Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Chrzanowie

03.07.2007

Tagi: ZKKM, rozkład jazdy – Dodał: Tomasz Sojda

Począwszy do 1 lipca 2007 r. Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie wprowadził kilka drobnych lecz zarazem istotnych zmian mających na celu usprawnienie komunikacji miejskiej.


Pierwszą podstawową różnicą jest zmiana zasad naliczania cen przejazdów. Zrezygnowano z taryfy czasowej na rzecz taryfy strefowej. Obecnie jedna gmina to jedna strefa. Cennik biletów jednorazowych normalnych przedstawia się następująco:
- przejazd po terenie jednej gminy: 2,20 zł,
- przejazd po terenie dwóch gmin: 2,40 zł,
- przejazd po terenie trzech gmin: 4,40 zł,
- przejazd po terenie czterech gmin: 4,80 zł,
- przejazd po terenie pięciu i więcej gmin: 7,20 zł.
Bilet ulgowy to 50% ceny biletu normalnego, a w porze nocnej (w godz. 23:00-5:00) ceny biletów jednorazowych ulegają podwojeniu oraz ponadto ulgi w przejazdach nie mają zastosowania. Utrzymano również opłaty manipulacyjne w przypadku zakupu biletu u kierowcy. Wynosi ona tyle co do tej pory czyli 0,40 zł.

Wzrosły także ceny biletów okresowych i miesięcznych. I tak np. bilet miesięczny normalny na wszystkie linie w granicach jednej jednostki administracyjnej podrożał z 74 zł do 76 zł, natomiast identyczny bilet ważny na całym obszarze działania ZKKM kosztuje teraz 136 zł a nie jak poprzednio 120 zł.

W wyniku zmiany cennika skorzystają podróżujące dotychczas anonimowo psy. Od tej pory każdemu Azorowi, Brutusowi, Maksowi i innym przysługuje prawo do zakupu imiennego biletu miesięcznego. Niestety bez względu na wiek psa właściciel będzie musiał nabyć normalny bilet, gdyż psom nie przysługuje ulga. Ulgi na przejazdy na podstawie biletów jednorazowych nie przyznano także uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Tak jak do tej pory ulga przysługuje im tylko i wyłącznie na bilety okresowe i miesięczne.

Drugą różnicą, na którą należy zwrócić uwagę jest dostosowanie czasów przejazdu do obecnych warunków drogowych. Dla przypomnienia warto dodać, iż większość czasów przejazdu bazowała na pomiarach z początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Szereg zmian, przede wszystkim gospodarczych, doprowadził do pojawienia się na naszych drogach coraz większej liczby samochodów osobowych. W połączeniu z powstaniem wielu skrzyżowań, na których ruchem steruje sygnalizacja świetlna drogi zaczęły się korkować. Przejechanie przez centrum miasta wymagało zarówno od kierowców jak i pasażerów (tych jadących autobusem oraz oczekujących na niego na przystanku) dużo cierpliwości. Jedno jest pewne, korki nie znikną jednakże w wyniku urealnienia czasów przejazdu autobusy powinny docierać do przystanków w godzinach podanych w rozkładzie jazdy. Reforma ta polegała głównie na wydłużeniu czasów przejazdu pomiędzy przystankami położonymi na głównym ciągu komunikacyjnym miasta Chrzanowa.

Trzecim, koniecznym do odnotowania, faktem jest wydłużenie kursów linii 317 oraz 332 do Wygiełzowa. Jest to już trzecie w gminie Babice sołectwo (po Zagórzu i Mętkowie) które zdecydowało się na współfinansowanie kursów autobusów ZKKM. Po upadku chrzanowskiego PKS-u obsługującego większość tras w tamtych rejonach komunikację mieli zapewnić prywatni przewoźnicy. Rosnące niezadowolenie mieszkańców z usług oferowanych przez prywaciarzy wymusiło na władzach wygospodarowanie funduszy i zawarcie porozumienia z ZKKM. W efekcie Związek wydłużył kursy dwóch linii dojeżdżających do tej pory do przystanku Płaza Pętla. Autobusy będą obsługiwały tylko jeden przystanek na terenie Wygiełzowa usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie skansenu wchodzącego w skład Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Z kolei nawracanie autobusów odbywać się będzie na pobliskim rondzie.

