Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Chorzowskie tramwaje podbiją Europę?

11.11.2007

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Paweł Mikołajczyk
chorzowianin.pl


Nowoczesne pojazdy szynowe z fabryki przy ul. Metalowców będą cieszyć oczy pasażerów w całej Europie! Firma Alstom Konstal zbuduje metro dla Budapesztu, tramwaj dla Istambułu i tramwaj-pociąg, który będzie jeździł po francuskich torach.


Popularny "Karlik" (Citadis 100 Katowice) i warszawskie metro (Metropolis). To ostatnie duże zlecenia Alstom Konstal. Ze względu na brak podobnych zamówień w ostatnich latach, firma musiała skupić się na budowie wagonów towarowych dla odbiorców niemieckich i produkcji dużych komponentów dla Alstomu.

Sytuacja zmieniła się z bieżącym rokiem. Chorzowski producent taboru szynowego zdobył uprawnienia do budowy kompletnych pojazdów szynowych z dostawą na rynki Europy zachodniej.

Pierwszym projektem realizowanym w Chorzowie będzie kompleksowa budowa metra dla Budapesztu. - To olbrzymi projekt, ponad dwuipółkrotnie większy niż projekt Metra dla Warszawy. Liczy 170 wagonów. Pojazdy łącznie z wyposażeniem wnętrza będą produkowane w Chorzowie. Jeszcze w tym miesiącu z taśm zjedzie pierwsze pomalowane pudło. Ostatni pociąg zostanie wyprodukowany pod koniec 2009 roku - mówi Teresa Kłusek, prezes Alstom Konstal SA.

Chorzowska firma rozpocznie produkcję nowego tramwaju "Citadis X04", który został specjalnie zaprojektowany w Alstom Transport na rynek Europy środkowej i wschodniej. - To nowa generacja Citadisa [tak nazywana jest grupa tramwajów produkowanych przez firmę Alstom - przyp. PM], czyli naszego standardowego projektu. Tramwaj będzie realizowany w oparciu o zupełnie nową technologię i filozofię budowy. "Karliki" i wysokopodłogowe "sto piątki" były konstrukcją i designem Konstalu. Tramwaje "Citadis X04" są skonstruowane przez Alstom Transport. Stąd potrzebne są duże nakłady na inwestycje. Musimy zbudować linie produkcyjne zgodne z nowymi standardami obowiązującymi w transporcie - mówi prezes.

Tramwaj ma być doskonałą propozycją na polski rynek. Będzie tańszy od całkowicie aluminiowego Citadisa, głównie dlatego, że częściowo będzie zbudowany ze stali, do której polscy odbiorcy mają większe zaufanie.

Być może z wykorzystaniem potencjału chorzowskiej firmy dokona się modernizacja linii tramwajowych w aglomeracji śląskiej, dotyczy to przede wszystkim torowisk, ale także taboru.

Alstom Konstal szykuje się też do produkcji prototypu, tramwaju-pociągu TTNG (Tram-Train New Generation). - TTNG będzie nowym dzieckiem Alstomu. Świetne rozwiązanie łączące w sobie lekki pojazd szynowy jeżdżący po centrach miast z pociągiem, który może wyjechać poza granice miejskich zabudowań - tłumaczy prezes T. Kłusek. Projekt zdobywa uznanie w Europie. Pierwszym klientem Alstom Transport jest SNCF [francuski odpowiednik PKP - przyp. PM], który zamówił 31 pojazdów. Co ciekawe, SNCF do tej pory nie życzył sobie, żeby ich pojazdy były produkowane poza Francją.

Duża ilość zleceń wymaga więcej pracy. Obecnie w Alstom Konstal pracuje 425 pracowników. Prezes szacuje, że za rok w chorzowskiej firmie zatrudnienie wyniesie sześćset osób. Potrzebnych jest około 170 specjalistów. Trwa akcja rekrutacyjna. - W tej chwili mamy olbrzymi wzrost gospodarczy, z którego wszyscy powinniśmy być dumni. Ta sytuacja nie jest komfortowa dla pracodawcy, bo zubożyła rynek pracy. Dlatego musimy szukać pracowników w całym kraju. Pierwsze oferty pracy składamy zwykle do Ślązaków - tłumaczy. Firma poszukuje dobrych spawaczy, elektryków, ślusarzy, technologów i innych specjaslistów.

Dzisiejszy Alstom Konstal powstał w 1864 roku przy Hucie Kościuszko, jako zakład produkujący podzespoły do taboru kolejowego. Od 1947 roku funkcjonował pod nazwą Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych i był jedynym w Polsce producentem tramwajów. Do dziś tramwaje z Konstalu jeżdżą po torach większych polskich miast. Od 1997 roku chorzowska firma została przejęta przez koncern Alstom.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

MANIAC SCAT napisał(a):

Wzorem Francji może u nas pojawie sie tez takie tramwaje? Było by nieźle.

