Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

30 maja - przekazanie gminom akcji Tramwajów Śląskich S.A.

29.05.2007

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz

Jak już informowaliśmy, 30 maja 2007 r. odbędzie się podpisanie umowy na mocy której właścicielem akcji spółki Tramwaje Śląskie S.A. zostanie Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w Katowicach.


Wbrew temu co wcześniej podał nam rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa uroczystość ta nie odbędzie się w siedzibie KZK GOP przy ulicy Wita Stwosza 31, lecz w galerii "Rondo Sztuki" na Rondzie im. gen. Ziętka w Katowicach. Podpisanie umowy nastąpi ok. godz. 12:00, później planowana jest konferencja prasowa. Ze strony KZK GOP umowę podpiszą Przewodniczący Zarządu Roman Urbańczyk oraz Z-ca Przewodniczącego Zarządu Piotr Uszok (Prezydent Katowic), drugą stronę reprezentować będzie Minister Skarbu Państwa Wojciech Jasiński.

We współpracy z Klubem Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym uruchomione zostaną także dwa pociągi specjalne - jeden obsługiwany zabytkowym wagonem N 1100, a drugi niskopodłogowym 116Nd. Tramwaje wykonają po dwa kursy z Pętli Słonecznej do Placu Wolności i do Placu Miarki w godz. ok. 12 - 13. Przejazd nimi będzie ogólnodostępny i bezpłatny.

W czasie uroczystości w galerii na Rondzie wystawiona będzie również prezentacja na temat historii tramwajów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu.

Po podpisaniu umowy nieodpłatnego przekazania akcji Skarb Państwa przestanie być właścicielem spółki Tramwaje Śląskie S.A. Był nim od 1 stycznia 2003 r. kiedy nastąpiła komercjalizacja dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej w Katowicach. PKT powstało 1 października 1991 r. w wyniku rozbicia Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach.

Nowym właścicielem będzie Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach. Zgodnie z podpisanym w zeszłym roku porozumieniem KZK GOP ma docelowo przekazać akcje bezpośrednio gminom. Nie jest obecnie znany termin kiedy to nastąpi. Gminy otrzymają akcje spółki wg następującego parytetu:
- Bytom: 14,6 %,
- Chorzów: 9,3 %,
- Czeladź: 0,9 %,
- Dąbrowa Górnicza: 6,0 %,
- Gliwice: 4,6 %,
- Katowice: 25,1 %,
- Mysłowice: 1,0 %,
- Ruda Śląska: 5,2 %,
- Siemianowice Śląskie: 0,6 %,
- Sosnowiec: 14,8 %,
- Świętochłowice: 5,5 %,
- Zabrze: 12,4 %.
Gmina Będzin nie otrzyma żadnych udziałów w spółce, podobnie jak Wojkowice i Piekary Śląskie na których terenie linie tramwajowe przestały funkcjonować od 1 kwietnia 2006 r.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Richard napisał(a):

Czyli rozumiem, że właścicielem zajezdni w Będzinie oraz torów będzie KZK GOP, czy też jest planowane zaoranie tego terenu i przeznaczenie go pod jakże potrzebne inwestycje marketowe i parkingowe związane z Euro 2012, które o Będzin nawet nie zahaczy?

29.05 16:53:04

suchy napisał(a):

jak to linie tramwajowe w będzinie przestały funkcjonować od 1 kwietnia 2006r? z tego co wiem to po będzinie jeżdzą tramwaje więc jakim cudem się pisze że nie jeżdzą?przecież nawet zajezdnia w będzinie jest jeszcze czynna i tramwaje tam zjeżdzają..czy ja czegos nie rozumiem czy jak??

29.05 17:20:23

michał napisał(a):

Będzin nadal sie upiera przy swoim

29.05 17:41:17

YoMaHa napisał(a):

Gratulacje! Super pomysł, by zrobić to na rondzie, pewnie będą jakieś zatrzymania (w końcu tramwaje są dla VIPów, a nie dla pasażerów - niech sobie plebs czeka), pełno borowików i innych kolesi z parasolami (coby czasem jakiś oficjel nie oberwał zbukiem). Ciekaw jestem, czy ktokolwiek ze hrabiostwa pofatyguje się, by przyjechać na rondo tramwajem.

