Teraz jest Wt 7.05.2024, 17:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 12.11.2023, 13:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4407
Lokalizacja:
Ligota
Musicus napisał(a):
Przewodniczący GZM-u ponad miesiąc temu napisał, że:
Cytuj:
Dystem miał olbrzymie problemy z dostawcą oprogramowania z którym ostatecznie się rozstał. Teraz jest instalowane oprogramowanie firmy Trapeze, która wydaje się dużo sensowniejsza niż poprzednia.

Szkoda, że daltonizm jest wrodzony, a nie da się go nabyć. Gdyby tak było, życzyłbym go Panu Przewodniczącemu. Uwierzcie, że dla daltonisty ta mapka to kompletny bałagan, dla normalnie widzących chyba też, choć może mniejszy. A daltonistów w społeczeństwie jest około 10%, to jest więcej niż niewidomych czy niesłyszących. To mają być te ułatwienia... Straszny z niego żartowniś.

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 12.11.2023, 14:39 

Dołączył(a): So 25.12.2021, 12:17
Posty: 109
Nawet nie chodzi o to. Cały ten system jest do wywalenia. SDIP2 był najlepszy do tej pory jaki powstał. Co druga interakcja z wozem powoduje reset strony i trzeba lecieć całą listę linii. nagranie: https://drive.google.com/file/d/1dTRxc2PSa70xAeBFhZMBHRqKv7uw4Y9D/view?usp=sharing


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 12.11.2023, 16:13 

Dołączył(a): Pn 13.02.2006, 10:34
Posty: 2085
Lokalizacja:
50°23 N 18°57 E
Tak, nie dość że się to źle przegląda, to jeszcze na przystankach często nie wyświetla rzeczywistego czasu, a jedynie rozkładowy.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 12.11.2023, 20:21 

Dołączył(a): Pn 15.12.2003, 18:58
Posty: 4389
Lokalizacja:
z Tarnowskich Gór
Dobrą alternatywą jest https://czynaczas.pl/gzm , aplikacja bazująca na tych samych danych, a działająca znacznie lepiej.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Wt 14.11.2023, 9:21 

Dołączył(a): Wt 14.11.2023, 8:59
Posty: 20
Cześć,

Jestem autorem https://czynaczas.pl/gzm. To co teraz widać w wersji dla GZM to wersja przejściowa - brakuje informacji o trasie pojazdów, a przez to też rzeczywistych informacji o odjazdach z przystanków, więc w porównaniu z innymi miastami w aplikacji jest średnio. Aczkolwiek wszystko niedługo powinno wrócić, czekam na dostępy do danych, ale nikt nie spieszy się z ich nadaniem, czekam ponad 3 tygodnie. Jeżeli macie jakieś sugestie, uwagi, dawajcie mi proszę znać, wszystko wysłucham i wprowadzę lub powiem, że uważam, że nie ma sensu bo cośtam :P


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Wt 14.11.2023, 13:32 

Dołączył(a): Pn 15.12.2003, 18:58
Posty: 4389
Lokalizacja:
z Tarnowskich Gór
Wersje dla Poznania i Wrocławia zawierają rozkłady poszczególnych brygad i takie coś przydałoby się u nas. Albo rozkłady tabelaryczne.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Wt 14.11.2023, 17:21 

Dołączył(a): Wt 14.11.2023, 8:59
Posty: 20
Ba, a Warszawa ma nawet rozklad brygad łączonych! :)
Jeżeli znajdę sposób pozyskiwania brygad w Metropolii to z wielką chęcią dodam rozklad brygadowy.

Rozkłady tabelaryczne w sensie tabelki jak na przystankach? Czy brygadówki w formie tabeli?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Wt 14.11.2023, 19:47 

Dołączył(a): Pn 15.12.2003, 18:58
Posty: 4389
Lokalizacja:
z Tarnowskich Gór
Wszystkie brygady w jednej tabelce, coś takiego:
https://rudziniec.pl/611/zmiany-w-trans ... gminy.html


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Śr 15.11.2023, 10:38 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2028
marcio15 napisał(a):
Ba, a Warszawa ma nawet rozklad brygad łączonych! :)
Jeżeli znajdę sposób pozyskiwania brygad w Metropolii to z wielką chęcią dodam rozklad brygadowy.

Rozkłady tabelaryczne w sensie tabelki jak na przystankach? Czy brygadówki w formie tabeli?

