Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Autostrada na torach

24.10.2006

Tagi: kolej, infrastruktura, inwestycje, prasa – Dodał: Jakub Jackiewicz

Agata Pustułka
Dziennik Zachodni, 24.10.2006


Za dwa lata ma powstać szybkie połączenie kolejowe Tychy - Katowice - Sosnowiec jako alternatywa dla zakorkowanych tras i przepełnionych autobusów. Pociągi będą wyjeżdżały co kilkanaście minut i pędziły z prędkością 80 kilometrów na godzinę. Teraz to najwyżej 30 kilometrów na godzinę.


Jeśli znajdą się pieniądze będzie to dopiero początek wielkiej przebudowy połączeń kolejowych w aglomeracji katowickiej, a szybkimi pociągami będziemy jeździć do Gliwic, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej. Będzie to początek systemu kolejowych autostrad o charakterze regionalnym. Te pociągi to zapewne jedyna nadzieja dla mieszkańców, bo z analiz ekspertów wynika, że region czeka totalna blokada przewozowa. Już teraz dojeżdżamy dość szybko do przedmieść Katowic, ale do centrum przebijamy się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut, nie mówiąc o znalezieniu miejsca do parkowania. Na trasę Tychy - Katowice co 5, 10 minut wyjeżdżają dziś autobusy i prywatne przewozy.

Szybkie pociągi w godzinach szczytu będą wyjeżdżały co 15 minut, zaś poza godzinami szczytu co pół godziny.

Cała analiza jest już gotowa. Politechnika Krakowska stworzyła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach wielotomowe, niezwykle precyzyjne opracowanie, na podstawie którego ma powstać konkretny projekt szybkiej kolei miejskiej.

Do materiałów dodano nawet, póki co wirtualne, rozkłady jazdy z przeliczonym czasem dojazdu. Z pewnością nie powstaną nowe linie kolejowe. Obecnie istniejące będą remontowane i unowocześniane.

- W zasięgu naszych możliwości jest połączenie Tychy - Katowice - Sosnowiec, bo wymaga jedynie modernizacji funkcjonującej infrastruktury i stosunkowo niewielkich nowych inwestycji, a i tak będzie kosztować od 50 do 100 mln złotych - wyjaśnia Jacek Stumpf, dyrektor wydziału komunikacji i transportu w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.

Realizacja projektu wymaga stworzenia węzła przesiadkowego i dworca w Tychach oraz przystanku Katowice - Damrota. Punktem centralnym systemu będzie Dworzec Główny w Katowicach, a zatem jego likwidacja, co śni się niektórym, nie wchodzi w rachubę.

- Linie kolejowe, by miały rację bytu, muszą być konkurencyjne w stosunku do autobusowych i samochodowych przede wszystkim jeśli chodzi o czas dojazdu, komfort jazdy i oczywiście koszt - mówi dyrektor Stumpf.



Budowa szybkich połączeń kolejowych w regionie jest rozłożona na kilka etapów. Pierwsze dwa, najbardziej realne, umożliwią szybkie przewożenie pasażerów na linii Tychy, Katowice i Sosnowiec.

Projekt już został zakwalifikowany jako kluczowy i wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego. Teraz musi być zaakceptowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Wszystko po to, by dostać z Unii Europejskiej 11 milionów euro, które wspomogą tę niezwykle pożyteczną inwestycję (z pewnością ważniejszą niż otwarcie przystanku dla Intercity we Włoszczowie na życzenie posła PiS Przemysława Gosiewskiego, który chciał się przypodobać swoim wyborcom).

Na Śląsku pomysł wymaga ekwilibrystyki finansowej i logistycznej, bo podjęta już decyzja polityczna nie budzi żadnych sprzeciwów. Trzeba nie tylko współpracy PKP i samorządu wojewódzkiego, ale też samorządów lokalnych. Na drodze piętrzy się mnóstwo technicznych problemów.

