Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Kawiarenka Obywatelska - porozmawiajmy o komunikacji w Katowicach

04.12.2009

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz


Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides (Organizator) i Galeria BWA (Partner) mają przyjemność zaprosić do udziału w "Kawiarence Obywatelskiej".

Trzecia Kawiarenka Obywatelska pod hasłem: "Komunikacja w mieście", odbędzie się w Galerii BWA (al. Korfantego 6 w Katowicach), w środę 9 grudnia 2009 r. o godz.18:00.


Ideą projektu "Kawiarenka Obywatelska - Porozmawiajmy o Katowicach" jest cykliczne zapraszanie ekspertów oraz mieszkańców Katowic, do dyskusji o ważnych dla miasta tematach.

W spotkaniu udział wezmą:
- Henryk Piątek (architekt),
- prof. Marek Sitarz (Politechnika Śląska)
- Krzysztof Sobański (Z-ca Dyrektora ds. Przewozów KZK GOP).

Moderatorem dyskusji będzie Jakub Jackiewicz (Redaktor Naczelny Wojewódzkiego Portalu Komunikacyjnego).

Patronat nad projektem objęła Stacja Katowice.info i Echo Miasta. Sponsorem jest Grundtvig Program "Uczenie się przez całe życie".

Serdecznie zapraszamy do przybycia i zabrania głosu w dyskusji. Wstęp bezpłatny.

     


» o poprzednich spotkaniach z cyklu czytaj na stronach Stowarzyszenia Bona Fides

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

SK napisał(a):

Nie ma sensu dyskutować o tramwajach bo Panowie Motorniczowie swoim zachowaniem po prostu zniszczą ta Firme.Dziś okolo godziny 12.40 na ulicy Św Jana w Katowicach zabierałem dzieci spod Teatru Ateneum autobusem turystycznym.To były przedszkolaki takie maluszki cztero-pieciolatki.I oto nadjechał tramwaj linii 16 (783=784) i zaczął dzwonic.I tak dzwonił ze dwie minuty bez przerwy blokujac przy tym skrzyżowanie z Dworcową po czym wyszedł z kabiny i wyrzucił z gardła rynsztok w moim kierunku jakiego chyba jeszcze nie słyszałem.Dzieciaki sie wystraszyły,zaczęly wbiegać do autobusu przewracajac sie jeden przez drugiego a Motorniczy wrzeszczał na pół Katowic-PORAŻKA.Jak kultura prowadzących tramwaje na Śląsku ma tak wyglądać to po co nam tramwaje.Brak szacunku do pracy tylko same wymagania-to jest bez sensu.Byłem przciwny likwidacji tramwajów ale teraz jest mi to zupełnie obojetne.Możecie mnie zlinczować ale takich jak ja jest więcej-choćby wszyscy opiekunowie dzieci które dziś wiozłem a motorniczy i tak ma to wszystko gdzieś.

04.12 21:01:48

zonk napisał(a):

@SK: "Jak kultura prowadzących tramwaje na Śląsku ma tak wyglądać to po co nam tramwaje" w takim razie trzebaby zlikwidować !!!W-SZ-Y-S-T-K-O!!! bo wszędzie, w każdej branży znajdzie się chamska menda, na podstawie której (i tylko niej) będziesz oceniać ogół.

04.12 22:06:50

Kacper napisał(a):

Parkowanie na zakazie parkowania nie jest dobrym i rozsądnym rozwiązaniem, proszę wczuj się w skórę osób w tym tramwaju, które przez ignorancję przepisów musiały stać i tracić czas. Nie popieram wulgarnych sloganów motorniczego - takie sprawy można załatwić w przyzwoity sposób.

04.12 22:08:05

podlesianin napisał(a):

Jak ja tam przyjdę to się będzie działo, a mam pełno pilnych ciekawych tematów i spraw do poruszenia hahahah.