Zamiast brygady, może być numer kursu danej linii.
Np. Linia 30, wóz 1329, kurs 301. Pierwsza liczba kursu w ZTM oznacza numer brygady.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Śr 15.11.2023, 16:36 

Dołączył(a): So 25.12.2021, 12:17
Posty: 109
Mogę się mylić ale oni już nie udostępniają takich rzeczy. Nawet w surowych danych SDIP nie ma numeru kursu tylko dane trasy


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Śr 15.11.2023, 18:36 

Dołączył(a): Śr 7.09.2005, 19:34
Posty: 162
Lokalizacja:
Sosnowiec
Numer kursu jest, ale niestety ten podawany w bieżącym statusie wozu jest inny niż ten prezentowany na tablicach przystankowych. Dodatkowo numer kursu jest niepowtarzalny tzn. codziennie dla tego samego kursu jest inny, więc w żaden sposób nie można go powiązać z konkretnym planem (w poprzedniej odsłonie serwisu można było ustalić plan na podstawie numeru kursu). Ja dla swoich celów opierając się na API przeglądarkowym "postawiłem" coś dla własnych potrzeb - bo przykładowo mapa zżerająca MB średnio mi jest potrzebna - ale w porównaniu z poprzednią wersją ta to jakiś koszmarek.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Śr 15.11.2023, 20:45 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2028
monter napisał(a):
Numer kursu jest, ale niestety ten podawany w bieżącym statusie wozu jest inny niż ten prezentowany na tablicach przystankowych. Dodatkowo numer kursu jest niepowtarzalny tzn. codziennie dla tego samego kursu jest inny, więc w żaden sposób nie można go powiązać z konkretnym planem (w poprzedniej odsłonie serwisu można było ustalić plan na podstawie numeru kursu). Ja dla swoich celów opierając się na API przeglądarkowym "postawiłem" coś dla własnych potrzeb - bo przykładowo mapa zżerająca MB średnio mi jest potrzebna - ale w porównaniu z poprzednią wersją ta to jakiś koszmarek.

Nie wiem jak do tego doszedłeś że są różne numery kursów, skoro nie zmieniają się u przewoźników.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Śr 15.11.2023, 21:09 

Dołączył(a): Śr 7.09.2005, 19:34
Posty: 162
Lokalizacja:
Sosnowiec
W API są zupełnie inne numery kursów niż te w kursówkach. Np. kurs linii 100 startujący spod UM w Sosnowcu o 20:38 wykonywany wozem #787 figuruje w zestawieniu wozów pod ID 325715661. Natomiast w tym samym API, patrząc od strony tablic przystankowych, ma ID 325716032. Jutro dla tego samego kursu te numery będą inne. Numerów kursów, które masz na myśli (nr planu+ xx) to API nie posiada.

Edit/ z tego co widzę to w zasadzie to co powyżej to numery odjazdów a nie numery kursów... ( w API oznaczane są kluczem o nazwie 'depId'). Tak czy inaczej na numery kursów nie trafiłem, a w starej wersji SDiP one były).


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Śr 15.11.2023, 23:33 

Dołączył(a): Nd 25.02.2007, 20:52
Posty: 872
Lokalizacja:
Gliwice
Cześć po dłuższym czasie. :)

Może znacie, ale niedawno się przypadkiem dokopałem do tego źródełka rozkładów:
https://otwartedane.metropoliagzm.pl/da ... ankow-gtfs

Jest to archiwum całej sieci w formacie GTFS (https://gtfs.org/schedule/)

Z różnych właściwości:
+ duże archiwum ostatnich kilku lat, z grubsza licząc gigabajty danych
- nowe dodawane najprawdopodobniej ręcznie, więc pojawiają się nieregularnie
+ nadaje się do zbudowania tabel całej linii
- raczej nie nadaje się jako źródło danych do strony, bardziej do celów naukowo-hobbystycznych
+ ma numery planów/kursów. Nie wiem na ile odpowiadające tym, których się spodziewacie. (trips.txt, przykład: "T16:1302")
- nie posiada rozdziału na typy dni, są tylko rozkłady na konkretne dni kalendarzowe na przestrzeni ok. 2 tygodni.
- pojawiają się rozkłady na obecnie trwające typy dni (tj. raczej nie będzie rozkładów wakacyjnych w środku roku szkolnego)
- nie posiada informacji o typie taboru
+ da się czytać maszynowo
- trzeba czytać maszynowo ;)
- stworzenie tabeli wymaga trochę pokombinowania z algorytmem łączenia tras i kursów ze sobą (na razie poległem na liniach okrężnych z cyklami, tj kilkoma wystąpieniami tego samego przystanku ;) )

Dla moich celów najbardziej uciążliwy jest brak możliwości zmapowania kalendarza na typy dni oraz brak typu taboru. Próbowałem zobaczyć, czy da się zmapować kursy między tym i stroną i dociągać resztę brakujących danych ze strony, ale akurat kursy nie mają wspólnych ID, więc byłaby potrzebna heurystyka.