Wiadomo, że szybkie kolejowe połączenia mają sens tylko wtedy, jeśli pociągi będą prędzej jeździć. Masło maślane? Nic podobnego w śląskiej kolejowej rzeczywistości. - Żeby spełnić oczekiwania pasażerów, pociągi musiałyby jeździć z prędkością 80-90 km/h, a nie jak teraz 20-30 km/h - wyjaśnia Jacek Stumpf, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Zdaniem dyrektora konieczne jest zatem usunięcie ograniczeń prędkości na torach, by pociągi mogły uzyskiwać maksymalną szybkość 120 km na godzinę.

Problem leży też w... samych torach. Okazuje się bowiem, że tzw. zestaw kołowy w lokomotywie czy wagonie w krajach Europy Zachodniej wytrzyma bez uszczerbku ponad milion kilometrów, to w Polsce sypie się po przejechaniu 400 tysięcy kilometrów. Nic więc dziwnego, że gros uzyskanych środków pójdzie właśnie na nowe tory.

Co dalej? Trzeba rozwijać sieć szybkich połączeń. Będzie to jednak bardziej działanie związane z korelacją połączeń i udrożnieniem tras niż nowymi piekielnie drogimi inwestycjami.

Na przykład w realizacji szybkich połączeń z kierunku Gliwic w grę wchodzi tylko udoskonalanie obecnych połączeń. - Na rewolucję nie będzie środków. To kwoty niewyobrażalne. Generalnie trzeba wykorzystywać to, co już jest i poprawiać jakość - ocenia dyr. Stumpf.

Oczywiście rentowność projektu jest uzależniona od ilości pasażerów. Konieczna będzie budowa parkingów dla aut, czy rowerów na przystankach początkowych. Planowane są też dwie linie szynobusowe.



Pamiątka po PRL-u

Stworzenie w aglomeracji katowickiej ponadregionalnego systemu połączeń kolejowych po raz pierwszy zaświtało w głowach PRL-wskich dygnitarzy. Stworzono wówczas projekt Kolejowego Ruchu Regionalnego. Nawet rozpoczęto inwestycję, której pozostałości np. fragment muru oporowego przy ulicy Dworcowej w Katowicach, można do dziś oglądać. Oczywiście idea umarła, bo system zbankrutował. Bez względu jednak na epokę polityczną, koszty operacji pozostają olbrzymie.



Fakty, liczby, pieniądze

200 tysięcy złotych - tyle kosztowała przygotowana przez Politechnikę Krakowską analiza, na podstawie której ma być stworzony konkretny projekt szybkich połączeń kolejowych w województwie śląskim.

50 do 100 mln złotych - o takich sumach trzeba mówić, by zrealizować pierwszy etap połączeń kolejowych Tychy - Katowice - Sosnowiec

11 mln euro - to suma jaką samorząd wojewódzki chce uzyskać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z Unii Europejskiej na modernizację odcinków kolejowych, by przystosować je do szybkich połączeń

1 mld euro - tę niebotyczną kwotę trzeba by wydać, aby uruchomić szybkie połączenia Katowic z Gliwicami, Tychami, Sosnowcem i Mysłowicami, a zatem na cały obecnie funkcjonujący tylko na papierze projekt.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

JakubH napisał(a):

Artykuł wyjatkowo dyletancki, szczególnie żałosne jest stwierdzenie, że miliard euro trzeba wydać na szybkie połączenia Katowic z Tychami, Sosnowcem, Gliwicami i Mysłowicami... szkoda słów. Akurat z Gliwic do Sosnowca są jak na nasze warunki zupełnie przyzwoite prędkości szlakowe. Kierunek krakowski i tyski wymagają nieco remontów, ale gdzie tam do miliarda. Kobieta coś zdrowo namieszała, spróbuję to powyjaśniać i sprostować.

24.10 09:31:34

AP napisał(a):

Nic tylko się cieszyć z takich wieści! Mam jednak nadzieję, że poza ruchem typowo aglomeracyjnym władze naszego województwa będą rozwijać także szybkie pociągi w obrębie całego województwa i międzywojewódzkie na krótkich odcinkach np. w cyklach dwugodzinnych: Racibórz-Rybnik-Katowice-Kraków, Gliwice-Częstochowa-Łódź, Żywiec-Bielsko-Katowice-Kielce, Opole-Rybnik-Pszczyna-Bielsko, Katowice-Lubliniec itd. Zastanawia mnie też czemu nie odtworzy się ruchu na odcinku Tychy-Jaśkowice (ta trasa nie jest w najgorszym stanie) i nie puści tę trasą pociągów Regio+ typu np. Katowice-Tychy-Rybnik dzięki czemu Rybnik i Tychy uzyskałyby szybkie połączenie którego teraz nie ma w ogóle - nawet autobusowego.