29.05 17:46:23

P.M.M. -Transport Ruda Śląska (TRŚ) napisał(a):

W końcu nadszedł ten dzień. Może zaczną porządne roboty jeszcze w tym roku ;)

29.05 17:50:55

zonQue napisał(a):

Ludzie skończcie z tą pisową propagandą!! Jasiński wycofa się w samym momencie podpisania!!!!!!! Na waszym miejsxu już bym rezerwował części z tramwajów, może niektóre będą do spalinowych aut pasować...

29.05 18:06:33

palex :) napisał(a):

i znowu wraca pytanie.... co z będzińskimi liniami tramwajowymi? Chcąc nie chcąc, Będzin jest na drodze linii z Sosnowca do DG..... a poza tym w Będzinie jest zajezdnia....

29.05 21:14:28

solaris18 napisał(a):

Ciekawe co z tego będzie czy dobro czy nic ???

29.05 21:35:10

memphis napisał(a):

@yomaha: wszyscy przyjadą tramwajem (z Rynku, N lub 116Nd) powodując oczywiście różnorakie utrudnienia przy okazji ;-)

Odnośnie torów, zajezdni, czy linii w Będzinie. Właścicielem infrastruktury jest i będzie spółka Tramwaje Śląskie S.A. Nie żaden Będzin, nie żadne KZK GOP. Nie ma przymusu, że gmina musi mieć udziały (akcje) w spółce tramwajowej. Tylko pozostałe gminy raczej nie będą sponsorować np. remontów torów na terenie innej gminy, więc w Będzinie można zapomnieć o choćby hipotetycznych modernizacjach czegokolwiek.

29.05 22:51:03

Alfred napisał(a):

Słyszeliście o wypadku tramwaju w Krk ? Podobno są ofiary... u nas chociaż tylko ranni byli ostatnio...

30.05 02:53:54

pablo krk napisał(a):

@Alfred: no niestety są 3 osoby ranne, a jedna nieżyje.....

30.05 10:38:54

MK napisał(a):

W Kraku motorowy zrobił szkolny błąd - depnął na rozjeździe, tylny wagon postawiło bokiem, zabiło chłopaka idącego z dziewczyną, dziewczyna w stanie ciężkim... koszmar, który instruktorzy powinni na każdym kursie przytacć motorowym, aby pamietali że na rozjeździe czy ciasnym łuku trzeba bacznie obserwować własny ogon w lusterku.

30.05 12:15:37

Sebastian22 napisał(a):

Jak zwykle zawsze są jakieś zgrzyty(sprawa Bedzina).Prawda ze inne gminy beda sponsorowac remonty na terenie Bedzina bo minimalne prace musza byc wykonane - choc te zwiazane z utrzymaniem torowiska. A czy Bedzin bedzie mogl np. wymieniac sobie przystanki mimo iz nie posiada udzialow w TŚ?

Co do wypadku w Krk to rzeczywiście smutna sprawa - zgineli niewinni ludzie. Znow zawiodl krzyzak prawdopodobnie....

30.05 12:36:56

kysó napisał(a):

@ suchy: mowa jest o Wojkowicach i Piekarach Śląskich, po których tramwaje od 1.04.2006 nie jeżdżą.

30.05 17:00:07

YoMaHa napisał(a):

Ktoś był na dżampie? A ta wystawa to jednorazowo, czy przy okazji można sobie obejrzeć?

30.05 17:32:45

memphis napisał(a):

Byliśmy, relacja wkrótce. Niestety wystawa była bardzo jednorazowa i zaraz po konferencji prasowej została zdjęta.

30.05 19:11:46

YoMaHa napisał(a):

Rozbroiły mnie dziś tramwaje z szarfami z hakenem - z daleka wyglądało to jak wstęgi do wieńców pogrzebowych. To taka obserwacja, bo dziś zrobiłem sobie wolne od puszki i pojechałem do pracy i z powrotem autobusami. Na linii z wsiadaniem przednimi drzwiami kierowiec nie miał bilecików - farsa, ale jakie miłe dla portfela ;-)

30.05 19:17:51

reksio napisał(a):

@MK; błąd motorniczego to swoją drogą ale faktem jest również fatalny stan torów na łukach (przyklad: Karmelicka)

31.05 14:04:59


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!