04.12 22:12:59

Egon napisał(a):

To, że wozisz dzieci, nie zwalnia Cię od przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Ja uważam się za człowieka kulturalnego (a przynajmniej staram się takim być). ale za 198 razem pewnie bym też nie wytrzymał. Więc się ciesz, że tylko nakrzyczał a nie nawalił Ci po twarzy, bo ja na jego miejscu mógłbym tak zrobić ;-)

04.12 22:21:23

moderna napisał(a):

przykre jest to, co napisałeś. Dziwie się, że patrzysz na sens istnienia tramwajów przez zachowanie motorniczego, śmieszny i żałosny argument, to tj. bym był za zlikwidowaniem autobusów, bo ostatnio kierowca nie chciał udzielić pomocy pasażerowi, który zgłosił się do niego z prośbą o pomoc..

04.12 22:26:48

SK napisał(a):

Powtarzam-blokowanie ruchu dla BEZPIECZEŃSTWA DZIECI!!!!!trwało max 4 minuty z czego motorniczy czekał około trzech minut!!!!Jakby był rozsadny to mógł zatrzymać tramwaj przed skrzyżowaniem a nie na nim.Ja zabierałem dzieci pojazdem oznakowanym wiec miłem prawo sie tam zatrzymać.To motorniczy stworzył większe zagrożenie niż ja choćby przez to że zablokował skrzyżówanie.A jak by jechało pogotowie straż lub policja do jakigoś zdarzenia?
Poczułem niesamowite obrzydzenie do gościa który jako w jakimś stopniu osoba publiczna wyrzuca takie wulgaryzmy.
PAN MOTORNICZY!!!!!!!!!!!

05.12 06:18:32

aso napisał(a):

@SK: Tak. Tramwaje należy zlikwidować, bo te domagają się sprawnego przejazdu po ich torowisku. A jak nie będzie tramwajów, to nikomu już nie będzie to przeszkadzać i każdy buc będzie mógł się zatrzymywać gdzie tylko będzie chciał.

05.12 11:47:18

Vegeta napisał(a):

do SK:
Słuchaj, gwarantuję, że gdybyś zablokował przejazd jakiemuś AUTOBUSOWI choćby na PÓŁ MINUTY, to jego kierowca wydarłby się równie głośno jak ten motorniczy tramwaju. Choćby ostatnio byłem świadkiem głośnej pyskówki i wyzwisk między kierowcą a jakimś budowniczym, który tylko na chwilę zatarasował drogę spychaczem.

Jak napisano wyżej - chamstwo można spotkać wszędzie: w tramwaju, autobusie bądź taksówce. A jeśli pani w kiosku krzywo na kogoś spojrzy, to znaczy, że trzeba ten kiosk zlikwidować?

05.12 13:57:54

motley napisał(a):

Trzy minuty spóźnienia to dużo.

05.12 14:24:11

SK napisał(a):

Jaką mam przyjemność z podróżowania tramwajem skoro jego motorniczy jest jaki jest.Nie potrafi zaczekać na pasażera bo niby go nie widzi,wrzeszczy po wszystkich,chciałby zarabiać o wiele więcej niż zarabia ale nic w zamian.W zamian dalej będzie jaki jest i tyle.Choćby TŚ nie wiadomo jakie miały luksusowe tramwaje i choćby wszstko juz było ok to taki motorniczy zawsze zrazi do firmy nie tylko pasażera ale wszystkich wkoło.Skoro uważacie że taka postawa jest ok to juz nie będę sie wypowiadał ale naprawdę nie widzę przyszłości tego pana w jakiejkolwiek innej firmie bo nawet cieć sprzatający klatki w bloku czy pani w publicznym szalecie zachowują sie lepiej.Ciekawe tylko co byscie powiedzieli jak przy Waszych dzieciach ktoś zachowałby się w taki sposób

05.12 15:19:35

Gojira napisał(a):

@SK:

"Powtarzam-blokowanie ruchu dla BEZPIECZEŃSTWA DZIECI"

Ja bym Ci zabrał prawo do wożenia dzieci za takie NARAŻANIE dzieci! Czy w Twojej główce pojawiła się myśl coby się stało gdyby jechał tramwaj i puściłyby mu hamulce?! Gdybyś stanął kilka metrów dalej a dzieci przeszłyby je pochodniku na pewno nic by się nikomu nie stało a stworzyłbyś mniej zamieszania i zagrożenia. Należy troszeczkę dojrzeć i nabrać odpowiedzialności zwłaszcza jeżeli wozi się dzieci...