24.10 10:02:13

Ravel napisał(a):

Zobaczcie sobie schemat tych połączeń (gł. Katowice - Gliwice): http://www.fz.eco.pl/downlo...
I wizualizacje stacji:
Tychy Bielska:
http://www.fz.eco.pl/?a=lkm...
I Sosnowiec Parkowa:
http://www.fz.eco.pl/?a=lkm...
Niezależnie od wyborczej propagandy, kiedyś taka kolej powstać musi...

24.10 11:16:33

robert napisał(a):

Ja bym proponował również wspomnieć o połączeniach przez Knurów, lub o Jastrzębiu zdroju należy też wspomnieć tak ogromne miasta typowo blokowe a niemają połączeń kolejowych to jest porażka....

24.10 11:39:03

Tynf napisał(a):

Ja mam pytanie, dlaczego nie powstaje (nie powstał) ogólnokrajowy projekt ograniczenia ruchu tranzytowego. Można by przecież wprowadzić szybki tranzyt kolejowy dla przewozów towarowych, to zmniejszyło by obciążenie dróg, a pozwoliło rozwinąć się kolei, oraz pozwoliło odetchnąć mieszkańcom. Druga sprawa to koncepcja ogólnopolskiej sieci połączeń kolejowych, której nie ma. W efekcie na trasach lokalnych pociągi mają po kilkadziesiąt minut opóźnień bo np pociąg z Gdańska opóźnił się 20 minut i w efekcie kilkanaście innych skomunikowanych połączeń również się opóźnia, a te opóźniając się opóźniają kolejne z nimi skomnikowane. Podsumowując odciążając drogi i przerzucając ruch tranzytowy na kolej pozwalamy jej się rozwijać. Tworząc logiczne połączenia kolej zyskała by pasażerów, bo w chwili obecnej to raczej ich traci ze względu na ciągłe opóźnienia.

24.10 12:29:23

Adam napisał(a):

Sosnowiec nie jest stacją węzłową. Pociągi tam się pomieszczą by kończyć/zaczynać bieg. Pozostaje D.G. Ząbkowice albo Zawiercie na jednym końcu i Tychy czy Gliwice (Rybnik) na drugim...

24.10 17:27:26

SB napisał(a):

Co tam robi stacja Sosnowiec Parkowa? Przecież o rzut beretem jest Sosnowiec Główny.

Sosnowiec nie jest węzłowy? Przecież pociągi mogą kursować wahadłowo. Tylko zmiana kierunku jazdy i myk z powrotem do Katowic.

24.10 19:21:56

jo napisał(a):

Znów te brednie, temat wraca co kilka lat, i tyle z tego wynika. PKP nie ma pieniędzy na bieżącą działalność a co dopiero takie inwestycje, samorządy nawet jeśli byłyby zainteresowane to i tak wiele nie zdziałają, ponieważ PKP ma wszystko i wszystkich w nosie. Jednym wyjątkiem jest tutaj minister Gosiewski.

24.10 19:25:58

gsm73 napisał(a):

Piękne! Żeby tylko było prawdziwe...

25.10 18:54:17

adam86 napisał(a):

Akurat jeżeli chodzi o połączenie na trasie Gliwice Dąbrowa Górnicza, to wystarczy dołóżyć trochę pociągów, ale to chyba kosztuje niewiele. A remonty w infre to chyba wymiana kilku zwrotek i przede wszytskim sypiącego się wiaduktu w Gliwicach. No ale jak wiadomo PKP ma gdzieś pasażera, a w miedzyszczycie pociąg jeździ nawet co godzinę...

25.10 21:50:02

Marx napisał(a):

Lepiej by wąskotorówkę z Gliwic do raciborza reaktywowali... Przynajmiej byłoby jakieś połączenie na trasie z którą PKS ledwo sobie radzi... :(

14.11 01:50:32


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!