Linia 317 docierać będzie do Wygiełzowa w dni robocze 3 razy, a w dni wolne 5 razy. Z kolei linia 332 pojawi się w Wygiełzowie w dni robocze 2 razy. Kursy mają zapewnić mieszkańcom pewny dojazd do i z pracy oraz szkoły w najbardziej potrzebnych porach.

Linia 332,  przystanek Babice WygiełzówLinia 317 podczas zawracania na rondzie w Wygiełzowie

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

anna napisał(a):

Ten najdroższy bilet jest tylko 30 groszy tańszy od pociągu na trasie Gliwice - Sosnowiec

03.07 19:26:04

P Śl napisał(a):

Ta taryfa to jest jakas porazka. Biorac na logike i z doswiadczenia innych systemow komunikacyjnych przy wzroscie ilosci gmin "na bilecie" cena na gmine powinna malec, aby zakup "wiekszego" sie oplacal. Tutaj stworzono jakies dziwne roznice cenowe, miedzy 1. a 2. dziwnie mala, miedzy 2. a 3. dziwnie duza (korzysc na cenie 0,00zl) . W przypadku gdy chcemy jechac przez piec gmin taniej wychodzi kupienie biletow na ilosc gmin : 2x2 +1 lub 4 + 1 niz na 5 i wiecej. (odpowiednio 7,00 i 7,20). Wg mnie ta taryfe stworzyl ktos kto nie ma o tym naprawde bladego pojecia.

03.07 22:21:03

Witja napisał(a):

Jadąc na terenie 5 gmin najbradziej się opłaca zakup biletów na 3 i na 2 gminy, zapłacimy za nie wtedy 6,80 zł :)

03.07 22:39:46

VM napisał(a):

5 gmin to tam można jechać chyba tylko linią K. Więc chyba i tak jest taniej niż przedtem.

03.07 23:13:14

po co to napisał(a):

a co nas obchodzi chrzanow przeciez to juz inne wojewodztwo

04.07 15:12:28

jacekso napisał(a):

WPK Katowice obejmowało również Chrzanów.

04.07 15:33:36

P.M.M. - Transport Ruda Sląska (TRŚ) napisał(a):

Drożej niż w KZK GOP ;/

04.07 17:37:58

P Śl napisał(a):

@Witja: Faktycznie jeszcze bardziej bzdurna roznice mozna stworzyc :)

04.07 20:18:32

Marcin napisał(a):

@Witja: przy 5 jak chcesz kupic bilet na 3 gimny i potem na 2 to jak przejedziesz z gminy 3 do 4 ? wytłumacz mi swoj tok myslenia ;)

05.07 00:03:27

pszonar napisał(a):

Jeden przystanek pojedzie na "gapę" ;P Sam tak robiłem, ale to jak brakło droższych biletów w kiosku (jeszcze na czasowych).

05.07 10:07:37

antyzk napisał(a):

absurdalnie droga komunikacja! Zlikwidować to!

05.07 10:13:30

P Śl napisał(a):

@Marcin:Zwyczajnie kasujesz bilety na 5 gmin i tak je przy kontroli pokazujesz. Ewentualnie przy przejezdzaniu granic mozesz kasowac kolejno.

05.07 14:14:04

Witja napisał(a):

@Marcin: skasujesz bilet na granocy gmin...

05.07 14:30:01

Marcin napisał(a):

@Witja: no ok, jeśli przystanek strefowy jest jeden, bo jeśli tak jak jest w KZK że są dwa przystanki, to uczciwie tego nie zrobisz na dwóch biletach ;) to jak jest jeden strefowy przystanek? bo przyznaje że nie wiem...

05.07 20:25:18


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!