"Jakby był rozsadny to mógł zatrzymać tramwaj przed skrzyżowaniem a nie na nim."

I kto to mówi...

"Ja zabierałem dzieci pojazdem oznakowanym wiec miłem prawo sie tam zatrzymać"

Masz prawo zatrzymać się w niektórych miejscach, ale nie masz kogutów i nie jesteś pojazdem tak uprzywilejowanym by zatrzymywać ruch i wprowadzać w nim zmiany... równie dobrze mogłeś zatrzymać się na skrzyżowaniu.

"To motorniczy stworzył większe zagrożenie niż ja choćby przez to że zablokował skrzyżówanie."

Zablokował je z Twojej przyczyny!

"A jak by jechało pogotowie straż lub policja do jakigoś zdarzenia?"

No właśnie?! Jakby jechało?! Zapewne motorniczy myślał, że będzie miał do czynienia z kulturalnym kierowcą który na widok tramwaju powie dzieciom żeby chwilkę zaczekały i przesunie swój pojazd kilka metrów dalej.

"Poczułem niesamowite obrzydzenie do gościa który jako w jakimś stopniu osoba publiczna wyrzuca takie wulgaryzmy."

Niejednokrotnie jestem pasażerem takich tramwajów które są zatrzymywane przez tak bezmyślnych i aroganckich kierowców. Niejednokrotnie mi się śpieszy a mówienie, że 3 minuty spóźnienia to mało oznacza, że szanowny Pan w ogóle nie zna realiów, gdyż czasami kilka sekund spóźnienia powoduje, że ktoś nie zdąży na przesiadkę a później 20 minut czekania?!

Zresztą wszyscy narzekają na komunikację, a wyobraź sobie wszystkich takich jak Ty... Ty zatrzymałeś na 3 minutki, bo to mało, powiedzmy troszkę dalej znajdzie się drugi taki "mądry" i kolejny, kolejny itd. w rezultacie takie sytuacje są bardzo częste i nieraz kiedy ich doświadczam jako pasażer sam mam ochotę, nie nawyrzucać a natrzaskać takim świętym krowom!

05.12 16:51:27

Gojira napisał(a):

"Ja zabierałem dzieci pojazdem oznakowanym wiec miłem prawo sie tam zatrzymać."

Jeszcze mnie naszła taka myśl... To Tobie wolno wszystko? Fajnie... zapewne jak dziecku chce się siusiu to, żeby zdążyć do najbliższego wychodka nie zatrzymujesz się na światłach, nie przestrzegasz ograniczeń prędkości, wymuszasz pierwszeństwo. W końcu to pojazd OZNAKOWANY, czyli taki nietykalny, niezniszczalny taki schron, azyl! No bo jak już wspomniałeś, dzieci idąc kilka metrów do autobusy były w strasznym niebezpieczeństwie, wszędzie czaiło się zło... za to w autobusie na torach mogły czuć się bezpieczne. Przede wszystkim zastanów się co robisz, a później wypadałoby zastanowić się co się pisze bo niektóre rzeczy naprawdę przechodzą ludzką odporność na brednie...

