują kolejne linie i podjąć w końcu jakieś bardziej drastyczne kroki.. Teraz leci 12, za niedługo zapewne zlikwidują 18, bo skoro mieszkańcom nawet nie przeszkadzają tiry (ktoś na forum pisał, że ludzie nie mają nic przeciwko ciężarówkom, bo na dole Piastowskiej przed Bytomką jest dojazd do MPRD i że te tiry muszą mieć jak dojechać), więc czemu miałby im przeszkadzać dodatkowy autobus choćby co pół godziny? Co do 24 i 27 narazie przycichło, ale jak KZK i TŚ zechcą to i to zlikwidują, nawet przy sprzeciwie Górskiego.. I wg mnie żadne pisanie listów do władz ani pisanie na forum między nami "oczywistych oczywistości" temu nie zapobiegnie, trzeba w końcu zastosować inne sposoby, nawet kosztem chwilowego szkodzenia pasażerom, chyba że chcemy tylko stać i spokojnie potem patrzeć jak będą wycinali torowisko w Chorzowie, tak jak to robili na Dąbrówce i Grodźcu..

Przepraszam, że tak piszę, ale takie jest moje zdanie, bo uważam, że jeśli jesteśmy przekonani o słuszności naszych racji, to trzeba ich bronić wszelkimi sposobami, spokojnym i grzeczniutkim tłumaczeniem w dzisiejszych czasach nikogo się do niczego nie przekona, trzeba ostro walczyć o swoje - prosty przykład Rospudy - mieszkańcy chcą obwodnicę i spokojne, grzeczne tłumaczenie i proszenie władz, żeby "ruszyli dupy do roboty" nie skutkuje - więc wychodzimy na ulicę i robimy aferę na całą Polskę, wtedy NAGLE władza się reflektuje i zaczyna coś działać w tym kierunku..

07.12 22:08:24

elo! napisał(a):

memfisie, ja myślałem o blokadzie na sam koniec funkcjonowania (ODPUKAĆ!) linii, 01.01.09 koło 4 czy kiedy będzie ostatni kurs. Niech sobie stopiątka postoi tak z 2 godziny dłużej...

07.12 22:18:52

memphis napisał(a):

Zablokowanie przejazdu tramwaju nie dowodzi w żaden sposób słuszności naszych racji, nie spowoduje, że Kopel czy Urbańczyk zmieni zdanie na temat likwidacji. Jedynie co się tym osiągnie to zniechęcenie mieszkańców (pasażerów) do akcji i do tramwaju. A problem z komunikacją jest dużo, dużo większy niż likwidacja 12, czy 18.

Nie podawajcie argumentów, że jak związkowcy kolejarze wylezą na tory i utrudnią ludziom życie to jest to słuszna metoda i należy to popierać. Co mnie obchodzi, że kolejarze chcą podwyżek skoro kolej w Polsce działa równie beznadziejnie co KZK GOP? Nie trzeba pasażerów przekonywać tylko decydentów - a im to wisi, czy będziesz chodzić sobie po przejściu, czy nie.

07.12 22:21:31

memphis napisał(a):

@elo - i po co?

07.12 22:22:07

Gojira napisał(a):

@memphis: Momentami przypominasz mi Haładusa - odpowiadasz na zdania wyciągnięte z kontekstu po to by i tak wyjść na swoje. NIKT NIE MÓWI, ŻE ZABLOKOWANIEM PRZEJAZDU CHCEMY DOWIEŚĆ NASZYCH RACJI A ZAINTERESOWAĆ MADIA I SPOŁECZEŃSTWO CAŁĄ SPRAWĄ! I pytam po raz kolejny JAKIE TY MASZ POMYSŁY?!

PS: zresztą myślę, że wierni pasażerowie 12 nie tyle zniechęcą się do tej akcji a przyłączą się do nas...

08.12 08:14:14

memphis napisał(a):

Ale media i społeczeństwo nie podejmują decyzji o likwidacji, tylko Kopel i Urbańczyk. A oni się nie liczą z mediami i społeczeństwem, co już wielokrotnie udowodnili. Nie wiem co można jeszcze zrobić _skutecznego_, cały czas się nad tym zastanawiamy. I wszelkie propozycje są mile widziane, ale nie populistyczne tylko realne i skuteczne.

I proszę uprzejmie o przeniesienie się z dyskusją na forum.

08.12 09:23:59

kolej_grzesiek napisał(a):

Tutaj muszę się zgodzić z mamphisem, że blokada nic nie da. Ludzie się jeszcze bardziej zniechęcą do tramwaju i skutek będzie odwrotny do zamierzonego. Jeżeli już to sugerowałbym dwa rozwiązania:
1. kampania ulotkowa w tramwajach linii 12 - rozdawanie ulotek pasażerom i informowanie ich kto stoi za tą likwidacją oraz zawierająca zalety tramwaju w stosunku do autobusu
2. pikieta pod bramą Urzędu Miejskiego w Chorzowie z podobną akcją ulotkową - rozdawanie ulotek wchodzącym do UM petentom.

08.12 09:47:01

tantusik napisał(a):

@Kolej Grzesiek: Jedynym zastosowanie ulotek jest wyrzucanie ich do najbliższego smietnika... Potrzebny jest skuteczny sposób, który zwórci uwagę, nie jakieś tam nędzne artykulki, liściki w zamkniętej grupie miłośników.

08.12 12:44:31

Gojira napisał(a):

@kolej_grzesiek:
pkt2 wydaje się mieć sens, ale ja bym to zrobił bardziej w postaci protestu z transparentami itp. bo coś takiego bardziej przyciągnie uwagę niż karteczki.
pkt1 myślę, że można by zrobić, ale bardziej w formie uzupełniającej niż podstawy akcji...

08.12 14:11:59

pasec napisał(a):

Bardzo dobry pomysł z tą blokada.A czy pomoze tego nie wiemy ale media rozglosnią ze nam tj.ludziom zalezy na 12.TO KIEDY???????

11.12 08:49:47


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!