Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

WPKiW: Elka do likwidacji?

23.02.2008

Tagi: likwidacja, infrastruktura, historia, WPKiW, Elka – Dodał: Jakub Jackiewicz

Kolejka linowa Elka przez prawie 40 lat była jedną z największych atrakcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Przewiozła w tym czasie kilka milionów pasażerów. Odwiedzający park byli zachwyceni jej niepowtarzalnym urokiem. Wszystko wskazuje na to, że być może Elka nie zostanie już nigdy uruchomiona. Władze WPKiW S.A. przymierzają się do podjęcia decyzji o jej likwidacji.


Elka budowana była w czynie społecznym przez dwa lata. Silniki Elki po raz pierwszy ruszyły 7 września 1967 roku. Przez wszystkie lata eksploatacji chorzowska kolejka spisywała się rewelacyjnie. W ciągu 39 lat tylko na jednym z odcinków dwukrotnie ewakuowano pasażerów z powodu awarii. Pozostałe dwa odcinki działały przez cały ten czas bezawaryjnie. Pod tym względem, Elka wypada zdecydowanie lepiej od innych kolei linowych.


Problemy Elki zaczęły się dwa lata temu. Transportowy Dozór Techniczny, który jest organem dopuszczającym koleje linowe do eksploatacji, miał zastrzeżenia do stanu technicznego podpór. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się groźba zamknięcia kolejki. Jednak po przeprowadzonych badaniach i remoncie podpór, udało się z opóźnieniem uruchomić dwa odcinki. W 2007 roku planowano uruchomić ponownie wszystkie trzy trasy. Niestety plany te nie zostały zrealizowane i po raz pierwszy w historii, Elka cały sezon była nieczynna.

Obecnie wstrzymano wszelkie prace konserwacyjne, a władze WPKiW ogłosiły, że zlikwidują Elkę, gdyż jest dla nich ekonomiczną kulą u nogi. Twierdzą również, że Elka nie jest żadną atrakcją w parku. Trudno pogodzić się z decyzją o likwidacji, gdyż Elka jest w pełni sprawna. Konieczne jest jedynie wzmocnienie konstrukcji podpór i kolejka mogłaby jeszcze kilka lat funkcjonować. Dla władz parku nie liczy się niestety dobro społeczne, 40 lat historii parku i Elki, oraz to, że wśród mieszkańców Śląska, Elka darzona jest ogromną sympatią i sentymentem. Ważniejszy dla WPKiW S.A. jest rachunek ekonomiczny i to on zadecydował o jej likwidacji.

Po ostatnich doniesieniach o planach prywatyzacji parku oraz o likwidacji Elki, w trybie pilnym ma się zająć sprawą Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego, którą tworzą związki zawodowe, organizacje pozarządowe i samorządowcy różnych opcji. Miejmy nadzieję, że prace komisji przyczynią się do podjęcia działań mających na celu uratowanie kolejki linowej Elka, bo park bez Elki już nigdy nie będzie ten sam. Również Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym zainteresował się sprawą i wystosował pismo do władz parku oraz władz samorządowych.

Więcej informacji o historii tej unikatowej nizinnej kolejki linowej » http://www.klelka.republika.pl/

(tekst: Łukasz A.)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

TRANSPORTOWIEC napisał(a):

WIELKA SZKODA, że ją likwidują!!!
Mam nadzieję, że sprawy się zmienią.

23.02 20:55:28

Dave napisał(a):

Ja wam zlikwiduję! Wszystko można zlikwidować, ale nie ELKę w WPKiW!!! Już parę lat temu mówili o jej likwidacji i przetrwała! Czemu teraz znowu do tego głupiego pomysłu wracają?!

Dyrekcję WPKiW należy zlikwidować!

23.02 21:37:12

marcin07 napisał(a):

Chodzi o kasę, cała ta prywatyzacja ma na celu tylko jedno przejęcie atrakcyjnego gruntu. Nic innego się nie liczy... nawet ludzie. Wspominają coś o rachunku ekonomiczny może wprowadzą winietki na alejki albo kocowe, za koc rozłożony na trawniku...

