Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Tramwaje Śląskie wreszcie są nasze

31.05.2007

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 30.05.2007


15 lat trzeba było czekać, by resort skarbu przekazał wreszcie naszym gminom akcje Tramwajów Śląskich. Teraz ma być już tylko lepiej. Nowe tramwaje i tory mają pojawić się za dwa, trzy lata, a do 2012 roku cała komunikacja na Śląsku zmieni się nie do poznania. Tak przynajmniej obiecują samorządowcy.


Było uroczyście: gości przywiózł do Ronda Sztuki w Katowicach zabytkowy tramwaj, a gdy minister skarbu Wojciech Jasiński podpisywał umowę o przekazaniu Komunikacyjnemu Związkowi Komunalnemu GOP 100 proc. akcji spółki, grała orkiestra górnicza.

Na ten moment trzeba było czekać aż 15 lat, bo tyle czasu śląskie samorządy walczyły, by stać się właścicielami Tramwajów Śląskich. Do wczoraj spółka była jedynym przedsiębiorstwem komunikacyjnym w Polsce należącym do Skarbu Państwa. - Przekazanie akcji to była skomplikowana sprawa, ale nie na tyle, by nie można było jej załatwić przez tyle lat. Ja niedawno obiecałem, że to zrobię, i dotrzymałem słowa - stwierdził minister Jasiński i dodał, że spółka będzie mogła się wreszcie rozwijać.

Zmiana właściciela była tak ważna, bo teraz Tramwaje mogą się wreszcie starać o unijne dotacje na wymianę taboru i remont torów. Piotr Uszok, prezydent Katowic, które będą miały w spółce najwięcej, bo 25 proc. udziałów, zaznacza jednak, że nie stanie się to od razu. Nowe wozy trafią na Śląsk nie wcześniej niż w 2009 roku, bo tyle czasu potrzeba na przygotowanie wniosków do UE i zdobycie dotacji. Potem ma być już tylko lepiej. Zdaniem prezydenta Uszoka do 2012 roku komunikacja tramwajowa na Śląsku zmieni się nie do poznania. Będą nowe tory, nowe połączenia i nowy tabor. - Tramwaje, które dziś widzimy na ulicach, znikną na zawsze, a zastąpią je nowoczesne i bardzo bezpieczne maszyny - mówi Uszok.

O tym, jak będą wyglądać inwestycje w Tramwajach Śląskich, w dużej mierze zdecyduje specjalny raport przygotowywany właśnie przez firmę doradczą Ernst&Young. Specjaliści przez kilka miesięcy zbierali informacje od śląskich gmin o tym, jak wyobrażają sobie transport na ich terenie, w jakie linie chcą inwestować, a których się pozbyć. Raport, za który KZK GOP zapłaci 600 tys. zł, ma być podstawą do tworzenia wniosków o dotacje unijne. Pierwsze wnioski trafią do Komisji Europejskiej w 2008 roku. - Dla mnie kluczową sprawą będzie remont torowisk, bo bez tego nie ma sensu kupować nowych tramwajów. Na zdezelowanych szynach nie poradzi sobie nawet najlepszy tramwaj - mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP.

To był ostatni dzwonek na przejęcie Tramwajów, które z powodu niedoinwestowania są w trudnej sytuacji. W 2006 roku roczna strata spółki wyniosła około 3 mln zł. Dlatego firma stara się o pomoc publiczną w wysokości 30 mln zł, którą chce przeznaczyć m.in. na spłatę zadłużenia.

Dzisiaj ma się zebrać pierwsze walne zgromadzenie spółki, które przygotuje wniosek o wpisanie do rejestru sądowego nowego właściciela, czyli KZK GOP. Potem przyjdzie czas na wybór nowej rady nadzorczej, w której zasiądą przedstawiciele śląskich gmin. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w Tramwajach nie będzie nowego zarządu. Spółką - przynajmniej na razie - będą kierować dotychczasowi prezesi.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Mis napisał(a):

Gornicza orkiestra, a nie zakladowo-tramwajowa?

31.05 13:56:51

memphis napisał(a):

Zdecydowanie tramwajowa.

31.05 18:15:46

Serd napisał(a):

Tramwaje Śląskie w koncu śląskie :D ! No,to pijemy,koledzy MKM-owie :D !!
Nie ważne co... W końcu taka okazja...

A tak na poważnie to może w końcu coś się w tym naszym TE-ESIU poprawi...

31.05 22:59:09


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!