Kilka dodatkowych, ale mniej przydatnych danych tego typu historycznych jest tu: https://otwartedane.metropoliagzm.pl/or ... olitalnego
Jeszcze niedawno tam była też podstrona z linkiem do rozkładów GTFS RT, czyli z bieżącymi pozycjami pojazdów, ale gdzieś mi umknęła, albo możliwe, że została zdjęta przy ostatnich reorganizacjach, bo teraz jej nie widzę. Pamiętam, że w adresie API był numer portu z dużą liczbą jedynek i zwracało protobufy.

Natomiast jeśli znacie API pozwalające na odczytanie danych z głównej strony z rozkładami (https://rj.metropoliaztm.pl/) w formacie przyjaznym dla maszyny (JSON, itp), to chętnie przygarnę do zabawy. Strona jest potwornie niezoptymalizowana i ściągnięcie rozkładu całej linii do stworzenia tabeli to jakieś 100 MB HTML-i przy ograniczaniu wszystkiego do minimum.

EDIT: Znalazłem link jednak: https://otwartedane.metropoliagzm.pl/da ... ow-gtfs-rt


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 26.11.2023, 16:13 

Dołączył(a): Wt 14.11.2023, 8:59
Posty: 20
Miło mi oznajmić, że wszelkie funkcjonalności Czynaczas.pl dla Metropolii GZM zostały przywrócone. Zostało również dodane wyświetlanie brygad oraz rozkład brygadowy dostępny tutaj: https://czynaczas.pl/gzm/rozklad-jazdy-brygady :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 26.11.2023, 17:13 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2028
marcio15 napisał(a):
Miło mi oznajmić, że wszelkie funkcjonalności Czynaczas.pl dla Metropolii GZM zostały przywrócone. Zostało również dodane wyświetlanie brygad oraz rozkład brygadowy dostępny tutaj: https://czynaczas.pl/gzm/rozklad-jazdy-brygady :)

Bardzo dobra robota, ale do pełni sukcesu potrzebne jest parę poprawek.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 26.11.2023, 17:19 

Dołączył(a): Wt 14.11.2023, 8:59
Posty: 20
Lukas SC napisał(a):
marcio15 napisał(a):
Miło mi oznajmić, że wszelkie funkcjonalności Czynaczas.pl dla Metropolii GZM zostały przywrócone. Zostało również dodane wyświetlanie brygad oraz rozkład brygadowy dostępny tutaj: https://czynaczas.pl/gzm/rozklad-jazdy-brygady :)

Bardzo dobra robota, ale do pełni sukcesu potrzebne jest parę poprawek.


Napisałbyś mi w wiadomości prywatnej co do poprawy?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Nd 26.11.2023, 22:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13992
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
marcio15 napisał(a):
Lukas SC napisał(a):
marcio15 napisał(a):
Miło mi oznajmić, że wszelkie funkcjonalności Czynaczas.pl dla Metropolii GZM zostały przywrócone. Zostało również dodane wyświetlanie brygad oraz rozkład brygadowy dostępny tutaj: https://czynaczas.pl/gzm/rozklad-jazdy-brygady :)

Bardzo dobra robota, ale do pełni sukcesu potrzebne jest parę poprawek.


Napisałbyś mi w wiadomości prywatnej co do poprawy?

Przede wszystkim to, że nie ma u nas brygad tylko są wozy i pociągi.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Pn 27.11.2023, 10:42 

Dołączył(a): So 25.12.2021, 12:17
Posty: 109
To jak byś to w aplikacji napisał? M3 wóz 12, T6 pociąg 13?
Brygady zawsze było i raczej będzie


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Punkty Obsługi Pasażera
Napisane: Pn 27.11.2023, 11:16 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 27.12.2002, 15:38
Posty: 10683
mkmztg napisał(a):
To jak byś to w aplikacji napisał? M3 wóz 12, T6 pociąg 13?
Brygady zawsze było i raczej będzie


Wóz M3/12, a pociąg 613 jak już. Określenie "brygady" wzięło się na skutek używania programu BusMan, gdzie to jest tak nazwane.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności