Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

6 rocznica uruchomienia Portalu WPK

27.02.2010

Tagi: redakcja – Dodał: Jakub Jackiewicz

Właśnie mija 6 lat od pojawienia się w internecie Wojewódzkiego Portalu Komunikacyjnego. Z tej okazji tradycyjnie kilka słów podsumowań i zapowiedzi nowości.


Kolejny rok naszej działalności po raz kolejny przyniósł zwiększoną liczbę tzw. unikalnych wizyt. W 2009 roku serwerowe statystyki zanotowały przekroczenie liczby 1 miliona takich odwiedzin.

Statystyki 2004-2009
Odświeżamy szatę graficzną serwisu. Wzięliśmy pod uwagę Wasze sugestie i wnioski, m.in. dotyczące wielkości czcionki. Po okresie przejściowym zdecydowaliśmy się w całości przejść na system tagów - umożliwia on bowiem łatwiejsze dotarcie do żądanych przez Was informacji. Starsze informacje nadal są dostępne - przez podstronę Archiwum oraz przez odpowiednie tagi.

W celu usprawnienia przekazywania krótkich informacji na temat bieżących wydarzeń w komunikacji miejskiej, głównie wieści taborowych, wprowadzamy nowy element na stronie głównej. We współpracy z Fotogalerią Transportową (znaną też jako TWB) zamieszczać będziemy miniaturki zdjęć z bezpośrednim odnośnikiem do Fotogalerii. Zdjęcie uzupełnione będzie krótką informacją.

W dotychczasowej formie zamieszczane będą notki i informacje o wydarzeniach, notatki prasowe, a także artykuły publicystyczne i komentarze redakcji. Nadal kontynuować będziemy cykl "Przetargowy kalejdoskop" w którym monitorujemy proces udzielania zamówień publicznych przez organizatorów komunikacji w regionie, głównie patrzymy na ręce KZK GOP.

Powracamy nieco do idei przedstawiania na łamach Portalu bieżących komunikatów o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Tym razem jednak nie będziemy publikować całej treści komunikatu, lecz odnośnik do właściwego źródła. Przypominamy jednocześnie, że Redakcja nie odpowiada za treść i zgodność z rzeczywistością tych komunikatów, ani za ich aktualność.

Burzliwy rozwój przeżywa Baza taboru. Oprócz dotychczasowych przewoźników udostępniamy teraz spis pojazdów eksploatowanych w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Katowicach, które dziś obchodzi 59 rocznicę powstania. Dzięki zaangażowaniu użytkowników bazy udało się zgromadzić do tej pory informacje o 5852 autobusach z WPK. Największe podziękowania za pomoc należą się dla najaktywniejszych użytkowników, którymi są markus, rafal i misiekolkusz. Dziś w bazie prezentujemy tabor 81 przewoźników (to ponad 7 tys. wpisów, nie licząc WPK). Chcielibyśmy nadal poszerzać zakres zgromadzonych danych. Oprócz uzupełniania danych WPK mamy nadzieję wprowadzić dane przewoźników istniejących przed powstaniem tego przedsiębiorstwa, ale także tych, którzy świadczyli usługi na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Liczymy na Waszą pomoc - chętnie nawiążemy współpracę z osobami, które mogą udzielić wiarygodnych informacji i wprowadzić je do bazy. Obecnie współpracuje z nami kilkanaście osób, każda kolejna to dodatkowe informacje wzbogacające zbiór danych. Zachęcamy także do współpracy przewoźników - kompletna baza taboru to kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, dowód jej profesjonalizmu i wiarygodności.

W dotychczasowej formie utrzymane zostaje funkcjonowanie serwisów Niezbędnika rozkładowego, Mapy przystanków, Bazy aktów prawnych oraz Magazynu. W niedługim czasie planujemy uruchomienie dwóch nowych modułów - bieżących informacji o sytuacji na drogach i torowiskach (nazwanego roboczo "dyspozytornią") oraz formularzy ułatwiających składanie skarg i wniosków w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Już teraz zapraszamy na forum, gdzie w wątku "Wysokie niskopodłogowce" można zamieścić informacje kiedy i gdzie zamiast wymaganego autobusu niskopodłogowego jechał pojazd ze stopniami w drzwiach.

Ale forum to nie tylko ten wątek. W poszczególnych działach toczą się dyskusje na wszelkie tematy związane z transportem zbiorowym - na temat pojazdów, organizacji, rozkładów jazdy, przetargów, czy kontroli biletowych. Od początku istnienia forum (przełom lat 2002/03) użytkownicy napisali już ponad 100 tys. postów. Wymiana opinii jest często burzliwa, jednak wymiana argumentów i doświadczeń jest bardzo ciekawa. W trosce o poziom dyskusji i łatwość czytania prosimy jednak uczestników o kulturalne zachowanie i stosowanie zasad poprawnej pisowni.

Drodzy Czytelnicy, zapraszamy do odwiedzania naszego serwisu, komentowania artykułów (napisaliście już ponad 17 tys. komentarzy!) i uczestniczenia w dyskusjach na forum. Czekamy także na uwagi i wnioski dotyczące serwisu, a także na informacje ze świata komunikacji miejskiej. Dobrze napisane i ciekawe artykuły chętnie zamieścimy na naszych łamach.