23.02 21:46:48

(37) misiek napisał(a):

Cieszy, że także portal WPK zainteresował się sprawą!

23.02 22:32:00

Piotrek napisał(a):

Nie mogą zlikwidować Elki, ona jest częścią histori parku i na pewno stanowi jedną z jego najwarzniejszych części !

24.02 01:03:25

Pasażer napisał(a):

Dave,należy zlikwidować zarobki dyrekcji WPKiW!

24.02 10:08:30

AdaM napisał(a):

Poczekajmy. Za miesiąc, dwa sprzedadzą 2 ha pod budownictwo, na zaspokojenie bieżących potrzeb finansowych. W końcu co tam 2 ha. Potem następne itd. Na koniec będziemy mieli os. Tysiąclecia bis i skwerek z żyrafą. Wtedy ktoś powie:
I po co była niby ta kolejka? Żeby wozić ludzi między blokami?

24.02 10:28:51

pasec napisał(a):

Jezeli bedzie trzeba to pojade sie przykuć do słupów ELKI byle by ją uratować.Zróbmy jakis masowy nagłosniony protest wobec takiej sytuacji-przeciez to jest chore zeby likwidować taka atrakcje-w pierwszej kolejnosc wy....dyrekcje wpkiw.Elka ma byccccccccc

24.02 11:47:29

MIKO napisał(a):

Wszechobecna komercja zabija wiele wartościowych rzeczy, ale mam nadzieję, że ELKA jako unikatowa nizinna kolejka jedyna w swoim rodzaju zostanie uratowana. Dlaczego wszyscy chcą niszczyć tradycje w imię komercji? Przecież niewielkim nakładem środków można Elce przywrócić świetność dawnych lat - tylko trzeba chcieć. Szkoda, że naszym wojewódzkim władzom się nie chce?

24.02 12:42:18

PKM b napisał(a):

Jakim cudem nie jest atrakcją dla zwiedzających.

24.02 13:36:56

102N@ napisał(a):

Niewiem czy oglądaliście materiał tvp 3 w Aktualnościach na temat kolejki.Dyrekcja parku podała tam argument na temat drastycznego spadku frekwencji na kolejce,mianowicie że 3 odcinki w 2005 (chyba) przewiozły 130.000 pasażerów a roku następnym już przewieziono już tylko 26.000 pasażerów.Zwracam tu uwagę na fakt,że ta druga liczba to ilość pasażerów po zamknięciu najlepszego odcinka.
Także ktoś ewidentnie chce zniszczyć naszą kolejkę, bo takie argumenty o frekwencji podobne są do tych dotyczących ś.p. t-25,kiedy to badania napełnień przeprowadzano w największe mrozy w okresie ferii.Tramwaj zaorali, ale kolejkę mam nadzieję da się uratować.
Zapytałbym szacowną dyrekcyję parku,czy jedyną atrakcją w parku KULTURY mają być miałczące filipinki i budy z tłustym żarciem?!

24.02 16:20:06

Li napisał(a):

czy ktoś zbiera podpisy pod jakąś petycją przeciwko likwidacji kolejki? może jest jakaś strona gdzie można wpisać swoje dane , zostawić ślad? jeśli tak proszę podajcie linka, chętnie złoże swój głos protestu!

PS sam w życiu może ze 2 razy jechałem tą kolejką, mimo to uważam, że powinna ona ciągle funkcjonować, może kiedyś tam będę chciał zabrać swoje dzieci (chociaż to nie powód żeby zostawiać kolejkę:) )

24.02 23:00:36

wikibus.org andrzej napisał(a):

Mamy nowego marszałka województwa i już zapadają "świetne" decyzje. Podejmę kroki w tej sprawie.

