Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Prezentacja 16 nowych solarisów w Gliwicach

05.12.2008

Tagi: inwestycje, tabor, PKM Gliwice – Dodał: Sławomir Nadolski

4 grudnia 2008 r. odbyła się oficjalna prezentacja szesnastu solarisów Urbino 12 EEV III zakupionych przez PKM Gliwice.


Prezentację poprowadził Prezes Zarządu PKM Gliwice - Henryk Szary. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością pani Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach, a także inni goście. Wśród zaproszonych był m.in. prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych i organizatorów komunikacji w regionie. Przybył Przewodniczący Zarządu KZK GOP - Roman Urbańczyk, nie zabierając jednak publicznie głosu. Tradycyjnie uroczystości uwzględniały poświęcenie nowego taboru - dokonywał tego ks. Piotr Sikora z parafii p.w. św. Jacka w Gliwicach - Sośnicy.

fot. J. Sobotafot. J. Sobota

Szesnaście solarisów Urbino 12 EEV trzeciej generacji dołączyło do stale powiększającej się floty spod znaku "zielonego jamnika" - pięciu U15, dwudziestu jeden U18 i jednego U12, który pojawił się w połowie tego roku. Od tego ostatniego różnią się przede wszystkim wszystkimi uchylnymi oknami w przedziale pasażerskim, oraz nowymi silnikami spełniającymi wymagania normy EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle). Nowe pojazdy zgodnie ze współczesnymi standardami są autobusami w pełni niskopodłogowymi. Posiadają funkcję przyklęku, dzięki któremu próg autobusu osiągalny jest na wysokości 25 cm ponad jezdnią. Miejmy nadzieję, że będzie ona częściej niż dotychczas stosowana w praktyce. Trzydrzwiowe autobusy oferują 28 miejsc siedzących oraz mogą przewieźć każdorazowo (przynajmniej teoretycznie) ok. 100 pasażerów.


Solarisy otrzymały kolejne numery taborowe z przedziału 63 - 78. Niestety, wbrew oczekiwaniom, nie udało się do kolejnych numerów taborowych przyporządkować kolejnych numerów rejestracyjnych. Wydzielenie osobnego zakresu numeracji tablic dla spółki miejskiej (porządkujący szczegół, bardzo popularny np. w Niemczech) okazało się być zbyt skomplikowane dla gliwickiego magistratu.

fot. A. Sperling
Prezes Szary zaznaczył, że nowe solarisy pojawią się głównie na liniach wewnątrzmiejskich, sporadycznie będą również pojawiały się w ościennych miastach. Krótką uroczystość dopełniło wręczenie upominków grupie 32 kierowców, którzy przesiądą się do komfortowych miejsc pracy oferowanych przez nowe autobusy.

Zgodnie z zapewnieniami władz PKM Gliwice nowe autobusy są dostosowane do użytkowania w programie wsiadania pierwszymi drzwiami. Trwają właśnie negocjacje związane z wprowadzeniem programu na liniach obsługiwanych przez gliwicki PKM od początku nowego roku. 17 listopada 2008 r. na terenie zajezdni odbyło się spotkanie przedstawicieli KZK GOP (także z przewodniczącym Urbańczykiem) z kierowcami PKM Gliwice. Najwięcej wątpliwości wzbudził problem kar nakładanych przez KZK za niewypełnianie postanowień programu oraz niedostosowania obecnych rozkładów jazdy do wymogów tegoż programu. Przewodniczący Związku dość długo i ogólnie wypowiadał się na temat programu, bardzo często zaznaczając, że tłok na przystanku pozwala teoretycznie odstąpić od sprawdzania biletów. Unikając odpowiedzi na kolejne pytania kierowców zasygnalizowano również, że niezależnie od dotychczasowych zastrzeżeń i opinii przewoźnika, w specyfikacjach przyszłorocznych przetargów na linie gliwickie znajdą się postanowienia związane z kontrowersyjnym programem.

Nazajutrz po prezentacji na trasę wyjechała większość z oddanych do użytku autobusów. Wyjazdu pozostałych można się spodziewać w najbliższych dniach.

Knurów Szpitalna, fot. J. SobotaPaniówki, ul. Zabrska, fot. J. SobotaSikornik Osiedle, fot. J. Sobota
Gliwice - Żerniki, ul. Żernicka, fot. J. SobotaGliwice - Żerniki, ul. Elsnera, fot. J. SobotaZabrze Goethego, fot. J. Sobota
Gliwice, ul. Toszecka, fot. J. SobotaKnurów, ul. 26 Stycznia, fot. J. SobotaGliwice - Sikornik, ul. Żurawia, fot. J. Sobota

(fot. J. Sobota, A. Sperling, S. Nadolski)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!