Wszystkiego dobrego!
Zespół redakcyjny

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Iznogud napisał(a):

Bardzo fajna i czytelna ta nowa szata graficzna!
I również wszystkiego dobrego dla redakcji z okazji 6 rocznicy! Pozdrawiam!

28.02 00:57:12

SK napisał(a):

Wszystko ok ale dlaczego blokujecie niektóre komentarze?

28.02 07:38:58

memphis napisał(a):

Na tym polega moderowanie, że niektóre wpisy są blokowane.

28.02 10:15:22

PBK napisał(a):

Rewelacja, szybko wpada w oko.

28.02 10:38:52

markus napisał(a):

Nowa szata jest super. Życzę redakcji wszystkiego najlepszego i pozdrawiam. Mam nadzieję, że kondycja portalu będzie dalej taka wysoka jak do tej pory. Zapewne baza taboru dawnego WPK będzie już niedługo ogólnodostępna, pomimo, że w dalszym ciągu brakuje jeszcze wielu numerów rejestracyjnych autobusów jak i innych dokładniejszych danych. Może uda się jeszcze uzupełnić wiele informacji ale na to potrzeba trochę więcej czasu. Jak na razie poznamy przynajmniej wszystkie numery taborowe autobusów od końca lat 60-tych. Po udostępnieniu bazy wszystkim może znajdą się jeszcze osoby, które będą mogły coś dodać lub uzupełnić względnie poprawić.

28.02 12:38:47

greg napisał(a):

Czytelna, prosta i ciekawa jest nowa oprawa graficzna.
Ja również dołączam się do życzeń dla redakcji. Powodzenia!

28.02 14:40:45

waldi napisał(a):

Życzę zdrowia i powodzenia w następnych latach prowadzenia fantastycznego serwisu.

28.02 20:03:33

Dombia napisał(a):

1. Gratuluje sukcesu portalu, zapału i czasu poświęconego na jego rozwój. Szkoda że z czasem zniknęła magiczna podstrona /wpk/ ;) W ogóle fajnie, gdybyście kiedyś pomyśleli nad opublikowaniem szeroko rozbudowanej historii na temat komunikacji na G. Śląsku - "WILQ'owa STRONA ZASTĘPCZA" dała tyle radości... ;)
2. Gratuluje szaty graficznej, bardzo bardzo "smaczna", aż chce się klikać! ;)
3. Fajny ten kret z Fahrplanem w tle :D
4. Gratuluje! Powodzenia! Pozdrawiam! :)

28.02 20:28:00

memphis napisał(a):

Strona historyczna cały czas istnieje, pod adresem: http://www.wpk.katowice.pl/...

28.02 20:38:30

palex napisał(a):

Będzie fajnie, jeśli ten pasek u góry ze zdjęciami i niewielkimi podpisami będzie się dało przewijać, tak aby po dodaniu nowego zdjęcia, nie znikało stare. Tak aby był szybki wgląd do poprzednich zdjęć.

Poza tym gratuluję zmian.

28.02 21:35:47

butthead napisał(a):

Kreta wypożyczyliśmy od Deutsche Bahn ;)

Pasek u góry raczej chcielibyśmy zostawić uproszczony (m.in. z uwagi na nieprzesadzanie z ilością zapytań do serwera TWB), ale pomyślimy o dodatkowej podstronie z archiwum zdjęć.

28.02 22:19:16

Rafał napisał(a):

Podobno planujecie uruchomić jeszcze kilku przewoźników w bazie taboru, którzy jeździli w naszym regionie po 1991 r. Mam pytanie. Czy w tej grupie znajduje się może TRANSBUS Mikołów? Pytam, bo mam informacje o kilku autobusach z Łodzi, jakie zostały sprzedane temu przewoźnikowi:)

01.03 14:33:01

jacekjjj napisał(a):

A czy jesteście zainteresowani taborem zlikwidowanych przedsiębiorstw takich jak Transgóry z Bytomia, Chorzowa, Sosnowca, PTSBW Katowice, Transbud Sosnowiec i Dąbrowa Górn., oraz starych wozów z ZTS Huty Katowice (oczywiście autobusy)?

04.03 11:06:37

memphis napisał(a):

Jesteśmy zainteresowani taborem, który był eksploatowany w komunikacji miejskiej.

04.03 11:31:02

YoMaHa napisał(a):

@memphis: Czasem trudno powiedzieć, jaki tabor (w sensie - które autobusy) był eksploatowany w komunikacji miejskiej w odniesieniu do np. Transgórów. Prawda jest taka, że jeden tabor mógł być zgłoszony, a inny jeździł... Widziałem już trochę ciekawych rozbieżności pomiędzy danymi w dokumentacji nawet tego samego wozu, który raz potrafił być Ik260, a już w innym wykazie był Ik256.

@jacekjjj: będę wdzięczny za maila na mazur185(małpa)poczta.onet.pl

04.03 12:32:49


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!