05.12 17:06:43

Gojira napisał(a):

@SK: I jeszcze jedno... skoro TY - jak twierdzisz - stałeś zgodnie z przepisami na torach, bo Ty jesteś oznakowany to trzeba było zadzwonić na policje, że dzwoni na Ciebie motorniczy tramwaju, kiedy Ty stoisz zgodnie z przepisami na torach. Jestem przekonany, że panowie Policjanci zjawiliby się bardzo szybko by wlepić Ci mandat!

PS: Stań sobie kiedyś tak na przejeździe kolejowym ;) Zapewne nawet maszynista nie zdąży Cię obrazić :D

05.12 17:13:51

Gojira napisał(a):

'Ciekawe tylko co byscie powiedzieli jak przy Waszych dzieciach ktoś zachowałby się w taki sposób"

Jakby ktoś zatrzymał się z moim dzieckiem na torowisku to zapewniam Cię, że zachowałbym się w stosunku do tego kogoś O WIELE GORZEJ.

PS: jestem Cieciem... masz jakiś problem do tego zawodu, że piszesz "NAWET CIEĆ"?? Może kultury trochę draniu! A bo co cieć nie ma wykształcenia i kultury czy jak?! Ja studiuję a to jedyny zawód, który mogę wykonywać w nocy za pieniądze które pozwalają mi opłacić studia.

05.12 20:06:52

ktoś napisał(a):

w kupie siła:-))

05.12 21:04:23

SK napisał(a):

Tramwaj to ekologia ale motorniczy i miłośnicy wszystko spier....Powodzenia.Niestety jeżeli znacie Katowice i realia-gdzie sie zatrzymac pod Ateneum o 12.40 to zycze powodzenia.Pare metrów przejść-a gdzie jeżeli można zapytać.Jeżeli chodzi o siusiu to poważny autobus turystyczny ma toalete więc temat odpada.Nie będe sie zatrzymywał na przejeździe bo to kryminał wiec stukinij sie w głowę-zrób to sam.A wszystko o 4 minuty-nie można zrobić tego w spokoju.NIE MOTORNICZYM z rozdartymi wulgarnymi gębami.

05.12 23:01:29

SK napisał(a):

Jeżeli chodzi o ciecia i słowa nawet cieć to właśnie mam wiekszy szacynek do ciecia bo przynajmniej u mnie cieć nie wrzeszczy a jak ma problem to przekazuje go kulturalnie a nie w sposób rynsztokowy!!!!!!!!!!!

05.12 23:03:17

SK napisał(a):

Na koniec jeszcze dodam że to oczywiście nie pierwszy raz kiedy zabierałem dzieci spod Ateneum.Czasem uda się zrobic to nie blokujac torów.Czasem przez tą chwile nie nadjedzie tramwaj.Czasem nadjedzie i zatrzyma sie przed skrzyzowaniem bo rozsadny motorniczy widzi co sie dzieje zaczeka chwilę i po sprawie-ale nigdy przenigdy nie spotkałem się z takim chamstwem i rynsztokiem-NIGDY.Tu chodzi o zasady dobrego współzycia i zrozumiena-nic poza tym.Widze jednak po waszych wpisach ze tak miało być.Motorniczy zachował sie jak najbardziej ok.Tak trzymać-jestem za taką komunikacją w Katowicach

05.12 23:12:51

memphis napisał(a):

Dyskusje nie związane z tematem artykułu proszę prowadzić na forum.

Użytkowniku "SK" - żale na temat zachowania motorniczych proszę zgłaszać do Tramwajów Śląskich. Przypominam jednakże, że niezależnie od mniej lub bardziej chamskiego zachowania innych użytkowników dróg blokowanie drogi (i torowiska) przez autobus (nawet w szczytnym celu) jest zabronione.