11.11 15:49:29

sebastian22 napisał(a):

Eech oby nie...Alstom to drożyzna a Karliki wcale jakoś nie wydają mi sie być dobre...ciekawe jak ma sie cenowo do np. Bombardiera...nie zapominajmy też o takich graczach jak np. Solaris.(o Pesie czy Cegielskim nie wspominajac)

11.11 16:13:53

tramchorzów napisał(a):

Nio to jest wiesc znowu bedom nowoczesne tramwaje z chorzowa,oby jak najszybciej,zato majom jednom przewage nad innymi wytwurniami-tor testowy dla nowych tramwajów ,na którym kompleksowo przetestujom nowom maszyne.

11.11 17:12:00

wojtek 63 napisał(a):

Myśle,że te nowe tramwaje będą juz dopracowane. Na rynkach Europy środkowej i wschodniej jak przysypie 30 cm śniegiem to citadis bierze śnieg pod siebie , ubija go i ładnie się zatrzymuje.Oczywiście na kilka godzin.Ponadto otwierane elelektrycznie podjazd dla wózka inwalidzkiego już będzie zawsze działał.Wystarczy trochę rdzy i koniec z otwieraniem . Okienka do piwnicy mogą zostać bo tam nie ma równikowych upałów.A siedzenia na dwóch , ale dla takich szczuplejszych.Życzę udanych projektów.

11.11 18:06:26

palex :) napisał(a):

Sugestia dla Adminów WPK dopuszczających wszystkie komentarze: Albo zmuście osobnika tramchorzów aby nauczył się ortografii, albo w ogóle nie dopuszczajcie tego bełkotu. Bo gdy człowiek takie coś czyta, to zaczyna się źle czuć.

11.11 20:39:43

Ahorcado napisał(a):

Miejmy nadzieję, że nowe tramwaje będą po pierwsze udane, a po drugie pojawią się na naszych torach.

A Karliki to wcale takie złe nie są :)

11.11 20:52:27

andrzej69 napisał(a):

tramchorzow - co Ty na dysleksję cierpisz?

11.11 21:23:02

adam86 napisał(a):

Hehehe, autorzy artykułu zas nic nie wiedzą. TŚ jest na stopie wojennej z Konstalem:P

11.11 21:27:19

bodzio napisał(a):

Oby jak najszybciej Alstom-Konstal zabrał się za roboty dla naszego regionu. Może także sytuacja, którą szanowny prezes określa jako "nie komfortowa dla pracodawcy, bo zubożyła rynek pracy" rozpocznie wreszcie proces normalizacji tegoż rynku i skończy się dyskryminacja polskich pracowników. Bo wciąż za dużo mówi się o konieczności zrównania cen w Polsce i Unii Europejskiej, a za mało ( a właściwie nic ) o zrównaniu dochodów zwykłych obywateli.
PS. Dołączam się do przedmówców w kwestii talentów krasomówczych ( a raczej "krasopiśmiennych" ) @tramchorzów

11.11 22:34:07

budda napisał(a):

Tramchorzów: i co z tego, że mają tor? I faktycznie, zacznij być komunikatywny w swej pisowni bo jakoś mi dziwnie jak to czytam.

12.11 02:28:11

budda napisał(a):

A jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę tą pisownią to owszem, ale nie w pozytywny sposób..

Adam86: Dlaczego są na wojennej stopie z Konstalem? Tylko nie krzycz;]

12.11 02:34:01

adam86 napisał(a):

@palex: wolność słowa jest.

12.11 09:06:03

adam86 napisał(a):

@budda: przede wszystkim dlatego, że wiszą Konstalowi kasę.

12.11 09:25:30

reksio napisał(a):

@adam86; a czy to czasem nie Konstal zasponsorował właśnie Tramwajom Śląskim wagon 105N #338?

12.11 23:59:26

butthead napisał(a):

Zasponsorował przede wszystkim Klubowi, że to tak dyplomatycznie ująć.

13.11 00:45:54

adam86 napisał(a):

@reksio: To jest duzo bardziej skomplikowane, niz mogłoby Ci się to wydawać. Zapraszamy na zebranie, to sie dowiesz co i jak.

13.11 10:25:12

jacekso napisał(a):

@adam86: Jest wolność słowa, owszem, ale niech to słowo będzie napisane gramatycznie i bez błędów. 'Tramchorzow' jest z tego zwolniony? Każdy inny piszący tu komentarze zaraz będzie "zjechany" za błędy, a Pan Tramchorzow jest nietykalny?

13.11 12:59:49

adam86 napisał(a):

@jacekso: Tylko, czym innym jest publiczne piętnowanie kogoś za błędy, a czym innym blokowanie wypowiedzi. Tylko o to chodzi.

13.11 17:33:38


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!