24.02 23:23:33

empek napisał(a):

Łapownicze łapska precz od Elki!!! Od wielu lat kolejne dyrekcje WPKiW nie mają żadnej perspektywicznej wizji na rozwój Parku, oraz czerpanie z niego profitów (i wcale nie mam tu na myśli pobierania pieniędzy za wstęp, proszę państwa!!). Stalinowski model "urzędnika od kultury" pomimo 20 lat od upadku polskiego socjalizmu nadal ma się nieźle - tyle że zmarłego 55 lat temu "boga" zastąpił urzędasowi inny- bardziej dostępny. Imię jego: SZMAL!

25.02 01:43:49

AdaM napisał(a):

@Li: Właśnie, że to jest powód - takich jak Ty zbierze się przynajmniej milion w województwie!

25.02 07:29:35

tomo 1993 napisał(a):

to chyba jakieś żarty żeby skasować ELKę

25.02 13:44:47

oburzony napisał(a):

NIEUDACZNICY-wszystko byście likwidowali tylko
PRECZ Z ZARZĄDEM WPKIW !!!!!!!!!!!

25.02 14:02:22

Kysu napisał(a):

Taki unikat na skale europejska i chca zlikwidowac jak wszystko w tym kraju.Jechałem dwukrotnie ta kolejką i to jedynie na tym ostatnim czynnym odcinku.Pamiętam jak pierwszy raz jechałem,to był 1989 rok i tłumy ludzi były to kolejki na wszystkich odcinkach.Jak jechałem nią jesienią 2006 roku to zaledwie kilka osób widziałem żeby jechały.Pozostał mi jedynie bilet pamiętkowy.

26.02 11:04:50

johnny6core napisał(a):

Ta kolejka pozwala na specyficzny kontakt z natura. Spojżenie na park z góry,z uśmiechem. Nie znam drugiego tak relaksujacego miejsca w WPKiW jak ELKA.
Elka atrakcja jest 100% Jeżdza nia zakochani,samotni,seniorzy, rodzice z dzieciakami,dziadkowie z wnukami itd. JA sam osobiscie co roku jeździłem Elką po kilka razy. I co rok z utęsknieniem czekam na jej start. WALCZMY o ELKĘ !!!

19.03 15:43:24

jarek napisał(a):

Czy pamiętacie jeden z odcinków "Daleko od szosy" kiedy Leszek zabiera Bronkę na przejażdżkę ELKĄ ?
Niech likwidatorzy sami sie zlikwidują!

20.03 15:09:40

KOMENTARZ NA TEMAT WPKIW napisał(a):

PRACOWAŁEM W WESOŁYM MIASTECZKU 8 SEZONÓW,I POWIEM TYLKO TYLE,PIJAŃSTWO,I NIEDBALSTWO O WESOŁE MIASTECZKO, ZOO,CZY KOLEJKĘ LINOWĄ ELKA, TO NORMA TEGO ZARZĄDU.PAN RYSIEK TYLKO POTRAFI SIĘ MŚCIĆ NA INNYCH, A SAM ZAPOMNIAŁ JAK BYŁ ZWYKŁYM ROBOLEM-OPERATOREM SAMOLOTÓW.KTOŚ POWINIEN ZROBIĆ Z NIMI PORZĄDEK POCZĄWSZY OD GÓRY W DÓŁ,TAM ROK 70TY ZATRZYMAŁ SIĘ.

17.05 15:36:47

danka napisał(a):

Witam serdecznie. Bardzo miło wspominam przejażdżkę elką. Jako dziecko zawsze chciałam tam wracać.Dlateego strasznie mi żal ze teraz moje dziecko nie może cieszyć się na taką możliwość :-( PROSZE BARDZO ŻĄDZĄCYCH ABY NIE LIKWIDOWALI NAJWIĘKSZEJ ATRAKCJI PARKU !Mam nadzieje ze w te wakacje i moje dziecko zobaczy jaka to fraja.Mama.