06.12 09:19:58

emzetwu napisał(a):

ale Wy jesteście żenujący.popieram SK.dobrze ze się przesiadłem do własnego auta. obrońcy zasrane* komunikacji KZK GOP. Jesteście zaściankowi - bronicie czegoś co w normalnych europejskich miastach nawet po slumsach nie kursuje bo się do tego nie nadaje

08.12 00:44:34

Pirat Tramwajowy napisał(a):

@SK Nie wiem, jak to jest w Katowicach, ale np. w Warszawie opóźnienie 4 minuty oznacza, że dogania mnie już następna brygada tej samej linii! Na następnych przystankach czeka wtedy już 2x tyle pasażerów, bo dzięki Tobie jeden skład jakby wypadł z rozkładu. A jedną ulica rzadko jeździ jedna linia.

Zgadzam się jednak, że wszystko powinno się załatwiać kulturalnie. Zwłaszcza przy dzieciach. Możesz być jednak pewny, że w podobnej sytuacji również stanowczo domagałbym się od Ciebie NIEZWŁOCZNEGO usunięcia autobusu z torowiska.

Nie wiem oczywiście jak tam dokładnie wyglądała sytuacja, zastanawia mnie jednak dlaczego dzieci nie mogły się przespacerować w parach na parking (były niepełnosprawne?). Pamiętam, że jak chodziłem do przedszkola czy do szkoły to nie mieliśmy z tym problemu i nikt nas nie podwoził pod same drzwi.

Nie jeździsz wg rozkładu to nie rozumiesz. Tramwaj to nie autobus turystyczny, pasażerowie nie są na wycieczce i nie jadą sobie dla przyjemności jechania. Najczęściej gdzieś się spieszą. Jeśli na prawdę ciekawi Cię dlaczego motorniczy nie czeka na spoźnialskich polecam: czeresniak.friko.pl

Pozdrawiam z Warszawy!

08.12 10:24:05

viator napisał(a):

Raczej to Wy (SK i emzetwu) macie problem z czytaniem ze zrozumieniem i prostą logiką. Obrona komunikacji(jak to nazwałeś) nie oznacza bronienia syfu i burdelu.
Tak samo nikt nie pochwala chamskich zachowań rzeczonego motorniczego, ale zwrocono mu uwage, że takim samym chamstwem jest tez blokowanie torowiska. Tego już jednak SK nie potrafił zrozumieć.

08.12 10:25:37

Fidel napisał(a):

Mam nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i ten cały bałagan komunikacyjny zlikwiduje wreszcie. Trupiaste autobusowe klamory blokujące centrum Katowic i jeszcze ten złom na szynach. O ile łatwiej jeździło by się gdyby tego wogóle w Katowicach nie było. Szersza droga i sprawny przejazd a tak tylko hałas i syf.

08.12 18:25:44

102n@ napisał(a):

Fidel sam robisz hałas i syf, a wiesz czym? Swoją puszką przez którą ja i 1000-ce innych pieszych w Katowicach nie mogą szybko i spokojnie przez ulicę przejść!!!

08.12 22:09:59

andrzejh69 napisał(a):

jedynie Pirat tramwajowy rzeczowo i kulturalnie odpisał :)

09.12 13:07:27

viator napisał(a):

@andrzejh69: E tam, ja widze wiecej wywazonzch wypowiedzi.

09.12 14:58:45

Zdzisław napisał(a):

Fidel ma rację. Dla Katowic jedyna droga to ta z lat 50-tych ze Stanów Zjednoczonych. Wtedy uwolniono ulice od zdegradowanej komunikacji publicznej i wreszcie można spokojnie jeździć tam gdzie się chce. W Katowicach transport publiczny po prostu się nie sprawdza więc gorąco kibicuję jego systematycznej degradacji i docelowej likwidacji.

09.12 16:44:58

greg napisał(a):

@Zdzisław:
Oby nikt nigdy nie zrealizował Twojego pomysłu, bo starość która kiedyś także i Ciebie czeka rysowałaby się w mrocznych kolorach.

09.12 18:25:32

SK napisał(a):

Nie wiem czy mój komentarz nie zostanie znów zablokowany tak jak kilka ostatnich ale spróbuję.Otóż dzis jak prawie co dzień wyjeżdżałem ol Inwalidzka w Chorzowie Batorym na ul A Krajowej.Przede mną jechał tramwaj linii 11 z zamiarem skretu w lewo.Na Ak zaraz za skretem cos sie działo z tramwajami jakieś sciąganie zdefektowanego wagonu ogólnie młyn i blokada.Motorniczy rzeczonej 11 zatrzymał tramwaj na zakręcie tak że skutecznie zablokował całkowicie wyjazd z ul Inwalidzkiej.Po pierwsze tak jak pisze Zdzisław zdegradowane pojazdy a po drugie czy ja mogłem opieprzyć motorniczego za zablokowanie skrzyżowania.Gdzie bezpieczeństwo o którym mówiliście w powyższych wpisach,gdzie zdrowy rozsądek motorniczego blokującego skrzyżowanie.Pewno bym przymknął na to oko tak jak do tej pory ale cały czas mam w uszach ten rynsztok spod Ateneum.Nie jestem za likwidacją komunikacji na Śląsku ale za całkowita zmiana jej organizacji no i trzeba by szkolenia dla motorniczych z zakresu spokoju i opanowania oraz kultury osobistej skoro nie wynieśli tego z domu.Mam nadzieję że mi tego nie zablokujecie!!!!!

09.12 18:41:39

zonk napisał(a):

Tutaj właśnie Zdzisław swoim prowokującym postem dał wskazówkę, co się stanie, jeżeli będziemy chcieli likwidować km. Będziemy i tak stać w korkach, choćbyśmy mielie szesnasto-pasmówki.

09.12 20:21:16

moderna napisał(a):

Zdzisławie jesteś naprawdę mądry ;) poprostu porażająca jest Twoja niewiedza nt. komunikacji i transportu..

Najlepiej byś zamieszkał sobie na parterze koło zakorkowanej na kilometry ulicy i miał świetną inhalację z tlenkami azotu na czele -.-

Poczekajmy aż ropa skoczy do 10zł / litr to sobie pogadamy ;]

09.12 21:57:51

Gojira napisał(a):

SK: No i wcale bym się nie zdziwił i nie oburzył gdybyś owego motorniczego "opieprzył". Bo głupotę ludzką trzeba tępić. A zazwyczaj w kulturalny sposób nie dociera... ;) Ja nie staje ślepo za komunikacją, ale za rozsądkiem.

PS: Zonk ma racje. Widzę, że prawie wszystkim pojęcie "ironii" jest obce....

09.12 22:23:13

SK napisał(a):

Jak będziemy się tak opiprzać to nic dobrego z tego nie będzie.Postałem kilka minut i pojechałem w swoją strone bez wrzasku,obrażania kogokolwiek.Po co?Zdarza się że się coś zepsuje albo trzeba zabrac dzieci spod teatru-po co krzyczeć i obrażać to nie ma sensu.

09.12 23:51:45

Vegeta napisał(a):

@Zdisław i fidel:
KZK-GOP sam likwiduje kolejne linie autobusowe i tramwajowe i szykuje następną podwyżkę cen biletów, przez co kolejni ludzie przesiądą się do poldków na gaz za 2zł/litr, albo do ciasnych busików za 1,50zł... A korki coraz większe...

10.12 00:45:21

lgor napisał(a):

Prawda jest taka że bez rozkruszenia betonu odpowiedzialnego za stan komunikacji miejskiej w regionie, nie będzie lepiej. Sami prezydenci miast gdy się do nich pisze "umywają ręce" zwalając że komunikacja miejska nie należy do ich kompetencji tylko do KZK GOP. Mija kolejny rok i ponownie komunikacja miejska stacza sie po równi pochyłej. W tym roku przyczyniło się do tego wyrok KIO odnośnie megapakietów i referendum w Gliwicach. Dodam tak od siebie że przy tak słabej kampanii referendalnej nie dziwie się ze referendum zakończyło się klapą.

10.12 11:48:29


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!