07.06 18:10:04

katarzyna.florjanska@wp.pl napisał(a):

Zostawcie Elkę - zlikwidować jest łatwo odbudować z całą pewnością nie będzie już można- nie podejmujcie nieodwracalnych decyzji.Zobaczcie co stało się z linią wąskotorówki z Bytomia do Siemianowic - czyż nie szkoda? Dlaczego nie poszukać oszczędności w kieszeniach parlamentarzystów i nie sfinansować naprawy czegoś tak fajnego?
Kasia ("Stowarzyszenie Na rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku" w Szopienicach)

11.08 10:34:02

dr. Gryczka napisał(a):

Witam!
Jeśli ktoś zajmuje się tą sprawą proszę o zamieszczenie tutaj jakiejś informacji. NIE POZWÓLMY ZLIKWIDOWAĆ "ELKI"!!! WALCZMY O NIĄ!!!

24.08 10:46:32

kAROLA napisał(a):

Jak możemy pomóc w uratowaniu "Elki" ???
Niech ktoś poda informacje...

24.08 10:48:26

Hektor Graal napisał(a):

DLACZEGO SENATOR KAZIMIERZ KUTZ, EUROPALRAMENTARZYSTA I BYŁY PREMIER BUZEK NIC W TEJ SPRAWIE NIE ROBIĄ??? PRZED WYBORAMI AGITOWALI ABY ODDAĆ NA NICH GŁOSY A TERAZ NABIJAJĄ SOBIE KAPSY ZA BEZCZYNNOŚĆ?
WSTYD I HAŃBA!!! PANOWIE "POLITYCY"!!!
ZRÓBCIE COŚ W TEJ SPRAWIE!!!

24.08 10:52:06

gliwiczanin napisał(a):

Mieszkam w Gliwicach. Jeździłem nia dziesiątki razy. To była niewątpliwie największa atrakcja Parku. Czyż nie wspaniale było ochłonąć na elce po wrażeniach w Wesołym miasteczku czy planetarium? a przejazd nad rosarium, falą czy wesołym miasteczkiem? To była dopiero frajda - wszyscy sie bawiliśmy w Wesołym Miasteczku ale tak naprawdę czekaliśmy az rodzice zabiora nas w końcu na elke, na podróż wzdłuz boków magicznego trójkąta... Jutro jadę z siostrzeńcem do Miasteczka, elka juz nie pojedziemy... Dobrze że chociaz 3 lata temu zabrałem na elkę rodzine z Rzeszowa. Byli zachwycenia, nie chcieli zsiadać. Właśnie przeglądam zabytkowy już informator z 1980 roku z pięknymi zdjęciami, który rodzice kupili mi jak jechaliśmy elką pierwszy raz. Teraz już takich nie ma. Łza się w oku kręci. jak uratowac elkę?

29.08 23:33:42

Rafał napisał(a):

Zlikwidować ELKĘ to naprawdę najgłupszy z najgłupszych pomysłów władz WPKIW. Niech się sami zlikwidują albo ujmą sobie kilka milionów z wypłaty i przeznaczą na remont najlepszej atrakcji parku czyli ELKI. Zlikwidować ELKĘ to naprawdę debilny pomysł.

30.04 20:21:08

Gojira napisał(a):

Ehhh jakbym dorwał osobę odpowiedzialną za tą decyzję w swoje ręce.....

01.05 15:06:28

Rafał napisał(a):

Łapy precz od ELKI niech się sami zlikwidują bo są kompletnie nie potrzebni

28.10 08:04:19

CBA napisał(a):

Likwidacja Naszej ELKI krótka historia - ETAP I remonty przez lata robili pracownicy AGH = kasa, ETAP II - liczne opinie o likwidacji pracownicy AGH = kasa , ETAP III - przetarg - wygrywa projekt pracowników AGH = kasa, ETAP III - przetarg na kolejke wygrywa Dopelmajer + Mostostal pracownicy AGH = kasa za dobrze przygotowany projekt i specyfikacje, Parę sekund na necie zapraszam wyszukiwarka słowa kluczowe AGH KTL, Mostostal, Dolelmajer WPKIW i wszelkie powiązania gotowe a sprawa końca naszej ELKI staje się Jaaaaasna !!!!

14.04 14:38:14


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!